BUDVANSKÁ RIVIÉRA

Pobřeží v Černé Hoře

 /  / Reporáže z cest / Černá Hora 2018 / Budvanská riviéra

Ve střední části černohorského pobřeží, v okolí města Budva, leží 35 km dlouhé pobřeží Jaderského moře s necelými třinácti kilometry nádherných pláží. Známé je jako Budvanská riviéra. V samotném srdci této riviéry perlivých pláží je zasazené město Budva, královna černohorského cestovního ruchu, často nazývaná černohorské Miami. Dalšími turistickými středisky jsou lokality Bečići, Rafailovići, Pržno, Kamenovo, Miločer, Sveti Stefan, Drobni Pijesak, Reževići, Petrovac a Buljarica. Budvanská riviéra nabízí nádherné pobřeží, skvělé pláže, středomořské klima a kompletní turistické služby. Krásy Budvanské riviéry jsme poznávali z autobusu při cestě na výlety Budva, Montenegro tour a Kaňony. Pěšky při výletu Petrovac na moru. Z moře při lodním výletu. Ten jsme si zakoupili za € 7,00 od dívky, která ho prodávala u cesty z Buljarica na pláž. Jednalo se o výlet Petrovac - Sveti Stefan. Organizátorem byl Montenegro Star Boat. V 15:15 jsme čekali na pláží před hotelem Savojo, kde nás vyzvedla loď, která nás převezla do přístavu Petrovac, odkud byly výlety podél pobřeží vypravované. Tady jsme přestoupili na Glass boat a v 16:15 jsme vypluli.

Cestou jsme si vychutnávali divokou krásu černohorského pobřeží. Skály spadající přímo do vody, kopce pokryté hustými borovými lesy vypínající se vysoko nad moře, pláže a divoké plážičky často dostupné jen z moře, ostrůvky, osady, vily na útesech, kláštery, kostely a další zajímavosti této oblasti. Hned po vyplutí jsme za petrovackou pevností spatřili mořskou jeskyni zvanou Tuljanova pećina, ve které byl spatřen tuleň středomořský. Kolem zátoky Zakolac jsme dopluli k mysu Crvena stijena. Touto skálou výrazně zbarvenou do oranžova prochází 500 m dlouhý tunel pro pěší do Parazića do. Dojem zdejší pěkné pláže kazil rozestavěný 18. podlažní hotel As. Lepší pohled byl na druhou stranu, kde na nás vykukoval na skalní plošině klášter Rezevići se třemi kostely. Kolem zátoky Smokvica jsme dopluli k mysu Skocidevojka. Podle legendy čekala dívka na svého milého sloužícího ve válce, později v benátské lodní kuchyni. Nevlastní matka ji však slíbila jinému muži. Dívka odešla z domova a skrývala se mnoho let v klášterech. Jednou však toho muže potkala na útesu a když mu nemohla uniknout, skočila z útesu do moře. V okolí jsme sledovali několik pěkných vil. Přímo v útesu bylo vidět bunkry z dob Jugoslávie.

Loď Montenegro Star
Loď Montenegro Star
Petrovac na moru
Petrovac na moru
Ostrov Sveta Nedelja
Ostrov Sveta Nedelja
Mys Crvena stijena
Mys Crvena stijena

Kolem zátoky Presjeka jsme dopluli k malé skalnaté zátoce Drobni pijesak. Toto velice atraktivní místo nabízí divokou pláž tropického vzhledu s bíložlutým pískem. Celou krásu umocňují olivovníky a středomořské háje na pozadí. Na pláži je pitná pramenitá voda a několik kaváren a restaurací. Prostředí, ve kterém se pláž nachází, je rájem pro šnorchlování. Pod vodou je spousta druhů ryb, korýšů a hlavonožců. Propluli jsme kolem mysů Žukov, Debeli, Mali a Bijeli, mezi kterými se skrývaly malé romantické plážičky, často dostupné pouze z moře. Kolem pláže Crvena Glavica jsme dopluli ke kamennému ostrůvku Golubinj, hojně obydleného ptactvem. Odtud už to bylo jen kousek k otrovu Sveti Stefan. Ten je spojen s pevninou písečnou šíjí. Sveti Stefan založil klan Pastrović, který v polovině 15. století pomáhal bránit Kotor. Turci byli vyhnáni a ze získané kořisti nechali Pastrovići vybudovat na ostrově pevnost. V 19. století zde žilo 400 lidí, na začátku 19. už jen 30 rodin. V roce 1955 byly vystěhovány a sídlo přebudováno na luxusní hotel. V roce 2007 byl pro turisty ostrov uzavřen a zrekonstruován. Černá Hora ho pronajala provozovateli na 30 let. Nad obcí Sveti Stefan se nachází klášter Praskvica, který byl podle legendy založen v roce 1050. První písemná zmínka je z roku 1307. K tomuto klášteru patří šest kostelů, dva jsou v areálu kláštera a čtyři na otrově Sveti Stefan.

Ostrov jsme obepluli a důkladně si ho prohlédli z moře. Už jen z dálky jsme si prohlédli panorama letovisek v okolí Budvy a ostrov Sveti Nikola. Toto byl nejvzdálenější bod naší plavby. Loď se s námi vydala na plavbu zpět do Petrovace. Po cestě jsme se ještě zastavili k důkladné prohlídce dvou ostrůvků u Petrovace. Jsou vzdáleny od pobřeží přibližně 1 km. Jmenují se Katić a Sveta Nedelja. Ostrov Katić je malý skalnatý ostrůvek, rájem pro potápěče. Na ostrůvku Sveta Nedelja je malý kostelík. Podle legendy byla při jedné z bouří potopena loď. Pouze několik námořníků zázračně přežilo a našlo útočiště na ostrůvku. Z vděčnosti postavili na ostrůvku kapli. Loď ztroskotala v neděli, proto nazvali ostrov Sveta Nedelja. V přístavu Petrovac naše plavba skončila. Protože nebyla k dispozici žádná loď, která by nás převezla do vesničky Buljarica, zajistil nám kapitán na náklady společnosti taxi.

Fotogalerie: Budvanská riviéra

Zátoka Presjeka
Zátoka Presjeka
Mys Debeli
Mys Debeli
Sveti Stefan
Sveti Stefan
Ostrov Sveti Nikola a Budva
Ostrov Sveti Nikola a Budva