Úvod / Reportáže / Vídeň 2012

VÁNOČNÍ TRHY  

Vídeňské vánoční trhy v našich vzpomínkách a fotografiích  

Vídeňská náměstí jsou už sama o sobě krásná. Obklopená historickými budovami, naplněná příjemnou atmosférou císařského města a provoněná místními specialitami, které se prodávají téměř na každém rohu. A když se blíží čas adventu, začnou se mnohá z nich měnit v pohádkové vánoční trhy. Všude se vine vůně vánočního cukroví, rumu, vanilky a skořice, lidé popíjejí ze šálků vánoční punč a pravá vánoční atmosféra dýchá snad na každého, kdo tudy prochází. Nejznámější vídeňské vánoční trhy jsou u zámku Schönbrunn a Belvedér, na Radničním náměstí, na náměstí Marie Terezie, na Karlově náměstí, na Štěpánském náměstí, v areálu staré nemocnice Altes AKH, na Spittelbergu, ve Freyungu a Am Hof, nebo v Prátru u ruského kola. Vídeň žije Vánocemi a tradicemi.

Naše první zastávka byla na nádvoří zámku Schönbrunn. Zdejší vánoční trh nabízí tradiční řemeslné výrobky, ručně vyráběné vánoční ozdoby, nostalgické hračky, svíčky, cukroví a také šálek horkého punče v originálním hrníčku s motivem císařského sídla. Pořádají se zde vánoční koncerty a dětské vánoční dílničky. Stánky jsou postavené kolem celého nádvoří a je jich přibližně 80. V roce 2012 získal tento vánoční trh ocenění od cestovatelského serveru TripAdvisor "Certificate of Excellence". O tomto ocenění rozhodují samotní cestovatelé. Po vánočních svátcích se vánoční trh mění v novoroční trh. Stane se velkým pódiem pro jazzové koncerty a další aktivity. Stánky se zaplní kulinářskými specialitami a mnoha talismany pro štěstí.

V Schönbrunnu jsme nasedli na U-bahn U4 a vystoupili jsme na Karlově náměstí. Zdejší vánoční trh je určen především pro děti. Kromě bohatého programu jsou zde výrobky uměleckých řemesel. Na náměstí jsou ustájené ovce a oslíci. Na své si přijdou také milovníci specialit. Kromě různých štýrských a burgerlandských pečených dobrot jsou nabízeny výrobky vegetariánské kuchyně a samozřejmě různé punčové kreace. Dominantou tohoto náměstí je barokní kostel svatého Karla Bartolomejského - Karlskirche. Kostel byl postaven v letech 1716 až 1736 za vlády císaře Karla VI. jako projev díků za odvrácení morové epidemie. I když byl kostel postaven v barokním stylu, jeho dominantou jsou dva vysoké sloupy v římsko - orientálním stylu a řecký vstupní portál.

Z Karlova náměstí jsme se vydali pěšky po Akademiestraße, která nás dovedla na Kärntner Ring. Na ten navazuje Opernring. Před námi stála budova jedné z nejznámějších světových scén, Vídeňská státní opera. Budova byla slavnostně otevřena 25. května 1869 mozartovým Don Juanem za přítomnosti císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty. Největšího rozkvětu zažila Vídeňská státní opera v letech 1897 až 1907 pod vedením Gustava Mahlera. Na konci druhé světové války byla budova zasažena bombardováním a následným požárem. V následujících deseti letech však byla rekonstruována a 5. listopadu 1955 slavnostně znovuotevřena. V současné době se ve Vídeňské státní opeře hraje kolem 200 představení ročně. Významnou událostí mezinárodního významu je Ples v Opeře.

Po Kärntnerstraße jsme došli zpět na Karlovo náměstí, kde jsme nasedli na U-bahn U2. Vystoupili jsme na zastávce Rathaus. Přešli jsme na Radniční náměstí, které se rozprostírá přímo před budovou Vídeňské radnice. Podle návrhu Friedricha von Schmidta byla postavena v letech 1872 až 1883 v gotickém stylu s věžemi na způsob gotických katedrál. V současné době je radnice sídlem vídeňské městské správy s více jak 2000 zaměstnanci. Tradiční vánoční trh na náměstí přimomíná pohádkovou krajinu. Téměř 150 stánků nabízí vánoční dárky, ozdoby, cukrovinky a hřejivé nápoje. Slavnostně jsou ozdobeny i stromy v parku. Především večer je na osvětlenou radnici a vánoční trh úžasný pohled. Na druhém konci Radničního náměstí jsme obdivovali Burgtheater, rakouské národní divadlo.

Z Radničního náměstí jsme šli pěšky po Reichstratsstraße na Rooseveltovo náměstí. Tady stojí pískovcový Votivní chrám, Votivkirche. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších neogotických církevních staveb na světě. Stavba začala v roce 1856 a 24. dubna 1879 byl kostel slavnostně vysvěcen u příležitosti stříbrné svatby císařského páru. Podél Sigmunt Freud Park jsme došli na Schottengasse, která nás dovedla na Freyung, jedno z nějvětších a nejznámějších míst ve staré Vídni. Obdivovali jsme elegantní nákupní pasáž Freyung Passage postavenou v 19. století. Pasáž spojuje Herrengasse s Freyung. Tato prostorná mramorová pasáž s pilastry a klenutým stropem je lemována luxusními obchody. Na malém nádvoří stojí fontána se sochou Donaunixena s rybou v ruce.

Náměstí Freyung se proslavilo především trhy, které se zde konají už od 18. století. Největším lákadlem jsou pak roční velikonoční a vánoční trhy. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu se drží dávných tradic. Poprvé se konal v roce 1772. Ve stáncích seskupených do malého městečka se prodávají výrobky uměleckých řemesel, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. A samozřejmě všudepřítomný punč všech chutí a vůní. Vánoční atmosféru dolaďuje adventní hudba. Ta nás doprovázela ještě několik kroků dál do centra, kde na nás na náměstí Am Hof čekal další vánoční trh. Am Hof je jedním z historicky nejvýznamnějších míst v centru Vídně. Náměstí bylo součástí římského vojenského tábora Vindobona, stejně jako ulice Graben - Příkopy.

Tam jsme se dostali po Bognergasse a Tuchlauben. Graben je nejprestižnější, nejluxusnější a nejbohatší vídeňskou ulicí. Vede od Hofburgu, sídla Habsburků, ke katedrále sv. Štěpána. Na ulici stojí barokní morový sloup Nejsvětější trojice z roku 1693 a dvě kašny z roku 1804 - Josefova a Leopoldova. Z Graben odbočuje středověká ulička Jungferngasse ke kostelu sv. Petra. Na jeho místě stál podle legendy románský kostel už kolem roku 792. První podložená zmínka je z roku 1137. Rušná pěší třída Graben posetá množstvím obchodů, restaurací a kaváren nás dovedla na Štěpánské náměstí. Zdejší vánoční trh se nese ve znamení rozjímání a tradice. V téměř třiceti stáncích se kromě běžného vánočního sortimentu prodávají kvalitní řemeslné výrobky z celého Rakouska.

Dominantou Štěpánského náměstí je katedrála sv. Štěpána, Stephansdom. Kostel stál na tomto místě už v roce 1147. Po několika přestavbách byl položen základní kámen dnešní katedrály v roce 1359. V roce 1435 byla postavena 137 metrů vysoká Jižní věž, základní kámen 68 metrů vysoké Severní věže byl položen v roce 1450. Věž však nebyla dokončena. Od roku 1469 zde sídlí biskup. Katedrála přežila požáry, turecké obléhání i francouzské války. V posledních týdnech druhé světové války však přeskočila jiskra z okolních hořících domů a vzniklý požár napáchal obrovské škody. Katedrála byla znovuotevřena 23. dubna 1952. Od roku 1957 je v ní umístěn necelých 21 tun těžký zvon Pummerin, největší v Rakousku a třetí největší v západní a střední Evropě.

Na Štěpánském náměstí jsme nastoupili na U-bahn a linkou U1 odjeli do Prátru. Je to nejstarší park s atrakcemi na světě. Pozemky na kterých stojí daroval v roce 1766 císař Josef II. obyvatelům Vídně. Prvními atrakcemi byly bowling, kina, kavárny apod. V roce 1897 zde bylo postaveno Obří kolo. Další známou atrakcí je Liliputbahn, osobní vláček kroužící na trase dlouhé 4 km kolem Prátru. Dlouhou historii má také Schweizerhaus, restaurace pocházející údajně z roku 1766. Jednou z nejnovějších atrakcí z roku 2010 je Prater Turm, Práterská věž. Tento kolotoč je vysoký 117 metrů. My jsme sem však jeli na vánoční trh u Velkého kola. Příjemná atmosféra, nádherně osvětlené atrakce a budovy a stánky s bohatou nabídkou zakončily skvěle naši návštěvu vánoční Vídně.


- Cesta do Vídně - Vídeň - Schönbrunn - Vánoční trhy - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou ve Vídni -