KATORO BEACH

Pláže na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2015 / Katoro Beach

Katoro Beach je oblouk několika pláží, které se rozkládají mezi římskými ruinami Sipar a Sepomaia. Pláže jsou k dispozici hostům turistického střediska Katoro, resortů Sol Polynesia a Sol Katoro. Jsou to ale veřejné pláže, tedy k dispozici každému. Katoro Beach byla oceněna Modrou vlajkou. Toto ocenění je symbolem kvality a čistoty. Pláž splňuje ekologická, informační, hygienická, bezpečnostní a další kritéria. Pláž má úseky skalnaté, oblázkové, písčité i betonové. K dispozici je bazén, tobogány (ty nebyly během našeho pobytu v provozu), přístup do moře pro hendikepované. Samozřejmostí jsou sprchy, kabinky, zdroj pitné vody, zdravotnická pomoc a široká škála služeb od restaurací, bufetů, přes sportoviště, animační programy a dětské koutky. K dispozici je také psí pláž a FKK. Rozmístění je na plánku.

Severní hranici pláže tvoří výběžek, na kterém jsou pozůstatky raně byzantské vojenské pevnosti. Pochází z doby vlády císaře Justiniána. Pevnost s přístavem byla postavena v době římské, na přelomu letopočtu. Osada měla původně keltský název Sepomania. Římané ji nazývali Sipar Humacum, zkráceně Siparis. Osada byla zničena až v roce 876. Dílo zkázy dokončila zemětřesení, díky kterým byla část osady zatopena mořem. Legendy mluví o zatopeném městě Sipar. Výběžek jsme důkladně prozkoumali a obešli kolem zarostlé vyvýšeniny. Římské ruiny jsou dostupné suchou nohou v době odlivu. Je zde pěkné místo ke koupání, průzračné moře s kamennými pásy. Ideální místo i na opalování. Výběžek i oblázkovou pláž ve směru k vesnici Zambratija obsadili z velké části nudisti.

Moře u Katoro Beach
Moře u Katoro Beach
Molo na pláži
Molo na pláži
Bar Saint & Sinner
Bar Saint & Sinner
Plán Katoro Beach
Plán Katoro Beach

Jižně od výběžku uzavírá malou zátoku bar Saint & Sinner. K dispozici má dva bazény a přímo u nich několik barových pultů. Na vyvýšených místech jsou různě rozmístěné boxy na relaxování a opalování. Přímo od baru je upravený přístup do moře. Dál směrem na jih je travnatý výběžek zakončený molem. Je to relaxační část s několika lavečkami otočenými směrem k moři. Toto místo je také vyhrazeno pro návštěvníky se psy. Mají tady vlastní sprchu a pláž vysypanou pískem. Vzhledem ke své kvalitě byla pláž využívaná i běžnými návštěvníky. Na skalnatém výběžku jsme trávili hodně času. Odliv zde vždy na chvíli odkryl flóru a faunu zdejšího moře. Ve vzniklých mísách se proháněla hejna různých rybiček, místa pro úkryt zde hledali krabi různých velikostí a po dně se povalovali sumýši.

Mezi mořem a bazénem se nachází místo, které je ideální pro čtení nebo jen tak polehávání na lehátku. Skupina stromů tady připravila skvělou kulisu. Bazénem začíná hlavní část Katoro Beach, poskytující veškré zázemí především rodinám s dětmi. Služby jsou společné se Sol Polynesia. Pizzérie s barem je vhodným místem k občerstvení. Kousek odtud provozuje informační stánek Istria Experience. Je zde možné zakoupit výlety, půjčit si kolo nebo zakoupit suvenýry. Z tohoto místa pravidelně vyjíždí pobřežní vláček spojující Katoro Beach s resorty a Umagem. Jízdenka pro jeden směr stojí HRK 20,00. Jeden večer jsme takto navštívili Umag. Následuje oblast pro různé volnočasové aktivity, kde je také stánek s rychlým občerstvením. Část pláže u hotelu Melia Coral je vyhrazena vodním sportům.

Západ slunce nad mořem
Západ slunce nad mořem
Západ slunce nad mořem
Západ slunce nad mořem
Západ slunce nad mořem
Západ slunce nad mořem
Západ slunce na Katoro Beach
Západ slunce na Katoro Beach

Osada Sepomaia byla bohatá. Její obyvatelé se živili rybolovem, obchodem a zemědělstvím. To potvrzují archeologické nálezy zbytků římských a byzantských honosných domů, vil a usedlostí. Jednou z nich je i Villa Rustica na okraji mysu Tiola. Její zbytky jsme si prohlédli, když jsme sledovali nádherný západ slunce. Katoro Beach zakončuje na jihu právě mys Tiola, na kterém jsou římské ruiny osady Sepomaia. Tento zarostlý výběžek nabízí také pohled na zajímavé tvary stromů. Tuto historickou část Umažské riviéry jsme si prohlédli z pevniny i z moře, když jsme kolem projížděli na lodi Aquavision. Z té jsme si také prohlédli celou oblast. Během našeho pobytu byla Katoro Beach dějištěm 38. ročníku letní školy karate Sankukai LKŠ Umag 2015 ze slovinského města Ljubljana.

Fotogalerie: Katoro Beach, Sol Polynesia, Římské ruiny, Aquavision, Moře, Podmořský svět, Lodě