CHICAGO A INDIANAPOLIS

Města v USA

 /  / Reporáže z cest / USA 2016 / Chicago a Indianapolis

Město Chicago leží na severovýchodě státu Illinois, u jižního cípu Michiganského jezera. Je největším městem státu Illinois i celého Středozápadu a třetím nejlidnatějším městem USA. Rozprostírá se na území zvaném Chicago Portage, spojujícím povodí Mississippi a Velkých jezer. Svůj název získalo pravděpodobně od divoké cibule, která tady rostla a vydávala zápach v dobách osídlení tohoto území Indiány. Město je protkané mnoha parky, proto se nazývá Městem v zahradě. Je nazývané také Větrným městem. Původ přezdívky je někde mezi počasím a politickou minulostí. V Chicagu vyrostly první americké mrakodrapy. Nejvyšší budovy stojí v komerčním a kulturním centru města zvaném The Loop. V Chicagu našlo domov mnoho menšin včetně Čechů. V roce 1931 byl dokonce Antonín Josef Čermák zvolený starostou města Chicago.

V roce 1673 vybudovali na nehostinném močálovitém břechu Michiganského jezera dočasnou obchodní základnu Louis Jolliet a Jacques Maquette z Francie. Procházeli tudy obchodníci i lovci kožešin. Stálou obchodní stanici tady založil v roce 1770 Jean-Baptiste du Sable z Haiti. Měla velký význam pro farmáře usazené na indiánském uzemí, kteří dodávali své produkty na východ. V roce 1803 postavila americká armáda pevnost Ford Dearborn. Chicago bylo oficálně založené o 34. let později, 3. března 1837. Došlo k rozšíření železnice a v roce 1848 byl dokončený kanál Illinois & Michigan, spojující Velká jezera s řekami Hudson a Mississippi. Chicago se díky tomu stalo průmyslovým a obchodním centrem Středozápadu. V roce 1860 byl na zdejším kongresu zvolený prezidentem Abraham Lincoln. Přečtěte si celý článek Chicago z návštěvy USA v roce 2015.

Město Indianapolis leží uprostřed státu Indiana na řece White River, 300 km jihovýchodně od Chicaga. Je hlavním a největším městem státu Indiana a třetím největším městem celého Středozápadu. Toto plánované město bylo postavené na rovině obklopené nízkými, mírně se svažujícími kopci. Jeho paprskovité ulice se sbíhají do Monument Circle v centru. Název Indianapolis vznikl spojením názvu státu Indiana - země indiánů a řeckého polis - město. Hovorově je nazývané jako Indy. Město je proslulé nejslavnějším závodem Ameriky nazvaného 500 mil Indianapolis, který je součástí IndyCar. Jezdí se na okruhu Indianapolis Motor Speedway dlouhém 2,5 míle, tedy celkově 200 kol. Poslední ročník se jel 24. května 2015 a vyhrál ho Juan Pablo Montoya z Kolumbie, který byl v letech 2001-2006 pilotem Formule 1. Velká cena USA Formule 1 se na tomto okruhu jela v letech 2000-2007.

Na místě dnešního Indianapolis žili Lenape, původní obyvatelé severovýchodních lesů. V roce 1816 se Indiana stala devatenáctým státem Unie. V lednu 1820 vybral zákonodárný sbor Indiany 10 komisařů, aby umístili nové hlavní město co nejblíže geografického středu státu. O měsíc později se Pogue a Mc Cormick usadili se svými rodinami v místě, kde mělo stát Indianapolis. Brzy dorazili další osadníci a od léta si rodiny stavěly chatky podél břehu řeky v osadě Fall Creek. Místo schválil zákonodárný sbor v roce 1821. Oficiálně se Indianapolis stal hlavním městem Indiany v roce 1825. Impuls k rozvoji města dala Cumberland Road vedoucí přes město v roce 1827 a následné dovedení železnice v roce 1847. Hlavním železničním uzlem se stalo město na počátku Americké občanské války v roce 1861. Přečtěte si celý článek Indianapolis z návštěvy USA v roce 2015.

Fotogalerie: USA 2016