CESTA DO STŘEDU EVROPY

Cesta autem z Kutna

 /  / Reporáže z cest / Kutno 2014 / Cesta do středu Evropy

Turnaj Junior League skončil a jihomoravský výběr se těšil z postupu na světovou sérii do amerického Tayloru. A před námi byla cesta zpět ze středu Polska do středu Evropy. Zvolili jsme stejnou trasu jakou byla Cesta do středu Polska v opačném sledu. Kolem Macredo Center jsme přejeli k silnici č. 60 a Kutno jsme po ní objeli. Na jižním okraji jsme se napojili na silnici č. 702. Ta nás vedla souběžně s řekou Ochnia. Za obcí Młogoszyn jsme přejeli řeku Bzura a pomalu jsme se blížili ke geometrickému středu Polska v obci Piątek. Odtud jsme pokračovali dál na jih do Lodže, hlavního města Lodžského vojvodství, kam jsme od Zgierz dojeli po silnici č. 91. Pokračovali jsme po této silnici i v Lodži, kde tvořila jeho západní obchvat. Přes Tuszyn nás silnice č. 91 dovedla do Piotrków Trybunalski, který leží na řece Strawa v Piotrkowské planině.

Pokračovali jsme mírně na jihozápad do města Kamieńsk, ve kterém se narodil jeden z nejlepších polských fotbalistů Jacek Krzynówek. Většinu své kariéry působil v německé bundeslize, kde odehrál 178 zápasů. Pokračovali jsme přes Radomsko, kde se narodil Mariusz Czerkawski, první polský hokejista v NHL. Po silnici č. 91 jsme přijeli do Čenstochové s nejvýznamnějším poutním místem Evropy na Jasné hoře. Na té stojí kostel a klášter se slavnou ikonou Panny Marie Čenstochovské, nazývané Černou Madonou. Hlavní duchovní město Polska jsme opustili souběžně s řekou Warta a blížili jsme se k největšímu městu Horního Slezska Katowice. Je jádrem konurbace zahrnující 30 měst. Tuto oblast jsme přejeli po dálnici A4 a u Gliwice jsme se napojili na dálnici A1, která nás dovedla do České republiky.

Po dálnici D1 jsme pokračovali napříč Moravou. Přes Bohumín, Ostravu a Lipník nad Bečvou jsme se přenesli k silnici R35, která nás dovedla do Olomouce. Odtud jsme už po R46 pokračovali do Prostějova a za Brodkem u Prostějova jsme dojeli na Jižní Moravu. U Vyškova jsme se napojili na dálnici D1, po které jsme dojeli do Brna, kde jsme v Komárově u Městského baseballového stadionu vysadili část týmu Jihomoravského výběru Junuior League, který s námi cestoval.