LICHTENSTEINKLAMM A LAMMERKLAMM

Soutěsky v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2008 / Lichtensteinklamm a Lammerklamm

Závěrečný den pobytu v Salcbursku jsme věnovali soutěskám. V Salcbursku je mnoho krásných soutěsek nabízejících návštěvníkům úchvatné scenérie. Protékající potok v nich prostupuje s hukotem skalnatým terénem a vytváří úzké a často hluboké kaňony. Těmi jsou cesty vedeny lávkami a proplétají se kolem potoků i nad nimi, někdy i pod nimi, když padají dolů ve formě vodopádu. Salcburské soutěsky jsme poznávali i během naší dovolené Salcbursko 2002. Dvě z nich jsme měli dnes v plánu navštívit znovu. Po Filzmooserstraße jsme dojeli z Filzmoos do Eben im Pongau a napojili jsme se na dálnici A10. Ta nás dovedla k Bischofshofenu, odkud jsme pokračovali po rychlostní komunikaci A10A. Za Bischofshofenem pokračovala jako silnice A311 Pinzgauerstraße. Dojeli jsme do Sankt Johann im Pongau, na jehož konci jsme přejeli Salzach a za ním jsme odbočili na Lichtensteinklammstraße.

Na jejím konci bylo parkoviště. Zaparkovali jsme a pokračovali ke vstupu do soutěsky Lichtensteinklamm. Soutěska je nejdelší, nejhlubší a nejůsobivější soutěskou v Alpách. Vznikla hlubokou erozí horského potoku Großarlbach, který ji vytvářel tisíce let. Großarlbach prostupuje soutěskou divokými kaskádami, často úzkými prostorami mezi skalními stěnami vysokými až 300 m. Kaňon byl od roku 1875 postupně zpřístupňovaný veřejnosti. Hodně tomu pomohl štědrým darem i kníže Jan II. z Lichtenštejna, po kterém soutěska získala své jméno. Za € 4,00 jsme si zakoupili vstupenku a vstoupili jsme do tajemné rokle, která nás každou chvíli něčím zajímavým překvapila. Ať už fascinujícím mohutným hukotem vodopádů, mechem obrostlými kameny nebo duhou vytvořenou v jemném vodním prachu slunečními paprsky, které nějakým zázrakem pronikly úzkými prostorami až dolů k potoku.

Lichtensteinklammx
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm
Lichtensteinklamm

Soutěskou jsme procházeli většinou po dřevěných lávkách nad smaragdově zelenými vodami Großarlbachu. Procházeli jsme úzkými chodbami, pod skalními převisy, ale i skalními tunely. Na konci nás čekal Velký vodopád, který s hukotem padal ze skalní stěny do Großarlbachu. Naproti byly stoly a lavice, takže jsme se mohli posadit, dívat se, poslouchat a přitom se i občerstvit. Stejnou cestou jsme se vrátili ke vchodu a na parkoviště. Vrátili jsme se do Sankt Johann im Pongau a po silnici B311 jsme pokračovali k Bischofshofenu, před kterým jsme se napojili na A10A a pokračovali k dálnici A10. Ta nás dovedla do Gollingu, kde jsme z dálnice A10 sjeli a pokračovali po silnici B162 do Oberscheffau, za kterým bylo parkoviště u soutěsky Lammerklamm. Koupili jsme si vstupenku v ceně € 3,00 a dřevěnou branou jsme vstoupili do rokle.

Soutěsku jsme poznávali už v roce 2002 během cesty Gollinským vodním světem. Tehdy byla část pro návštěvníky uzavřená z důvodu rekonstrukce po povodni. Nyní jsme ji mohli projít po celé její délce. Přibližně před 15. až 30. tisíci lety, v době ledové, bylo ledovci vyhloubené úzké údolí Lammertal. Masy vody uvolněné tajícím ledem nechali za sebou úzkou soutěsku lemovanou strmými skalními stěnami. Soutěska je dlouhá přibližně 1 km a její výškový rozdíl je 43 m. Podloží tvoří vápenec. Přístupná je od roku 1884. Nejdříve jsme se vypravili do horní větve, zvané Temná soutěska. Voda se tady zaryla extrémě hluboko do skalnatého terénu a skalní stěny byly od sebe vzdálené 1 m, téměř se dotýkaly. Jako bychom stáli pod střechou. Jen jsme slyšeli zvuk hučící vody. Potom jsme se vydali opačným směrem po proudu potoku Lammer.

Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm
Lammerklamm

Soutěska se postupně rozšiřovala. Na skalní stěně nás zaujaly povodňové značky z let 1920 a 2002. Zajímavý byl také pohled na smaragdově zelený Lammer a mechem porostlé kameny kolem něj. Na konci soutěsky byl Vysoký most. Přibližně ve výšce 30 m nad Lammerem jsme přešli na druhou stranu soutěsky. Z mostu jsme viděli zpět do soutěsky a na druhé straně se údolí otevíralo směrem k Oberscheffau. Lammer se rozšířil a nad ním jsme spatřili pohoří Tennengebirge. Viděli jsme Großer Breitstein (2161 m), Wieswand (1521 m) a Rotwand (1594 m). Vrátili jsme se zpět ke vchodu do soutěsky a přejeli do Oberscheffau, kde jsme zaparkovali u mostu přes Lammer. Tady byl vstup na zážitkovou stezku Mühlenrundweg, na které jsme zakončili náš letošní pobyt v Salcbursku.

Fotogalerie: Lichtensteinklamm, Lammerklamm