CROATIA OPEN UMAG

Tenisový turnaj a areál na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2015 / Croatia Open Umag

ATP je Asociace tenisových profesionálů (Association of Tennis Professionals). Sdružuje profesionální tenisty a zastupuje jejich zájmy. Organizace byla založena v roce 1972 a její ústředí je v Londýně. V současné době zajišťuje většinu mezinárodních tenisových turnajů. Tyto turnaje jsou od roku 1990 součástí tzv. ATP Tour. ATP dohlíží na sestavování žebříčku tenistů, na základě kterého jsou nasazovaní do jednotlivých turnajů. Nejprestižnější jsou turnaje kategorií Grand Slam, ATP Tour Maters 1000, ATP Tour 500 a ATP Tour 250. Profesionální tenistky mají obdobnou asociaci WTA (Women's Tennis Association), ženskou tenisovou asociaci. Jedním z turnajů kategorie ATP Tour 250 je Croatia Open Umag, který se odehrává ve druhé polovině července v tenisovém centrum v letovisku Stella Maris.

Do tenisového centra jsme se vypravili pěšky a zvolili jsme nejkratší trasu po Savudrijska ulica. Od recepce Sol Polynesia jsme ušli po této ulici celkem 1,6 km. Otevřené antukové dvorce byly navrženy v roce 1989 a už o rok později se na nich hrál první ročník, tehdy nazvaný Yugoslav Open. V roce 1992 byl přejmenovaný na Croatia Open Umag. Od roku 2006 nesl před názvem jméno hlavního sponzora: Studena (od 2006) a Vegeta (od 2014). Pětkrát vyhrál turnaj Carlos Moya ze Španělska a třikrát Thomas Muster z Rakouska. Oba se stali čestnými občany Umagu. Z českých tenistů vyhrál turnaj v roce 1998 Bohdan Ulihrach. Letošního 26. ročníku Konzum Croatia Open Umag se zúčastní 28 hráčů. Turnaj proběhne od 20.7.2015 do 26.7.2015. Prvním nasazeným hráčem je sedmnáctý hráč světa Gaël Monfils z Francie.

Centrální dvorec
Centrální dvorec
Centrální dvorec
Centrální dvorec
Hlavní kurt
Hlavní kurt
Tenisové kurty 1 až 5
Tenisové kurty 1 až 5

Vstoupili jsme do areálu, ve kterém se nachází celkem 12 tenisových kurtů a kompletní zázemí. Centrální dvorec má kapacitu 3500 diváků. Vedle centrálního dvorce stál hlavní kurt s kapacitou 1000 diváků a za ním trénikový kurt s tvrdým povrchem. Naproti nim bylo další šest kurtů s menšími tribunami. Ve druhé části areálu byly restaurace a taneční parket. Za nimi další čtyři kurty. Prostor pro hráče a sponzory byl vyhrazený za centrálním dvorcem u laguny. Rozložení tenisových kurtů a kompletního zázemí je na plánku. Stejnou cestou po Savudrijska ulica dlouhou 1,6 km jsme se vrátili zpět do Sol Polynesia.

Fotogalerie: ATP Stadion