RÖTELSTEIN

Vrchol v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2008 / Rötelstein

Rötelstein (2247 m) ve skupině Dachstein je impozantní skalní kužel, který leží přímo před jižní stěnou Dachsteinu. Za svůj název vděčí načervenalenému vápenci, který se na mnoha místech vynořuje a způsobuje, že vrchol působí načervenalým dojmem i z dálky. Vrchol odděluje dvě údolí. Na východě Kalten Mandling a na západě Warm Mandling. Poprvé jsme vrchol obdivovali při výjezdu lanovkou pod Dachstein v roce 2006, odkud jsme pozorovali Pernerweg. Tato výstavní dvoutisícovka nás letos lákala k výstupu už při cestě pod Bischofsmütze (2458 m). Do výchozího bodu Bachalm jsme se dopravili Filzmooser Wanderbus. Z Filzmoos odjížděl od turistického centra v 9:35 a jízdenka stála € 3,50. Filzmooser Wanderbus spojuje Filzmoos s mnoha dalšími cíly: Hotel Alpenhof, Hotel Neubergerhof, Hotel Alpenkrone, Gasthof Reithof, Hofalm, Marcheggsattel, Hachau, Ramsau.

Filzmooser Wanderbus nás vysadil na Parkplatz Schaidlalm. Odtud jsme začali stoupat po Salzburger Almenweg do sedla Sulzenhals (1824 m). Už na začátku cesty jsme měli nádherný výhled na Torstein (2948 m), Hoher Dachstein (2995 m), Hunerkogel (2687 m) a Hinterer Türlspitz (2646 m). Chvíli jsme šli podél přítoku Kalte Mandling. Před námi se zvedal Windlegerspitz (2325 m), vedle nás Rötelstein (2247 m) a proti nám běžela s divným pohledem kráva. Našetěstí nás na poslední chvíli minula a my jsme mohli vystoupad do sedla. Odměnou nám byl pohled na Durchat (1731 m) a za ním se táhnoucí panorama Schladmingských Taur. Zahájili jsme výstup na vrchol. Černě značená stezka nás neodradila, už jsme jich několik zvládli a pohyb ve vysokohorském prostředí nám není cizí.

Rötelstein (2247 m)
Rötelstein (2247 m)
Torstein (2948 m)
Torstein (2948 m)
Sulzenhals (1824 m)
Sulzenhals (1824 m)
Hochkönig a Tennengebirge
Hochkönig a Tennengebirge

Po cestě vedoucí klečí jsme přešli na stezku vedoucí suťovým polem. Výhledy jsme měli dolů do sedla, ale i na vrcholy v okolí. Viděli jsme Hochkesselkopf (2454 m), Torstein (2948 m), Bischofsmütze, Großwand (2414 m), Hintere Kopfwand (2103 m), Koppenkarstein (2863 m) a v dálce Hochkönig (2941 m) a Tennengebirge. Pod námi v údolí Hofalmen. Cesta sutí byla náročná, ale dala se zvládnou. Nad sebou jsme už viděli vrcholovou plošinu nad kamennou stěnou. Tuto stěnu bylo třeba překonat. Přímo tudy vedla stezka a pod ní hluboká propast. Tady jsme se rozhodli neriskovat a výstup na Rötelstein ukončit. Poprvé během našich cest. Nárošný sestup sutí jsme zvládli v sedě a bezpečně jsme se vrátili do sedla Sulzenhals (1824 m). Tady jsme si stanovili alternativní trasu do Filzmoos. Kolem vrcholu Rötelsteinu po západní straně.

Stejně jako včera jsme sestoupovali po Sulzenalmweg k Wallehenalm a Krahlehenhütte. Cestu nám zastoupily krávy. Museli jsme jetrochu odstrčit, abychom mohli projít. Za toto malé dobrodružství jsme byli odměnění nádherným pohledem na Tennengebirge, Hochkönig (2941 m) i Rötelstein (2247 m). U Krahlehenhütte jsme se od Sulzenalmweg odpojili a pokračovali po stezce č. 638. Viděli jsme Mandlinghofalm a za ní Bischofsmütze (2458 m) v plné své kráse. Pomalu jsme obcházeli Rötelstein a nasávali další krásu v podobě panorama Vysokých Taur. Došli jsme k Rettensteinhütte, odkud začíná výstupová trasa na Rötelstein z jihozápadu. Tudy jsme měli přijít. Alespoň jsme si prohlédli vrchol i z této strany. Sestoupili jsme k Jausen-station, odkud už jsme viděli Oberberg. Kolem Stützlhof jsme došli do Filzmoos.

Stezka v kamenné stěně
Stezka v kamenné stěně
Rötelstein (2247 m)
Rötelstein (2247 m)
Bischofsmütze (2458 m)
Bischofsmütze (2458 m)
Rettensteinhütte
Rettensteinhütte

Cestou jsme se ještě několikrát otočili, abychom spatřili Rötelstein a především Bischofsmütze. Vpravo od Filzmoosu jsme viděli také Roßbrand, který jsme zdolali během našeho prvního výletu. Kolem Hammerbachu jsme došli k jeho soutoku s Warme Mandling. Po Dorfstraße jsme došli ke kruhovému objezdu a k našemu Aparthotel Alpina. Bohužel večer se počasí zhoršilo, začalo pršet a předpovědi nebyly příznivé. Sestavili jsme si náhradní program během kterého jsme plánovali navštívit lodovou jeskyni Eisriesenwelt, Großglockner Hochalpenstraße, soutěsky Lichtensteinklamm a Lammerklamm a projít se pro zážitkové stezce Mühlerundweg.

Fotogalerie: Rötelstein