SAVUDRIJA

Mys na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2015 / Savudrija

Krátký výlet jsme si udělali na mys Savudrija, kde se nachází stejnojmenná vesnice, v nejzápadnějším místě celého Chorvatska. Své jméno získala díky krvavé šestihodinové bitvě v roce 1777. Benátská flotila vedená dóžetem Sebastianem Zianim a Nicolou Contarinim tady přepadla ze zálohy více jak jednou tak početnou flotilu římského krále a císaře Fridricha I. Barbarossa - Rudovouse, vedenou jeho synem Otou I. Burgundským. Když si císař uvědomil, že se neubrání, rozhodl se uprchnout z lodi k pobřeží. Skrýš našel v dnešní Savudriji, ve staré římské vodní nádrži. Tak vzniklo jméno Savudrija, z italského Salvo re - zachráněný král. Po Savudrijska ulica jsme jeli směrem na sever přes Zambratija, Bašanija, Ravna Dolina a Borozija do Savudrija, kde jsme zaparkovali u rybářského přístavu.

Prošli jsme se kolem přístavu a po vlnolamu došli až k malému majáku na jeho konci. Cestou jsme si prohlédli mnoho kotvících rybářských lodí. Pohledem zpět na vesnici nás zaujala věžička kostelíka sv. Ivana apostola. Ten se stal naším dalším cílem. Starý farní kostel pochází z 11. století a přestavěný byl v roce 1826. Zvonice z roku 1869 je vysoká 20 m. Původně měla tři zvony. Na zvonici zůstal zvon z roku 1935, odlitý byl znovu v roce 1983. Od kostela jsme se vrátili zpět k přístavu a kolem kempu Veli Jože jsme šli k zátoce Ravno. Na pobřeží byly nádherné kamenné pláže s křišťálově čistou vodou, které sloužily především turistům ubytovaným v kempu. Obdivovali jsme fíkovníky i racky čvachtající se v moři. Sledovali jsme obchodní lodě plující do přístav v Terstu i plachetnice pohupující se na vlnách Jaderského moře.

Vlnolamový maják
Vlnolamový maják
Kotva u přístavu
Kotva u přístavu
Kostel sv. Ivana apostola
Kostel sv. Ivana apostola
Maják Savudrija
Maják Savudrija

Před sebou jsme spatřili zátoku Ravno, nad kterou stál majestátně maják Savudrija. Jde o nejstarší aktivní maják v Jaderském moři. Jeho stavba začala v roce 1817 a poprvé zapálený byl o rok později za účasti rakouského císaře Františka I. Postavený je z místního kamene. Maják je vysoký 36 m. Je to první maják na světě, který používá k osvětlení plyn destilovaný z uhlí. Kolem kempu Veli Jože jsme se vrátili zpět do přístavu a následně autem do resortu Sol Polynesia, kde jsme po zbytek dne relaxovali na pláži.

Fotogalerie: Savudrija