LUSERFALL a RITTISPANORAMARUNDWEG

Vodopád a turistická cesta v Ramsau

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Luserfall a Rittispanoramarundweg

Po výletu do Schladminských Taur, konkrétně do údolí Riesachtal, jsme si udělali odpočinkový výlet v Ramsau am Dachstein. Kolem hory Sattelberg (1253 m) jsme přejeli do Rössingu a odtud za horu Rössingkogel (1346 m). Tady jsme se zašli podívat na vodopád Luserfall, který vznikl na Luserbachu na skále v lese. Vodopád překonává dva stupně o celkové výšce přibližně 40 m. Je dlouhý přibližně 60 m. Vodopád jsme pozorovali z lávky instalované pod ním. V blízkosti vodopádu byla v roce 2000 vybudovaná archeologická stezka. Informační tabule vyprávějí příběh o životě před téměř dvěma tisíci lety. Vykopávky odhalily bohaté důkazy o osídlení z pozdní doby římské, kdy byla vybudovaná osada na kopci Knallwand jako opevnění proti nepřátelským útokům. Zdejší les byl bohatý na houby. Nejvíce byl zastoupený křemenáč osikový.

Po seznámení se se zdejší historií jsme přejeli zpět do Ramsau am Dachstein a zaparkovali u Badesee, odkud jsme podnikli ze začátku týdne výpravu po Rittisbergrundweg kolem hory Rittisberg (1565 m). Tentokrát jsme se vydali přímo na tuto horu. Stoupali jsme na ní po pohádkové stezce Märchenweg. Cesta měla 30 pohádkových zastávek, u kterých mohly děti řešit různé pohádkové kvízy. Cestou jsme měli výhledy na Schladminské Taury. Z výletu do údolí Riesachtal jsme poznávali vrcholy Waldhorn (2702 m) a Greifenberg (2397 m). Vyšli jsme až k horní stanici sedačkové lanovky, která vede na horu od Badesee. Pohádková stezka tady byla zakončena několika atrakcemi pro děti, se kterými si mohli dosytosti vyhrát. Došli jsme až k horské chatě Rittistadl u vedlejšího vrcholu Glutserberg (1495 m).

Luserfall
Luserfall
Luserbach
Luserbach
Märchenweg
Märchenweg
Rittisstadl
Rittisstadl

Od chaty byl jeden z nejkrásnějších výhledů na Ramsau am Dachstein a také na Dachsteinský masiv. Viděli jsme trojici vrcholů Torstein (2948 m), Mitterspitz (2925 m) a Hoher Dachstein (2995 m). Dále jsme viděli Westliches Dirndl (2832 m), Hunerkogel (2687 m), Hinterer Türlspitz (2646 m) a Hohe Gamsfeldspitze (2665 m). Vydali jsme se po Rittispanoramarundweg, která je protkaná mnoha nádhernými vyhlídkami jak na Dachsteinský masiv, tak i na jiné okolní vrcholy. Jako na dlani jsme měli Rottenstein (2245 m), pod který jsme směřovali při výletu po Pernerweg. Dohlédli jsme i dokonce k Tennengebirge. Jedná se o vápencovou náhorní plošinu, jejíž více jak 60% dosahuje nadmořské výšky nad 2000 m. Obsahuje mnoho propastí a jeskyní, z nichž Eisriesenwelt je nejdelší ledovou jeskyní na světě. Jako na dlani jsme měli pod sebou Bio-Bauernhof Grundlehnerhof.

Torstein, Mitterspitz a Hoher Dachstein
Torstein, Mitterspitz a Dachstein
Vyhlídka na Dachstein
Vyhlídka na Dachstein
Rittispanoramaweg
Rittispanoramaweg
Rottenstein (2245 m)
Rottenstein (2245 m)

Nádherné lesní cesty lemovaly nástřely smrků. Obdivovali jsme také mechorosty, ze kterých nás nejvíce zaujal ploník obecný. Les byl plný hub a lesní zvěře. Došli jsme k sedačkové lanovce a opět jsme se zadívali na Ramsau am Dachstein a hory nad ním. Po Schwogbründlweg jsme sešli dolů k Badesee, kde jsme okružní cestu po hoře Rittisberg uzavřeli. Od Badesee jsme se přemístili k WM Stadionu, vedle kterého se nacházel dětský zábavní park. Nebyl sice v povozu, ale některé atrakce bylo ještě možné použít. Základem bylo nádraží a vláček, který kdysi vozil děti po tomto parku. Vláček byl před povětrnostními vlivy uschovaný v tunelu. Další velkou atrakcí bylo vyřazené proudové letadlo, zřejmě některý model Mig. V parku bylo také mnoho různých houpaček, kolotočů, skluzavek, průlezek aj.

Několik posledních pohledů na skokanské můstky a běžecký stadion v sousedství a už jsme uháněli vyhládlí zpět do pensionu Hofweyr, kde na nás čekala sprcha a chutná večeře. Potom jsme zabalili všechny věci a připravili se na cestu domů. Při cestě jsme měli ještě v plánu navštívit romantickou soutěsku Wörschachklamm. Bylo se tedy ještě na co těšit.

Fotogalerie: Luserfall, Rittispanoramarundweg