SATTELBERGRUNDWEG

Turistická cesta v Ramsau

 /  / Reporáže z cest / Dachstein 2006 / Sattelbergrundweg

Po vysokohorské túře k dachhsteinské náhorní planině mezi sedly Grubach (2153 m) a Feisterscharte (2198 m) přes Silberkarklamm, jsme se rozhodli udělat odpočinkový zábavný výlet po Sattelbergrundweg. Z části vede po přírodní a ekologické dobrodružné stezce, kterou provází dinosaurus Kali, maskot dětského klubu v Ramsau am Dachstein. Tato stezka byla otevřena v roce 1991 jako první svého druhu v Rakousku. Děti učí hravým způsobem chápat zdejší prostředí a přírodní procesy. 15 speciálně navržených zastávek je rozloženo do 4 km dlouhé okružní trasy kolem dětské hory Sattelberg. Tato hora s vrcholovým křížem a vrcholovou knihou je jednou ze zastávek. Další významné zastávky jsou malý vodní svět s legendární lípou, velké lesní divadlo nebo výzkumná stanice s lesním počítačovým centrem.

V turistickém informačním středisku v Kulmu jsme si vyzvedli kartičky na razítka při plnění jednotlivých úkolů a vydali jsme se po Sattelbergrundweg. Kolem hotelu Almfrieden a penzionu Waldhof jsme došli do Obere Leiten, kde jsme se chvíli zastavili u stáda pasoucích se koní. Zaujala nás kobyla s hříbětem, pasoucí se bok po boku. Pohledem do hor jsme našli mezi štíty Guttenberghaus, jednu ze zastávek našeho včerejšího výletu. Pomalu jsme došli k východišti přírodní ekologické dobrodružné stezky, kde nás přivítala socha Kaliho se základními informacemi o stezce. U dalších tří zastavení jsme se seznámili s mravenci, místní lesní zdravotní policií, s divokými zvířaty i lesní půdou. Potom jsme se od stezky odpojili a zkratkou jsme se vydali k Sattelberghütte (1050 m), která leží na jižní straně stezky uprostřed horských luk obklopená modřínovými lesy.

Scheichenspitze a Hohe Rams
Scheichenspitze a Hohe Rams
Sattelberghütte
Sattelberghütte
Zařízení na vodní pohon
Zařízení na vodní pohon
Vstup do rozhledny
Vstup do rozhledny

U Sattelberghütte jsme si odpočinuli a kochali se výhledy na Schladminské Taury. Kousek odtud jsme si prohlédli malý vodní svět s řadou věrných modelů vodních staveb. Viděli jsme pilu, elektrárnu, kovárnu, mlýn a pěchovačku. Unikátní byla také malá rozhledna vytvořená z kmenu lípy. Pokračovali jsme po Sattelbergrundweg a po chvíli jsme se odpojili od přírodní a ekologické dobrodružné stezky, která směřovala k vrcholu Sattelbergu. Pomalu jsme začali scházet do sedla mezi Sattelbergem (1253 m) a Rössingkogelem (1346 m). Před námi se otevřel výhled na soutěsku Silberkarklamm s Wasenspitze (2257 m). Sešli jsme dolů k místu, kde se Silberkarbach spojuje s Ramsaubachem, aby pokračoval jako Rössingbach. Překročili jsme Ramsaubach a odpočinuli si u restaurace Almstube. Ta byla otevřená už v roce 1973.

Sieberkarklamm
Sieberkarklamm
Model lanovky
Model lanovky
Vodní mlýn
Vodní mlýn
Skokanský můstek
Skokanský můstek

Pokračovali jsme proti proudu Ramsaubachu. Došli jsme ke starému vodnímu mlýnu. Je to poslední vodní mlýn v Ramsau am Dachstein, který se zachoval z původních 64 mlýnů. První mlýn už byl tady postavený v 17. století, poslední renovací prošel v roce 1984. Od mlýna vychází dětská lezecká stezka Kali Kinderklettersteig pod Sattelberg, kde se napojuje na přírodní a ekologickou dobrodružnou stezku. Podél Ramsaubachu jsme pokračovali do Kulmu, kde se náš okruh uzavřel. V informačním centru obdržely děti pamětní diplom za splněné úkoly. Z Kulmu jsme ještě pokračovali po části další vyhlídkové trasy zvané Kulmbergrundweg, která vede kolem sportovní dobrodružné hory Kulmberg (1245 m). Stezka nás dovedla ke skokanským můstkům a běžeckému stadionu.

Ramsau am Dachstein je domovem severských sportů. Každoročně tady probíhá světový pohár. V létě a na podzim tady trénují nejlepší týmy z celého světa. Střetávají se tady skokani na lyžích, běžkaři i biatlonisté. V roce 1999 se tady uskutečnilo Mistrovství světa v klasickém lyžování, kde se soutěžilo ve třech sportech: v běhu na lyžích, ve skocích na lyžích a v severské kombinaci. Chvíli jsme sledovali trénink na skokanském můstku, který probíhal na umělém povrchu. Potom jsme se centrem města přemístili k evangelickému farnímu kostelu, který byl po sedmi letech výstavby otvřen v polovině srpna 1895. Kostel byl mnohokrát považován za nejkrásnější protestantský kostel ve Štýrsku. Odtud jsme se už vratili do Vordere Ramsau a našeho ubytování v penzionu Hofweyr.

Fotogalerie: Sattelbergrundweg