EXPRESS ČERNÁ HORA

Cesta letadlem do Černé Hory

 /  / Reporáže z cest / Černá Hora 2018 / Express Černá Hora

V roce 2018 jsme si vybrali pro naši dovolenou u moře Černou Horu. Tato malá země s nádherným pobřežím, blankytně modrým mořem a přírodními skvosty ve vnitrozemí nás k návštěvě lákala už dlouho. Do Černé Hory jsme se vypravili letecky. Pořadatelem pobytového zájezdu byla cestovní kancelář Kovotour, ale dovolenou jsme si zakoupili přes Invia. Důvodem bylo především to, že Invia měla v balíčku cestovní pojištění AXA Asistance ve verzi Excelent, které využíváme vždy při všech našich cestách. Ubytovaní jsme byli v Penzion Premier s plnou penzí v přímořském letovisku Buljarica. Nákup výletů jsme řešili až na místě přes delegátku. Odlet jsme měli naplánovaný z letiště Brno-Tuřany dne 7. července v 11:25. Přepravu zajišťovala společnost Travel Service prostřednictvím nízkonákladové společnosti Smart Wings.

Dvě hodiny před plánovaným odletem jsme se dostavili do odletové haly letiště v Brně-Tuřanech. U odbavovací přepážky jsme na základě cestovního dokladu obdrželi palubní lístek a doklad od odbaveného zavazadla. Jeho hmotnostní limit byl 15 kg. Pokračovali jsme k bezpečnostní kontrole, kde jsme příruční zavazadlo s hmotnostním limitem 8 kg vložili do přepravky, která projela přes skener a sami jsme prošli bezpečnostním rámem. V této chvíli jsme už došli do transitní části letiště, kde jsme si zakoupili nápoje do letadla. Pokračovali jsme k pasové kontrole, za kterou už byla čekárna s odletovými branami. Náš let měl zpoždění, protože na území bývalé Jugoslávie stávkoval letištní personál. Společně s námi čekali na svůj let i cestující do Burgasu a Heraklionu. Přibližně kolem poledne jsme se dočkali a po předložení palubního lístku a cestovního dokladu jsme mohli projít odletovou branou k autobusu, který nás zavezl k našemu letadlu. Nastoupili jsme schůdky v přední části letadla a po kontrole palubních lístků jsme se mohli usadit.

Letiště Brno-Tuřany
Letiště Brno-Tuřany
Informační tabule s odlety
Informační tabule s odlety
Pasová kontrola
Pasová kontrola
Brno
Brno

Let QS4884 z Brna do Podgorice jsme absolvovali letadlem Boeing 737-800. Nejdříve nás přivítal kapitán, seznámil nás s průběhem letu a důvody zpoždění. Palubní personál nám poskytnul bezpečnostní školení a kelímek vody. Během letu bylo možné si zakoupit občerstvení. Chvíli před jednou hodinou odpoledne jsme začali rolovat. Po vzletu se nám naskytnul nádherný pohled na Brno a po otočce jsme zamířili na jihovýchod. Ještě jsme zahlédli Novomlýnské nádrže a potom už pod námi byla převážně jen oblačnost. Do Černé Hory jsme letěli přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Rozpoznali jsme řeku Dunaj kousek pod vodním dílem Gabčíkovo a v Srbsku řeky Sáva a Drina. Nejkrásnější pohled nám nabídla až Černá Hora - Podgorica s obloukem řeky Morača a Skadarským jezerem na pozadí. Závěrečná otočka nad Skadarským jezerem byla také nezapomenutelná. Po necelé 1,5 hodině letu jsme bezpečně přistáli na letišti Podgorica-Golubovci. Po výstupu z letadla jsme prošli pasovou kontrolou a po chvíli jsme si u pásu převzali zavazadla. Před letištní halou na nás už čekali delegáti cestovní kanceláře Kovotour, kteří nám oznámili číslo autobusu, do kterého jsme opodál nastoupili. Na sedadle na nás čekal letáček s nabídkou všech výletů.

Z letiště jsme přejeli k silnici M-2, která nás podél řeky Morača dovedla ke Skadarskému jezeru. Naskytl se nám pohled na jezero v pozadí s pohořím Rumija se stejnojmenným nejvyšším vrcholem vysokým 1595 metrů. Skadarské jezero je největší jezero na Balkáně a zasahuje svou plochou jak do Černé Hory, tak i do Albánie. Do jezera přitéká v Černé Hoře řeka Morača, v Albánii přitéká řeka Zeta a odtéká řeka Buna. Na dně jezera je přibližně 50 pramenů, což zabezpečuje kompletní výměnu vody za přibližně čtvrt až půl roku. Díky tomu je voda v jezeře čistá. Černohorská část jezera a nejbližší okolí je národním parkem, který je současně jednou z největších ptačích rezervací v Evropě s více jak 270. druhy. Kousek za Skadarským jezerem jsme se připojili na silnici M-1.1, která nás dovedla k tunelu Sozina. Má úctyhodnou délku 4189 metrů. Platí se zde mýtné ve výši od € 1,00 do € 18,00. Standardní osobní automobil platí € 2,50. Tunel nás dovedl k černohorskému pobřeží. U letoviska Sutomore jsme se napojili na silnici M-1, která nás podél pobřeží dovedla do letoviska Buljarica k Vilám Armenko. Tady jsme přesedli do dodávky, která nás zavezla k Penzion Premier.

Fotogalerie: Cesta do Černé hory a zpět

Řeka Dunaj
Řeka Dunaj
Řeka Morača a Gornje Malo Blato
Řeka Morača a Gornje Malo Blato
Skadarské jezero
Skadarské jezero
Tunel Sozina
Tunel Sozina