COLT WORLD SERIES

Baseballový turnaj v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2016 / Colt World Series

Colt League World Series je velkolepý týdenní mezinárodní turnaj pro nejlepší baseballové týmy patnáctiletých a šestnáctiletých hráčů z celého světa. Colt League byla založena v roce 1953 jako jedna z divizí Pony League, která je určena pro hráče ve věku třináct a čtrnáct let. Pony Baseball and Softball je nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu v Pensylvánii, která organizuje od roku 1951 mládežnické ligy a turnaje pro více jak půl milionu hráčů ve více jak 4000 ligách po celých Spojených státech a více jak 40. zemích světa. Stovky hráčů, kteří se zúčastnili Pony League se dostali do MLB, včetně členů síně slávy Tonyho Gwynna a Cala Ripkena Jr. Pony League je podle věku hráčů od 4. do 23. let rozdělena na divize Shetland, Pinto, Mustang, Bronco, Pony, Colt, Palomino a Thorobred. Světová série Colt se hraje ve městě Lafayette v Columbian Park.

Colt League World Series se v roce 2016 zúčastnilo 10 týmů, které byly rozděleny do dvou zápasových pavouků. Dva místní týmy získaly divokou kartu - Lafayette All Stars a Hoosier North. Čtyři týmy postoupily z amerických kvalifikací - Shepherd z Michiganu (North Zone), Brownsville z Texasu (South Zone), Greensboro ze Severní Karolíny (East Zone) a Chula Vista z Kalifornie (West Zone). Čtyři týmy postoupily ze světových kvalifikací - Tijuana z Mexika (Mexico Zone), Seoul ze Severní Korea (Asia-Pacific Zone), Česká baseballová akademie z České republiky (European Zone) a Paradera z Aruby (Caribbean Zone). Turnaj se hrál systém double-elimination, tzn. po dvou prohrách tým v turnaji končil. Vítězové pavouků si zahráli o vítěze světové série v Championship Game. Zápasy přenášela v přímém přenosu MTC Sports.

Loeb Stadium
Loeb Stadium
Colt World Series
Colt World Series
Plakát účastníka CWS 2016
Plakát účastníka CWS 2016
Medaile Pony World Series
Medaile Pony World Series

Cesta našeho týmu, včetně Lukáše, vedla do Colt League World Series přes evropskou kvalifikaci v Praze, kde reprezentovali Českou baseballovou akademii na turnaji Suma Pony League. Ve skupině A porazili Demony Miejska Górka z Polska 17:0, podlehli Stuttgart Reds z Německa 5:6 a porazili London Mets z Velké Británie 15:0. Ve čtvrtfinále porazili Srbsko 5:1, v semifinále Hrochy Brno z České republiky 9:2 a ve finále Crocetta Baseball z Itálie 8:0. Postoupili tak na světovou sérii. Na třetím místě skončili Hroši Brno, kteří v boji o 3. místo porazili Francouzskou akademii. Lukáš zaznamenal v kvalifikaci 3 doběhy. Veškeré náklady s dopravou do USA si hradil každý hráč sám, ubytování a stravování zajišťovatly hostitelské rodiny. Výstroj zajistili sponzoři České baseballové akademie.

Zápasy začaly 5.8.2015 a finále bylo naplánované na 11.8.2015. Pro pohyb v dějišti turnaje obdrželi hráči identifikační kartu. První zápas sehrála Česká baseballová akademie s týmem Hoosier North z Lafayette. Hned na úvod turnaje Češi prohráli 0:11 a museli jít následující den do opravného utkání proti Brownsville z Texasu. V zápase vedli 5:0, ale soupeř do páté směny zápas otočil na 5:6 a do šesté směny navýšil na 5:9. V závěrečné sedmé směně sice Češi zkorigovali výsledek na 8:9, vyrovnat se však nepodařilo. Tím se cesta v Colt World Series pro český tým zastavila a zbývalo jen odehrát zápas útěchy proti Shepherd z Michiganu. Ten Češi prohráli těsně 5:6. Ve finále se nakonec utkaly týmy Tijuana z Mexika a Hoosier North z Lafayette. Vítězství ve světové sérii si výsledkem 6:5 zajistil tým z Mexika.

Fotogalerie: USA 2016