FILZMOOS A ALPINA

Město a ubytování v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2008 / Filzmoos a Alpina

Na severovýchodě Pongau, v blízkosti hranice Salcburska, Horního Rakouska a Štýrska, se rozkládá obec Filzmoos. Leží na úpatí Dachsteinského masivu a Gosaukamm ze severu a Fritztalerberge z jihu. Prvními osadníky byli pravděpodobně Tauriskové. Na počátku letopočtu sem přišli Římané, ke konci 6. století Slované od Ennstalu a následně Bavoři od Lammertalu. První zmínka o Filzmoosu je z roku 1333. Název Filz - plsť a Moos - mech pochází z kdysi velmi mechového a bažinatého údolí, které obývali pouze pastevci. V minulosti se tady těžilo stříbro měď, železo, ale i arsen, olovo a zinek. Připomínají to názvy terénu, vrcholů i domů. Filzmoos, stejně jako většina těžebních oblastí v zemi, těžce trpěl vyhnáním protestantů z oblasti v letech 1731 až 1732. Odešla tak téměř polovina populace. V současné době žije Filzmoos turistickým ruchem.

Ve Filzmoos stojí pozdně gotický farní a poutní kostel z 15. století, ke kterému se váže legenda o Filzmooser Kindl. Dva pastýři našli na pařezu stojícího Ježíška. V tomto místě stojí kaple z roku 1820. Ježíšek zvedl prsty na přísahu a zazvonil na zvoneček. Pastýři odnesli Ježíška do kostela v Altenmarktu, ale přes noc se vrátil do Filzmoosu. Od té doby je ve svatozáři nad oltářem ve zdejším kostele a je mu připisované uzdravování nemocných a vyprošťování z útrap. Dalším zajímavým místem je Oberhof. Statek byl poprvé zmíněný v roce 1285. V roce 1333 tady pracovali sedláci. V roce 1604 patřil statek šlechtické rytířské rodině Antretterů. Hoferové byli jejich nevolníci a mohli si vykupovat svobodu. Od roku 1648 byl statek v majetku rodu Hofer-Hofer-Salchegger. V Oberhofu se nachází v jedné z nejstarších budov Hofmuseum.

Filzmoos
Filzmoos
Poutní kostel sv. Petra a Pavla
Poutní kostel sv. Petra a Pavla
Aparthotel Alpina
Aparthotel Alpina
Ložnice
Ložnice

Aparthotel Alpina stojí u kruhového objezdu ve Filzmoos. Přímo za ním protéká Warme Mandling. Ubytování jsme si zajistili od ITS Reisen přes nacesty.cz. Před budovou bylo malé parkoviště se závorou, která se otevírala kartami, které jsme obdrželi na recepci. K dispozici jsme měli malý apartmán o výměře přibližně 40 m2 s malou předsíní s věšáčky, pokojem s kuchyňským, jídelním koutem a přistýlkou, ložnicí s dvojlůžkem a přistýlkou, koupelnou se sprchou a WC. Kuchyňský kout byl vybavený lednicí, dřezem, vařičem se dvěma plotýnkami, varnou konvicí a veškerým nádobím pro vaření a stolování. K vybavení patřila televize, telefon a veškeré ložní prádlo. Ubytování jsme měli bez stravování, vařili jsme si z dovezených zásob v apartmánu. Většinu času jsme trávili mimo apartmán při poznávání blízkého i vzdáleného okolí.

Fotogalerie: Filzmoos, Aparthotel Alpina