BULJARICA

Obec v Černé Hoře

 /  / Reporáže z cest / Černá Hora 2018 / Buljarica

Vesnice Buljarica v Černé Hoře se nachází na pobřeží Jaderského moře mezi Sutomore na jihovýchodě a Petrovacem na severozápadě. Mezi mysem Dubovica a útesem Velja Seka leží stejnojmenná zátoka, ve které se rozkládá pláž. Za ní se rozprostírá povodňová zátoka. Od největší sladkovodní plochy na Balkáně - Skadarského jezera - odděluje zátoku Buljarica Paštrovačka gora. Na okraji zátoky je několik vesnic a opuštěných samot. Jedná se o venkovskou oblast s dosud nevyvinutou infrastrukturou a nedotčenou přírodou. Jsou zde jedny z posledních zachovalých, původních a sto let starých, středomořských dubových a jasanových lesů. Roste v nich mimo jiné dub pýřitý a jasan úzkolistý. Vesničané chovají především krávy a kozy, které pasou na nedotčených loukách. Hlavním zdrojem obživy v letní sezóně je turistický ruch.

Mokřady a brakické vody u mysu Dubovica jsou domovem mnoha ohrožených druhů obojživelníků, plazů a ptáků. Je to také klíčové hnízdiště a zimoviště pro migrující ptáky, kteří zde nacházejí potravinovou základnu. Roste zde rákos obecný, který ukrývá jezírka plná vody. V nich žije rosnička zelená, skokan hnědý, želva zelenavá, želva bahenní, užovka obojková a čolek obecný. Během zimních měsíců je velká část zátoky pod vodou. Potravu a odpočinek tady hledá kormorán malý, volavka popelavá, volavka bílá, volavka stříbřitá a další druhy vodních ptáků. V letních měsících zde hnízdí krahujec krátkoprstý, na útesech u moře pobývá ostříž jižní. V rákosech a mokřadech hnízdí rákosník velký, ledňáček říční a o něco dál v prostředí povodňových lesů strakapoud prostřední, strakapoud jižní, brhlík skalní a sýkora temná. Během migrace zde odpočívají především kachny - hvízdák euroasijský, ostralka štíhlá, čírka obecná, čírka modrá a bahňáci - jespák křivozobý, koliha malá. Toto prostředí je zdrojem komárů, proto je vhodné si pro pobyt, především v noci, zajistit různé repelenty a odpuzovače hmyzu. Vše je možné zakoupit na místě.

Zátoka Buljarica
Zátoka Buljarica
Buljarica
Buljarica
Mokřad
Mokřad
Klášter Gradište
Klášter Gradište

Nejvýznamnější památkou v okolí je Klášter Gradište, který se rozprostírá na kopci nad vesnicí Buljarica. Podle legendy byl postaven v roce 1116, první písemné zmínky pocházejí z roku 1305. Klášter se skládá ze tří kostelů, obytné budovy, pomocných budov a hřbitova. Je možné k němu vystoupat z Jadranské magistrály udržovanou cestou. Odměnou za námahu jsou nádherné výhledy k zátoce a samozřejmě prohlídka udržovaného kláštera. Málo známou a už trochu zapomenutou památkou je Boškovica kula. Je to poměrně dobře zachovaná obranná věž, která byla postavena v místech hranice mezi Černou Horou, Osmanskou říší a Rakouskem-Uherskem. Nachází se mezi Jadranskou magistrálou a mokřady. Bohužel bujný porost stromů a keřů ji dokonale ukryl. Blíže k mysu Dubovica jsou pozůstatky staré vesnice.

Pro turisty nabízí Buljarica především nádhernou pláž, druhou nejdelší v Černé hoře a nejdelší na Budvanské riviéře. Její délka je 2250 metrů. Vede k ní asfaltová silnička z centra vesnice, podél pláže vede polní cesta. Pláž je převážně oblázková, její centrální část je pokryta jemným pískem. V této části jsou také základní služby. K dispozici jsou restaurace, kavárny, bary, pizzérie. Na pláži jsou sprchy a toalety. Je možné si pronajmout lehátka a slunečníky, kajaky, šlapadla a skútry, nachat se zavézt k okolním plážím nebo podniknout výlet lodí podél Budvanské riviéry.

Pláž Buljarica
Pláž Buljarica
Penzion Premier
Penzion Premier
Market Mitrom
Market Mitrom
Bistro Bevanda
Bistro Bevanda

Služby v samotné vesnici Buljarica jsou omezené. K dispozici je jeden obchod, supermarket Mitrom, který se nachází na křižovatce silničky vedoucí k moři s Jadranskou magistrálou. Má však zajímavou otevírací dobu - každý den od 6:00 do 22:00. Ceny jsou také přijatelné. V blízkostí je několik restaurací: Šumice, Magazini, Galeb, Bevanda a Pizzeria Gold s pekárnou. Hned vedle je turistické informační centrum. Podél silničky k pláži bývá v sezóně několik stánků s oblečením, suvenýry, plážovými potřebami, nápoji, ovocem a zeleninou. Ubytovat se je možné v několika hotelech, vilách a apartmánech. U pláže je Autokamp Buljarica, kousek nad ním Campink Maslina. Doprava do okolních letovisek je především taxi. Do sousedního Petrovace stojí € 10,00. Autobus do Budvy jezdí jen 6x denně za € 2,50. Zastávka je nedaleko supermarketu na Jadranské magistrále.

Fotogalerie: Buljarica