PŘES ŘÍM DO LAFAYETTE

Cesta letadlem do USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2016 / Přes Řím do Lafayette

Úterý, 2.8.2016, 23:00. S hodinovou rezervou jsme se vydali na cestu autem do Prahy, na parkoviště u baseballového areálu Eagles Praha v Krči. Tady byl naplánovaný na 2:30 sraz týmu České Baseballové Akademie, vítěze evropské kvalifikace Colt League. Zajistil si tím účast na prestižní Colt World Series v americkém Lafayette ve státě Indiana. Součástí týmu byl i Lukáš. Náklady na dopravu si hradil sám, na místě měl zajištěné ubytování a stravování v hostitelské rodině ve Wea Township. Hráče čekala jízda minibusem do Berlína, let do Říma, let do Chicaga a jízda minibusem do Lafayette. Cesta proběhla bez problému, tak jsme nakonec na parkovišti čekali necelou hodinu, než se sešel celý tým. Na parkovišti hráči obdrželi akademické baseballové oblečení - čepici, triko, mikinu, šortky a baseballový dres. Do zavazadel si rozdělili také týmové baseballové vybavení a dárky pro týmy z USA.

Lukáš cestoval se dvěma zavazadly. Ve velkém zavazadle měl basebalové vybavení, jako catcher ho měl hodně, v příručním zavazadle osobní věci. Na cestu měl sjednané cestovní pojištění do USA od Pojišťovny AXA ve verzi Excelent, s připojištěním sportů a klidný rodič. Kromě cestovního pasu a mnoha dokladů nutných pro účast na turnaji, měl podanou a schválenou elektronickou žádost ESTA, předběžné oprávnění ke vstupu na palubu letadla směřujícího do USA. Její platnost je 2 roky, takže tu z cesty USA 2014 a USA 2015 už nebylo možné použít. Poplatek byl $ 14,00. Vybavený byl hned třemi měnami - Americkým dolarem, Eurem a Korunou českou. K tomu měl k dispozici kreditní kartu. S sebou měl předvyplněné Celní prohlášení, které se odevzdávalo během vstupního pohovoru na půdě USA.

Logo České baseballové akademie
Logo České baseballové akademie
Celní deklarace
Celní deklarace
ESTA
ESTA
Česká, evropská a americká měna
Česká, evropská a americká měna

Cesta minibusem z Prahy přes Drážďany do Berlína trvala něco málo přes čtyři hodiny a tým urazil prvních 370 km. Letiště Tegel leží na sezeverozápadě Berlína ve stejnojmenné čtvrti. Vybudované bylo v roce 1948 jako vojenské letiště. Pro civilní provoz bylo otevřené v roce 1960. Let 4U8890 do Říma se společností Germanwings byl naplánovaný na 9:45 z terminálu D. Odbavené zavazadlo bylo označené štítkem a tým nastoupil s letenkou do letadla Airbus A319-100. Tento dvoumotorový proudový dopravní letoun s úzkým trupem absolvoval trasu dlouhou 1264 km půměrnou rychlostí 744 km/h. Po 1 hodině a 42 minutách přistál v Římě na letišti Fiumicino na terminálu T3. Tady měl tým přibližně hodinu na přestup v rámci stejného terminálu.

Letiště Leonarda da Vinci v Římě bylo oficiálně otevřené v roce 1961, zprovozněné o rok dříve z důvodu odlehčení provozu na letišti Ciampino během Olympijských her v Římě. Let UA971 společnosti United Airlines do Chicaga měl hodinu zpoždění. Tým nastoupil s letenkou do letadla Boeing 777-200. Tento dvoumotorový širokotrupý dopraví letoun vzlétl ve 13:44 a trasu dlouhou 7989 km absolvoval průměrnou rychlostí 841 km/h. Po 9,5 hodinách přistál v 16:13 místního času na letišti O' Hare International Airport v Chicagu. Toto letiště je jedno z nejznámějších a nejrušnějších letišť na světě. V roce 1945 bylo místo Orchard Field vybrané pro nové letiště v Chicago. Původně tady sídlil montážní závod letadel. V roce 1949 získalo letiště své současné jméno a v roce 1955 se otevřelo komerčnímu provozu. V prvním roce odbavilo téměř 177 tisíc cestujících. V současné době je toto číslo 400x vyšší.

Lety z Berlína do Chicaga
Lety z Berlína do Chicaga
Loga leteckých společností
Loga leteckých společností
O' Hare International Airport
O' Hare International Airport
Lafayette
Lafayette

Po úspěšném absolvování vstupního pohovoru s imigračním úředníkem mohl tým vstoupit na půdu Spojených států amerických a nastoupit do ponajatého minibusu s řidičem. Kousek od letiště se minibus napojil na silnici I-294 sloužící jako obchvat Chicaga a u přírodní rezervace Wampum Lake se minibus napojil na silnici I-94. Po chvíli přejel hranici mezi státy Illinois a Indiana. V Indianě, kousek od nejjižnějšího okraje jezera Michigan, se minibus napojil na silnici I-65 ve směru na Indianapolis. Jedná se o hlavní severojižní mezistátní dálnici spojující Velká jezera s Mexickým zálivem. V části od jezera Michigan po řeku Kankakee je známá jako Casimir Pulaski Memorial Highway. Před Lafayette projížděl větrnými farmami Fowler Ridge a Meadow Lake. Po více jak dvouhodinové jízdě dojel minibus do Lafayette, kde se tým ubytoval v hostitelských rodinách. Lukáš ve čtvrti Wea Township.

Fotogalerie: USA 2016