ROßBRAND

Vrchol v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2008 / Roßbrand.

Během naší Cesty do Filzmoos zapršelo, na vrcholcích dvoutisícovek zasněžilo, tak jsme se na první výlet vypravili do nižšího pohoří Fritztalerberge, které se rozkládá nad Filzmoosem z jihu. Je tvořené čtyřmi skupinami oddělenými několika významnými údolními průsmyky. Pohoří je součástí Salcburských břidlicových Alp. Naším cílem byl Roßbrand, nejvyšší vrchol stejnojmenné skupiny. Od Aparthotelu Alpina jsme se vydali po chodníku kolem Aparthotelu Jagdhof a před Hotelem Alpenblick jsme odbočili na Salzburger Almenweg. Došli jsme k Warme Mandling. Z mostku jsme měli před sebou jako na dlani náš Aparthotel Alpina. Přešli jsme přes potok a začali jsme stoupat lesem k Moosalm. V lese rostly houby. Poznávali jsme muchomůrku červenou i hřib habrový. Výhled jsme měli na Filzmoos v pozadí se zasněženou Bischofsmütze (2458 m).

Za křižovatkou Almenweg s lesní cestou to v lese bublalo, překračovali jsme horskou bystřinu. Připojili jsme se na Hag Almweg, po které jsme došli k Moosalm v nadmořské výšce 1334 m. Za sebou jsme měli necelých 300 m převýšení. Odměnou nám byly nádherné výhledy na Bischofsmütze (2458 m), Rötelstein (2247 m), Torstein (2948 m), Mitterspitz (2925 m) a Hoher Dachstein (2995 m). Po Salzburger Almenweg jsme stoupali už strměji na hřeben. Kolem několika horských bystřin jsme došli do sedla Moserscharte (1513 m). Leží na hřebeni Fritztalerberge mezi vrcholy Hoferegg (1641 m) a Moserhörndl (1499 m). Odtud bylo možné sestoupit, resp. vystoupit ke třem chatám v okolí - Moosalm, Steinalm a Schörgialm. K poslední jmenované jsme se po horském hřebenu vydali. Prošli jsme kolem lovecké chaty a mokřadu. Za nimi byla odbočka k Schörgialm.

Směr Moosalm a Roßbrand
Směr Moosalm a Roßbrand
Moosalm
Moosalm
Bischofsmütze (2458 m)
Bischofsmütze (2458 m)
Schörgi Alm
Schörgi Alm

Schörgialm se rozkládala na planině se zasněžovací nádrží Troglacke. Součástí byla chata Schneekanone, horní stanice lanovky Papagenobagn. Na planině se pásly krávy, vše snímala webová kamera. Otevřel se nám pohled na masiv Dachsteinu. Po Salzburger Almweg jsme vystoupali na Hoferegg (1641 m). Za ním jsme spatřili Richtfunkstation Rossbrand, rozhlasový vysílač vysoký 94 m. Do provozu byl uvedený v roce 1981. Otevřely se nám také pohledy na Schladmingské a Radstadské Taury. Úchvatný byl pohled na Waldhorn (2702 m), Häuselspitze (2480 m), Geinkel (2623 m), Elendberg (2672 m) a Hochgolling (2862 m) v první skupině a na Mosermandl (2680 m) a Faulkogel (2654 m) ve druhé skupině. Došli jsme ke křižovatce s Dr. März Weg a přes mnoho dalších vyhlídek jsme vystoupali na Roßbrand (1770 m).

Na vrcholu Roßbrandu stál vrcholový kříž a dřevěné křeslo. Z Roßbrandu jsme si vychutnali 360. stupňové panorama více než 150. pozoruhodných alpských vrcholů. Od Dachsteinu přes Bischofsmütze, Tennengebirge a Hagengebirge až po Hochkönig, Vysoké Taury s Großglocknerem a Großvenedigerem až po Radstadské a Schladmingské Taury. Panoramatický výhled byl ohromující. Nejkrásnější panoramatický vrchol ve východních Alpách nás nezklamal. Chvíli jsme poseděli, posvačili, vše jsme si ještě důkladně prohlédli. Potom jsme sestoupili o několik metrů níž k Radstädterhütte. Chata leží v nadmořské výšce 1768 m. Byla postavená v roce 1886 a původně se jmenovala Linzerhaus. Vrátili jsme se na Roßbrand a začali sestupovat opačným směrem k Roßbrandhütte v nadmořské výšce 1720 m. S Bischofsmütze před námi jsme sestoupili až ke Karalm v nadmořské výšce 1560 m.

Schladmingské Taury
Schladmingské Taury
Roßbrand (1770 m)
Roßbrand (1770 m)
Radstädterhütte
Radstädterhütte
Karalm
Karalm

Pokračovali jsme v sestupu. Cestou nás zaujala nádherně vybarvená a ideálně vytvarovaná holubinka vrhavka. Sestoupili jsme až do Krahlehenhof a po Bärtl's Familienwanderweg jsme došli zpět do Filzmoosu, části Hofanger. Po Filzmooserstraße jsme došli až ke kruhovému objezdu, u kterého stál náš Aparthotel Alpina. Protože na Bischofsmütze už postupně roztál sníh a počasí se vylepšovalo, začali jsme po večeři plánovat zítřejší vysokohorskou túru pod tuto úchvatnou horu.

Fotogalerie: Roßbrand