RITTISBERGRUNDWEG

Turistická cesta v Ramsau

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Rittisbergrundweg

Z Türlwand, kde jsme bydleli dvě noci v Berghotelu Dachstein, jsme po snídaní přejeli do Ramsau am Dachstein. Zaparkovali jsme u Badesee. Tady jsme zahájili náš výlet po okružní cestě Rittisbergrundweg kolem zalesněné hory Rittisberg (1565 m). Výlet je možné uskutečnit za každého počasí. Hora je v zimě vyhledávaným místem pro lyžaře a sáňkaře, v létě pak pro turisty a rodiny s dětmi směřujícími za zážitky v doprovodu všudypřítomného zdejšího maskota dětského klubu dinosaura Kali. Rittisbergrundweg provádí turisty kolem tradičních chat na jižní straně hory, které nabízí občerstvení, ale i projížďky koňským povozem. Hned vedle Badesee jsme sledovali v lese překážky v lanovém centru Forest Park. Od Badesee vede také sedačková lanovka do výšky 1496 m k chatě Rittisstadl. Tuto část hory Rittisberg jsme prozkoumali během výletu Luserfall a Rittispanoramarundweg.

Kolem hory Rittisberg jsme se vydali západním směrem. Cesta vedoucí na okraji lesa a podél Schildlehenbachu nás dovedla k rybníku, který je zdejším rájem rybářů. U rybníka stál dřevěný srub, kterému se kouřilo z komína, takže byl v provozu. Nějaký čas jsme strávili krmením divokých kachen, které nás po cestě podél rybníka doprovázely. Za rybníkem jsme už vstoupili do lesa, kde nás zase dopravázela mírná mlha. V lese rostly nádherně vybarvené muchomůrky červené. Nedaleko soutoku Schildlehenbachu s Katte Mandling jsme už slyšeli zvuky civilizace. Po chvíli jsme došli k první chatě Ochsenalm v nadmořské výšce 1210 m. Čekal na nás tady bílošedý králík domácí. Od Ochsenalm odbočovala cesta nahoru na Rittisberg. My jsme pokračovali po Rittisbergrundweg k další chatě Wiesmahdalm v nadmořské výšce 1235 m.

Badesee
Badesee
Srub u rybníku
Srub u rybníku
Muchomůrka červená
Muchomůrka červená
Ochsenalm
Ochsenalm

Po chvíli se cesta rozdvojila. Doleva vedla k Sonnenalm (1247 m), doprava k Halseralm (1100 m). My jsme se vydali doleva. U Sonnealm byly připravené koňské povozy. Nedaleko jsme také obdivovali modely prázdninových domů. Od Sonnenalm bylo opět možné vystoupat na Rittisberg. Po čase se cesty opět spojily a na dohled jsme měli i Halseralm na louce pod Saumerbergem (1229 m) a Halserbergem (1338 m). Její historie se začala psát před 400 lety. Zdejší specialitou jsou flambované palačinky. Chovají zde také mnohá zvířata. Kousek odtud stála Rösteralm (1202 m) na louce pod Halserbergem. Pokračovali jsme po Halserweg a po chvíli podél Grießbachu. Za malým rybníčkem stál romantický lovecký srub. Cesta se pomalu stáčela do Ramsau am Dachstein.

Sonnenalm
Sonnenalm
Halseralm
Halseralm
Rösteralm
Rösteralm
Lovecký srub
Lovecký srub

Míjeli jsme Greimelbacherhof, prázdninový dům s farmou. V jeho blízkosti se pásli dva osli. Kolem Rittisberghütte a Tischlbergerhofu jsme došli k Badesee, kde jsme okružní Rittisbergrundweg uzavřeli. Tato okružní cesta může být zajímavá i jinak než pěšky, např. na kole, v zimě na běžkách nebo v koňském povozu. Přejeli jsme k penzionu Hofweyr, kde jsme se ubytovali. Během pobytu jsme poznali paní majitelku, již zmiňovaného českého správce a číšníka v jedné osobě, dvě polské kuchařky a jednu starší paní, která byla v pensionu ubytovaná natrvalo. Vždy při snídani a večeři stála u dveří a celou dobu všechno komentovala. Vše už proběhlo podle plánu a v pensionu jsme zůstali do konce pobytu a mohli jsme odtud vyrážet na zajímavé trasy, kterých je v okolí Ramsau am Dachstein mnoho.

Po ubytování jsme se ještě vydali poznávat nejbližší okolí, tedy Vordere Ramsau. V této části Ramsau am Dachstein je mnoho ubytovacích kapacit. Místní obyvatelé chovají různá zvířata, své domy zdobí truhlíky s květinami a různými slámovými figurkami. Pozorovali jsme několik lam, kobylu s hříbětem, ale i kočku při lovu. Po chvíli jsme se vrátili do pensionu Hofweyr na večeři a zasloužilý odpočinek před zítřejším výletem, který jsme si naplánovali do soutěsky Silberkarklamm a k dachsteinské náhorní plošině.

Fotogalerie: Rittisbergrundweg