PERNERWEG

Turistická cesta v Ramau

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Pernerweg

Když jsme se večer procházeli v okolí Berghotelu Dachstein, ještě mírně pršelo a okolní hory byly v mlhovém závoji. Když jsme se ráno probudili, pošimralo nás sluníčko do tváří a oknem z pokoje jsme spatřili nádherné hory, modrou oblohu a zelené louky. Po snídani jsme se tedy vypravili na výlet po cestě Pernerweg, který je jednou z nejpůsobivějších túr v této oblasti. Díky divoké síle jižních stěn Dachsteinu, Mitterspitze a Torsteinu je také túrou nezapomenutelnou. Pernerweg se vine působivou krajinou mezi sutí a zářícími polštáři z květin. Občas je slyšet horolezce ve sklaních stěnách nad stezkou, ostré varovné pískání svišťů, za kamenem vykoukne kamzík horský nebo přes cestu přelétne kavče žlutozobé. Po Dachsteinstraße jsme přešli necelých 500 m k dolní stanici lanovky Dachstein Seilbahn, kde byl rozcestník, udávající začátek našeho výletu.

Po cestě jsme stoupali směrem k dachsteinskému masivu. Brzy jsme vyšli z porostu a přecházeli jsme přes kamenná a suťová pole. Nad námi přejížděla žlutá kabina lanovky, která vyvážela turisty k dachsteinskému ledovci. Narazili jsme na zytky sněhu, které tály a tvořily malá iglú. Voda tvořila na kamenech malé kaskády a vodopády. Nebezpečná cesta mezi sněhem a kameny byla zajištěna lávkami a lany. Otevíraly se nám výhledy na Hunerkogel a Hoher Dachstein. Pod námi byl Türlwand s Berghotelem Dachstein. Došli jsme na rozcestí, odkud se dalo sejít podél kamenného pole k Scharfensteinbachu a dále k Neustattalm. My jsme pokračovali dál nahoru. Cestu se nám neúspěšně pokusily zahradit krávy. Došli jsme k horské chatě Dachsteinsüdwandhütte (1871 m). Odtud vedou horské stezky na Hunerkogel (2687 m) a Mitterstein (2687 m).

Pernerweg
Pernerweg
Südwandhütte
Südwandhütte
Pernerweg
Pernerweg
Horské sedlo Tor (2029 m)
Horské sedlo Tor (2029 m)

My jsme se vydali po třetí stezce, Pernerweg. Došli jsme ke srázu, ze kterého jsme spatřili celou stezku až po sedlo Tor. Pustili jsme slovenské sportovce vybíhající do kopce k chatě v rámci letního soustředění. Sešli jsme ze srázu a suťovým polem jsme pokračovali do malého sedla mezi Marsteinem (1861 m) a Hühnerkogelem. Mezi kameny rostl pěnišník chlupatý a další rostliny charakteristické pro alpské prostředí. Překročili jsme štýrsko-salcburskou hranici a došli jsme až k začátku výstupu do sedla Tor. Tady jsme spatřili na pastvině mezi klečí a kameny stádo kamzíků horských. Více než 200 metrů výškového převýšení do sedla jsme zdolali klikatící se stezkou. Sedlo Tor (2029 m) leží mezi vrcholy Torstein (2948 m) a Raucheck (2189 m). V sedle nám dělalo společnost kavče žlutozobé. Podívali jsme se ještě jednou dolů směrek k Türlwand a zahájili jsme sestup ze sedla přes Rauchkar.

Windlegergrat
Windlegergrat
Svišť horský
Svišť horský
Rötelstein (2245 m)
Rötelstein (2245 m)
Neustattalm
Neustattalm

Obdivovali jsme vrchol Torsteinu i jeho západní hřeben Windlegergrat, který byl nádherně členitý. Obešli jsme Raucheck a v plné kráse jsme spatřili Rötelstein (2245 m). Na jižní straně se před námi rozvinulo panorama Schladmingských a Vysokých Taur. Podél Rötelsteinu jsme sestupovali k Bachlalm. Pozorovali jsme pasoucí se krávy a potůčky, které se pozdějí spojují v Kalte Mandling. V blízkosti Bachlalmu jsme pozorovali sviště horského, který nám vytrvale pózoval. Přes Brandwald a podél Marbachu jsme došli k Maralm, kde se odpojovala stezka k Dachsteinsüdwandhütte. Pokračovali jsme dál až k Scharfensteinbachu, kde se odpojovala další stezka k Dachsteinsüdwandhütte. Přes Neustattalm jsme došli k Dachsteinstraße, po které to už bylo jen kousek k Berghotelu Dachstein.

Po krátkém odpočinku jsme vyjeli za € 25,00 lanovkou Dachstein Seilbahn na Hunerkogel [jízdenka], kde byla restaurace a vyhlídková terasa skywalk. Tady jsme měli jako na dlani Hoher Dachstein (2995 m), Westliches Dirndl (2832 m), Großer Koppenkarstein (2863 m), Kleiner Koppenkarstein (2820 m), Vorder Türlspitz (2540 m), Niederer Türlspitz (2364 m), Kleiner Gjaidstein (2734 m) a Hoher Gjaidstein (2794 m). Před námi byly ledovce Schladminger Gletscher a Hallstätter Gletscher. Pod námi Ennstal. Dobře byla vidět cesta Pernerweg a za ní Rötelstein. Prošli jsme se po ledovcích, pokochali se krasovou Dachsteinskou náhorní plošinou a sjeli jsme lanovkou zpět dolů do Türlwand a Berghotelu Dachstein. Pobalili jsme se a připravili se na zítřejší přesun do penionu Hofweyr v Ramsau am Dachstein.

Fotogalerie: Pernerweg, Dachstein