SILBERKARKLAMM

Soutěska v Ramsau

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Silberkarklamm

Cílem našeho výletu byla dachsteinská náhorní plošina, na kterou jsme se rozhodli vystoupit přes soutěsku Silberkarklamm. Z Vordere Ramsau jsme se vydali na východ směrem k hoře Sattelberg (1253 m). Za pensionem Kampstüberl jsme odbočili na turistickou trasu vedoucí k soutěsce Silberkarklamm. Cestou jsme se ještě zastavili u pasoucích se koz, které byly hodně kamarádské. U vstupu do soutěsky jsme si zakoupili za € 2,50 vstupenku [vstupenka]. Romantická divoká soutěska Silberkarklamm vznikla na Silberkarbachu, kterému se také říká Torbach. V úzkém místě překonává tento potok výšku přibližně 125 m až k Silberkar v nadmořské výšce 1125 m. Potok napájí pod zemí Silberkarsee. Důležitými zdroji vody jsou také deště a tající sníh. Soutěskou vede i zabezpečená stezka pro zkušené alpinisty.

Soutěskou jsme stoupali systémem žebříků a lávek. Cestou jsme míjeli i dva vodopády - krásný a působivý 10 metrů vysoký Torbachfall v korytě Silberkarbachu a velkolepý Schleierfall, padající ze stěny dolů z výšky přibližně 70 m a podle množství právě protékající vody dosahující šířky až 20 m. Vyšli jsme nad soutěsku, kde stála klasická vysokohorská chata Silberkarhütte (1223 m). Na louce před chatou se pásly lamy. Od chaty se nám naskytl nádherný pohled na Schladminské Taury. Viděli jsme Hochwildstelle (2747 m), Zwiesling (2469 m), Hasenkarspitze (2284 m), Sonntagerhöhe (2310 m), Krahbergzinken (2134 m), v pozadí Hochgolling (2862 m), Elendberg (2672 m) a Wasserfallspitze (2507 m), v popředí Hauser Kaibling (2015 m) a Planai (1906 m). Na opačné straně nad námi se tyčil do výšky Wasenspitze s jeskynním otvorem uprostřed.

Silberkarklamm
Silberkarklamm
Schleierfall
Schleierfall
Silberkarhütte
Silberkarhütte
Horské sedlo Grubach (2153 m)
Horské sedlo Grubach (2153 m)

Většina turistů u Silberkarhütte končí, my jsme stoupali dál směrem k Wasenspitze. Pozorovali jsme ovce, které hledaly obživu až takto vysoko. Vstoupili jsme do oblasti kleče a vystoupali až do horského sedla Grubach (2153 m). Tady jsme se napojili na turistickou trasu č. 618. Ze sedla jsme obdivovali opět výhledy na Schladminské Taury a také jsme měli před sebou vrcholy na dachsteinské náhorní plošině. Přibližně 350 m pod námi jsme viděli třpytivě zelenou hladinu Silberkarsee. Jméno získalo podle stříbra, které v něm hledali místní. Druhý název, Hölltalsee, získalo jezero podle prohlubně, ve které se nachází. Pokračovali jsme směrem na východ a před námi se rýsovaly vrcholy Wasenspitze (2257 m), Sinabel (2349 m), Eselstein (2552 m), Landfriedstein (2536 m), Großer Koppenkarstein (2863 m) a Hoher Gjaidstein (2794 m). Občas na nás vykouknul i Hohe Dachstein (2995 m).

Silberkarsee
Silberkarsee
Landfriedstein a Hoher Gjaidstein
Landfriedstein a Hoher Gjaidstein
Feisterscharte (2198 m)
Feisterscharte (2198 m)
Guttenberghaus
Guttenberghaus

Opět jsme potkali několik ovcí. Po pravé ruce jsme měli dachsteinskou náhorní plošinu s mnoha krasovými jevy. Došli jsme až do horského sedla Feisterscharte (2198 m). Leží mezi vrcholy Sinabel a Eselstein. Ze sedla jsme si prohlédli část Schladminských Taur a také část Vysokých Taur. Na opačné straně jsme viděli Totes Gebirge. Po chvíli odpočinku jsme začali sestupovat k horské chatě Guttenberghaus (2147 m). Tato chata stojí v dachsteinském masivu už více jak 90 let. Postavena byla v letech 1912 až 1914 a i přes nutné rekonstrukce byla zachovaná v původní podobě. Od chaty byl sestup zajištěný občas i lany. Odměnou však byly nádherné výhledy na okolní vrcholy z různých úhlů. Jako na dlani jsme měli Ramsau am Dachstein i se skokanskými můstky, na kterých se konalo v roce 1999 Mistrovství světa ve skocích na lyžích.

Mezi vrcholy Mitterstein (2050 m) a Kampspitze (2086) jsme sestupovali do Vordere Ramsau. Úchvatný pohled byl na suťové pole pod Hohe Rams (2551 m), které bylo přerušené a zářez v jiné barvě vytvarovaný do oblouku. Došli jsme k Lärchbodenalm (1406 m), odkud už to bylo jen kousek do Vordere Ramsau a našeho ubytování v pensionu Hofweyer. Unavení, ale spokojení, jsme po večeři už jen odpočívali a plánovali další výlet, tentokrát odpočinkový, na zážitkovou okružní cestu Sattelbergrundweg kolem hory Sattelberg.

Fotogalerie: Silberkarklamm