CESTA DO FILZMOOS

Cesta autem do Salcburska

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2008 / Cesta do Filzmoos

Byla sobota 16. srpna 2008, přesně 8:00. Vyjížděli jsme za naším dalším alpským dobrodružstvím. Cílem byla tentokrát obec Filzmoos pod Bischofsmütze, nejvyšším vrcholem Gosaukamm. Do těchto míst jsme se vraceli po dvou letech. V sousedním Ramsau jsme poznávali Dachstein 2006. Protože rok 2008 byl pro nás cestovatelsky nabitý, už koncem června jsme si zakoupili dvouměsíční rakouskou dálniční známku v ceně € 22,20 a využili ji pro cesty Tyrolsko 2008 a Gargano 2008. A nyní i pro tuto cestu. Samozřejmostí bylo sjednané cestovní pojištění. Ubytování v apartmánovém domě Alpina jsme měli zajištěné od ITS Reisen. Po dálnici D1 a dálnici D2 jsme dojeli k čerpací stanici Shell u Ladné, kde jsme natankovali plnou nádrž. Přes Břeclav a Poštornou jsme dojeli k česko-rakouskému hraničnímu přechodu. Tady nás čekalo překvapení. Budovy, které překlenovaly silnici, rozebírali dělníci.

Po silnici B47 jsme dojeli do Reintalu a následně do Großkrutu. Tady nás zaujaly u silnice poskládané vinné sklepy a v centru farní kostl sv. Štěpána. Projeli jsme kolem větrných elektráren a za Bullendorfem jsme přejeli na silnici B7 směr Víděň. Výstavba dálnice A5 probíhala v plném proudu a silnice č. 7 měla často novou trasu vedoucí po stavbě. V jeden okamžik jsme v dálce dokonce spatřili Vídeň, kam jsme následně po silnici č. 7 dojeli. Na Brünner Straße jsme potkali starou tramvaj. Hned po odbočení na Lundenburger Gasse jsme potkali afhánského chrta na vycházce. Po Donaukanal Straße jsme dojeli k Dunaji, u kterého jsme se napojili na Donauufer Autobahn. Ta nás podél Dunaje dovedla k tangenciále A23, která nás po Praterbrücke přenesla přes Dunaj. Nádherný výhled jsme měli na vedlejší Donaustadtbrücke. Tento relativně nový most se začal budovat v roce 1995 a otevřený byl o dva roky později. Od roku 2006 je v úpravě pro provoz metra. Letos byl rozšířený z pěti na deset páru kabelů a koncem roku 2010 by přes něj mělo jezdit metro.

Sklepy v Großkrutu
Sklepy v Großkrutu
Tramvaj na Brünner Straße
Tramvaj na Brünner Straße
Sonnwendstein (1523 m)
Sonnwendstein (1523 m)
Bruck an der Mur
Bruck an der Mur

Po tangenciále A23 jsme se přenesli východním okrajem Vídně k dálnici A2 Süd Autobahn a za Vídní jsme zastavili u Restaurant & Motel Oldtimer. Tady jsme si udělali malou přestávku pro občerstení a odpočinek. Kousek za Wiener Neustadt jsme se u Neunkirchenu napojili na rychlostní silnici S6 Semmering Schnellstraße. V dálce jsme viděli Sonnwendstein (1523 m), připomínka toho, že už se blížíme do oblasti Semmeringu. Hned vedle vrcholu stojí vysílač z roku 1957. A hluboko pod vrcholem, na jeho severním úpatí v nadmořské výšce 760 m, je mariánské poutní místo Maria Schutz, největší v jižním Dolním Rakousku. Projeli jsme kolem města Gloggnitz a projeli jsme sérií tunelů - Grasbergtunnel (370 m), Eselsteintunnel (175 m), Semmeringtunnel (3437 m), Steinhaustunnel (1850 m), Spitaltunnel (2544 m) a Granzsteintunnel (2135 m).

Blížili jsme se k Bruck an der Mur, za kterým jsme spatřili vrchol Rosseck (1664 m). Pokračovali jsme proti proudu řeky Mur k Leobenu. Za ním jsme spatřili vápencový lom. Leobenská vápenka byla založená už v roce 1874. Za Leobenem jsme se napojili na dálnici A9. Před námi se tyčili dvoutisícovky Kahlwandspitze (2090 m) a Grieskogel (2148 m) v Eisenerzských Alpách. Na dálnici A9 jsme se bohužel dostali do dopravní zácpy. Způsobil ji návrat turistů z Chorvatska. Naštěstí netrvala dlouho. Ještě než jsme sjeli z dálnice u Liezenu, vychutnali jsme si pohled na Burg Strechau, druhý největší hrad ve Štýrsku. Na hradním kopci byla první obranná stavba vybudovaná už ve druhé polovině 11. století. Po chvíli jsme sz dálnice A9 sjeli na exitu 69 a po silnici B320 pokračovali do Liezenu. Projeli jsme jižním okrajem města a pokračovali po Ennstal Straße.

Masiv Grimming a Multereck
Masiv Grimming a Multereck
Evangelische Pfarrkirche Gröbming
Evangelische Pfarrkirche Gröbming
Ennstal Straße
Ennstal Straße
Filzmoos
Filzmoos

Když jsme projížděli obcí Wörschach, vzpoměli jsme si na rok 2006, kdy jsme tady navštívili Wörschachklamm. U Trautenfels jsme obdivovali pohled na Masiv Grimming a Multereck (2176 m). U Gröbmingu nás zaujal evangelický luteránský farní kostel z roku 1852. Proti proudu řeky Enns jsme pokračovali údolím Ennstal do Haus im Ennstal a následně do Schladmingu pod Schladminskými Alpami z jedné strany a Dachsteinským masivem z druhé strany. Přejeli jsme řeku Enns a odbočili na Ramsauer Straße. Po té jsme začali stoupat do Kulmu a následně do Ramsau am Dachstein. Za touto obcí jsme pustili před sebe hasiče jedoucí do akce. Pokračovali jsme po Ramsauer Landesstraße a u mostu přes Kalte Mandling jsme pokrčaovali po Filzmooser Landesstraße. Ta nás dovedla do Filzmoosu, kde nás u kruhového objezdu čekal Apartmánový dům Alpina.

Fotogalerie: Cesta do Filzmoos