LAFAYETTE A WEA TOWNSHIP

Město v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2016 / Lafayette a Wea Township

200 km jihovýchodně od Chicaga a 100 km severozápadně od Indianapolis leží ve státě Indiana na řece Wabash město Lafayette. Je administrativním centrem a současně největším městem Tippecanoe County. Pojmenované bylo po francouzském aristokratovi a vojenském důstojníkovi Gilbertovi du Motier, markýzovi de La Fayette. Ten velel americkým jednotkám v několika bitvách a byl také klíčovou postavou francouzské revoluce v roce 1789. Ve městě se nachází rozlehhlé parky, muzea a divadla, vzrušující sportovní akce včetně baseballové Colt World Series, skvělá zdravotnická zařízení a mnoho volnočasových aktivit. Na druhém břehu řeky Wabash leží West Lafayette, samostatné město, ale s Lafayette v mnoha pohledech spojené a navzájem spolupracují. Obě mají společné centrum. West Lafayette je sídlem Purdueovy univerzity.

Oblast obývali Majamiové (Miami), indiánský kmen, který se tady usadil v druhé polovině 17. století. V roce 1717 tady vznikla pevnost Fort Quiatenon, která sloužila jako francouzská obchodní stanice na řece Wabash. V polovině 18. století vyrostla kolem pevnosti francouzská osada. Po francouzské a indické válce připadla Britům a později se jí zmocnili indiáni. V roce 1791 byla zničena americkými milicemi. Město Lafayette bylo založeno v květnu 1825 obchodníkem Williamem Digby. Ve 40. letech 19. století byl vybudovaný kanál Wabash & Erie, který upevnil postavení Lafayette v říčním obchodu. V 50. letech 19. století dorazila do Lafayette železnice, což dále posílilo obchod a rozvoj města. V roce 1859 tady startoval balón, který doručil první leteckou poštu v USA. V roce 1869 byla založena Purdueova univerzita. Přečtěte si celý článek Lafayette z návštěvy USA v roce 2015.

Wea Township je jednou ze třinácti čtvrtí v Tippecanoe County ve státě Indiana. Leží v nadmořské výšce 193 m a má přes 30 tisíc obyvatel. Název získala podle indiánského kmene Wea, který se na počátku 18. století usadil ve vesnicích podél řeky Wabash. Jejich potomci žijí v této oblasti dodnes. Na severu je čtvrt Wea ohraničená čtvrtí Fairfield, na východě čtvrtí Sheffield, na jihu čtvrtěmi Randolph a Lauramie a na západě čtvrtí Union. Skládá se do značné míry z prérie známé jako Wea Plains, bohaté na mnoho druhů původní vegetace. Tato oblast byla dlouho považovaná za bránu do západních prérií. V severní třetině se rozkládá jižní část města Lafayette. Část čtvrti Wea představuje jeho předměstí s přízemními domky. Napříč Wea Township od jihovýchodu na severozápad protéká potok Wea Creek, který se nedaleko Fort Quiatenon vlévá do řeky Wabash.

Před rokem 1857 bylo území, na kterém se rozkládá Wea Township součástí čtvrtí Fairfield, Randolph a Lauramie. Prvními osadníky byli Levi Thornton a Samuel Black, kteří přišli v roce 1822 a až do jara následujícího roku byli prvními obyvateli Wea Township. To se k nim připojilo dalších sedm rodin. Další rodiny přicházely v následujících letech. V roce 1825 otevřel Samuel Black školu, známou jako Black School. O dva roky později otevřel školu Joseph Tatman na břehu Wea Creek a o několik dalších let později otevřel na své farmě školu Stephen Kennedy. Škola byla známá jako Yount Schollhouse. V roce 1827 zde otevřel John Miller malý lihovar. V roce 1829 postavil Philip Harter mlýn na obilí. V roce 1852 zasáhla Wea Township epidemie cholery. V roce 1864 došlo severně od Crane Station k havárii, kdy se čelně srazily osobní a nákladní vlak. Přečtěte si celý článek Wea Township z návštěvy USA v roce 2015.

Fotogalerie: USA 2016