UMAG

Město na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2015 / Umag

V severozápadní části Istrie leží město Umag. Je to jedno z nejoblíbenějších chorvatských přímořských letovisek. Z východu je obklopený vinohrady, které díky příznivému podnebí produkují vynikající isterské víno. Ze západu ho omývá Jaderské moře, jehož členité pobřeží je pokryté bohatou středomořskou vegetací. Místní mělčiny jsou zdrojem obživy rybářů. Staré město se rozkládá na malém poloostrově mezi dvěma zálivy. V severním zálivu je přístav a jachtařská marina. Ve starém městě jsou atraktivní úzké dlážděné uličky s mnoha hospůdkami a obchůdky. Písčité, oblázkové i betonové pláže se rozkládají u letovisek Punta, Stella Maris, Katoro a Polynesia. Umag je také vyhlášeným sportovním centrem. Má pověst tenisového města, ve kterém se každoročně pořádá tenisový turnaj ATP Croatia Open.

Osídlování okolí Umagu začalo už v římských dobách. Potvrzují to pozůstatky římských vil rozmístěné po celém pobřeží. První písemná zmínka o Umagu pochází ze 7. století. Severně od současného Umagu se rozkládala osada Sipar Humacum, která čelila ničivým nájezdům slovanského kmene loupeživých pirátů Neretvanů. Ti ji v 9. století zpustošili. Obyvatelstvo se opevnilo v místě dnešního Umagu. Z té doby jsou zachovalé zbytky městských hradeb. Díky své strategické poloze bylo přístavní městečko zajímavé pro vládnoucí mocnosti. Postupně ho spravovala Západořímská říše, Byzantská říše, germánská království, Franská říše, Benátská republika, Habsburská monarchie, napoleonská Francie, Rakousko-Uhersko a Italské království. V roce 1953 se stal Umag součástí Jugoslávie a v roce 1991 součástí Chorvatska. V roce 1993 se stal samostatnou obcí a v roce 1997 městem.

Sipar
Sipar
Farní kostel NPM a sv. Pelegrina
Farní kostel NPM a sv. Pelegrina
Biskupská věž a městské hradby
Biskupská věž a městské hradby
Ulice Riječka
Ulice Riječka

Do Umagu jsme se ze Sol Polynesia vydali celkem třikrát. Pěšky jsme se vypravili do tenisového areálu ATP Croatia Open. Po Savudrijska ulica to bylo něco málo přes 1,5 km. Tady jsme si prohlédli tenisové kurty a centrální dvorec připravené na další ročník turnaje v rámci okruhu ATP Tour. Do zahájení zbývaly necelé dva týdny. Podruhé jsme se tam vypravili turistickým vláčkem. Jednosměrná jízdenka stála HRK 20,00. Podél zátok Vela draga, Karapan a Lokvina, napříč letovisky Polynesia, Katoro, Stella Maris a Punta jsme dojeli do přístavu. Prohlédli jsme si historické centrum a stejným vláčkem jsme se vrátili zpět do Sol Polynesia. Potřetí jsme tam zajeli autem. Zaparkovali jsme na jižním okraji Umagu, u supermarketu Kaufland. Odtud jsme po Novigradska ulica došli do historického centra, kde jsme pokračovali v jeho prohlídce zahájené v předchozí návštěvě.

Na začátku historického centra, na Trgovačka ulica, stojí Crkva Svetog Roka. Tento malý kostelík byl postavený v roce 1515 po morové epidemii. Jsou v něm dřevěné sochy Sv. Roka, Sv. Sebastijana a Sv. Kristofora. Interiér byl přestavěný v roce 1788. Z této doby je nový kamenný oltář a strop opatřený dřevěnou deskou s výjevem ze života sv. Roka od Domenico Martinelli. Náměstí Trg Slobode dominuje farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Pelegrina a samostatně stojící zvonice. Původní kostel tady stál už ve 14. století. Současný byl postavený v roce 1757. Varhany pocházejí z roku 1776. V roce 1691 renovovaná 33 m vysoká Benátská zvonice pochází z 15. století. V blízkosti vlnolamu stojí středověká Biskupská věž. Od 14. století sloužila k obraně města, později jako biskupský palác a obytná budova. Na věž navazovaly zbytky městských hradeb. Dávnou historii jsme poznávali už na Katoro Beach.

Marina Umag
Marina Umag
Restaurace u městských hradeb
Restaurace u městských hradeb
Aquarium a Terarium Umag
Aquarium a Terarium Umag
Staré město a vlnolam
Staré město a vlnolam

Prošli jsme se spletí kouzelných historických uliček a navštívili jsme místní obchůdky, bistra a restaurace. Zakoupili jsme si výbornou zmrzlinu a několik pěkných upomínkových předmětů. V Umagu jsme navštívili také místní akvárium a terárium. Nádherným portálem z keramiky jsme vstoupili do podmořského světa a seznámili se s jadranskou flórou a faunou umístěnou do vodních nádrží různých velikostí. Pozorovali jsme různé druhy korálů, mořských koníků, murén, humrů, chobotniček, malých žraloků, štírů a mnoho barevných ryb a rybiček. Po prohlídce jsme se vydali na plavbu lodí Aquavision, zaměřenou na poznávání mořského dna a podmořského života.

Fotogalerie: Umag, Římské ruiny, ATP Croatia Open, Aquavision