PETROVAC NA MORU

Město v Černé Hoře

 /  / Reporáže z cest / Černá Hora 2018 / Petrovac na moru

Poslední den našeho pobytu ve vesnici Buljarica na Budvanské riviéře v Černé hoře jsme podnikli pěší výlet do Petrovace na moru a dále po stezce vedoucí nad útesy a tunely do vesnice Perazića do. Z Penzionu Premier jsme šli směrem k pláži a za informačním kioskem jsme odbočili doprava. Cesta nás dovedla na úpatí kopce Durdevo Brdo. Odtud jsme stoupali cestičkou do sedla (60 m) mezi kopci Resovo Brdo a Durdevo Brdo. Cestou se nám otevíraly překrásné vyhlídky na zátoku Buljarica. V sedle byla možnost posedět a odpočinout si. Pokračovali jsme dolů ze sedla na pláž Lučice. Pláž je písečná, přibližně 300 m dlouhá. K dispozici je dětský koutek a základní služby. Z pláže je výhled na ostrovy Katić a Sveta Nedelja. Podél kopce Malo Brdo jsme pokračovali do Petrovace. Míjeli jsme stadion prvoligového fotbalového týmu OFK Petrovac s kapacitou 1000 diváků. Kolem rezestavěných hotelů jsme došli k městské pláži. Pláž je písečná, přibližně 600 m dlouhá. Po promenádě s mnoha obchůdky, restauracemi, kavárničkami a pizzériemi jsme došli do přístavu.

Historie města spadá do Starověkého Říma. V blízkosti kostela sv. Eliáše byly odkryty základy římské venkovské vily ze 2. století se vzácnými mozaikami. Ve středověku bylo město pojmenováno Lastva. Benátčané postavili u přístavu obrannou pevnost, která je v současné době známá jako Castello. V její horní části je památník obětem druhé světové války. Vedle pevnosti vznikaly sklady na víno, olivový olej a nasolené ryby. Počátkem 19. století zde byly postavené první domy a město bylo pojmenované Kaštel Lastva. Ten se dochoval až do roku 1918, kdy byl změněn na Petrovac podle srbského krále Petara I. Karađorđevića. V té době se stalo město součástí království Jugoslávie. Prošli jsme se po promenádě, prohlédli jsme si pevnost a vydali jsme se na vyhlídkovou trasu po pobřeží. Ta začíná u hotelu Danica.

Promenáda
Promenáda
Pevnost
Pevnost
Pohled na útesy
Pohled na útesy
Budvanská riviéra
Budvanská riviéra

Velice atraktivní vyhlídková trasa je tvořena širokou cestou lemovanou z jedné strany srázem s borovým hájem a z druhé strany kamennou zídkou, za kterou se hluboko dole pod útesy vlní blankytně modré Jaderské moře. V místech, kde trasa prochází mysem Crvena Stijena, jsou dva tunely. Tato pěkná promenáda lemovaná středomořskou vegetací nabízí nespočet vyhlídek na Budvanskou riviéru, ostrovy Katić a Sveta Nedelja, malé zátoky se skrytými plážičkami, ale i ohromný relax ve stínu borovic a skal. Na konci trasy, za tunelem Crvena Stijena dlouhým 500 metrů, je pláž u vesnice Perazića Do, u které stojí nedostavěný hotel As. Odtud je možné vystoupat ke klášteru Reževići. Poprvé byl zmíněn v 15. století, jeho kostely však byly postavené dříve. Stejnou trasou jsme se vrátili zpět do Petrovace a dále do vesnice Buljarica, kde jsme si uživali zbývající chvíle této nádherné dovolené.

Fotogalerie: Petrovac na moru

Tunel na vyhlídkové cestě
Tunel na vyhlídkové cestě
Pláž u mysu Crvena Stijena
Pláž u mysu Crvena Stijena
Tunel na vyhlídkové cestě
Tunel na vyhlídkové cestě
Středomořská vegetace
Středomořská vegetace