CESTA DO VÍDNĚ

Autem do Vídně

 /  / Reporáže z cest / Vídeň 2012 / Cesta do Vídně

Naše cesta na vánoční trhy do Vídně začala v sobotu 8. prosince přibližně kolem půl deváté hodiny ráno. Vybaveni jsme byli jednodenním cestovním pojištěním Allianz a desetidenní rakouskou dálniční známkou v ceně € 8,00. Přes Brno a Mikulov jsme se dostali k česko-rakouským hranicím. To byla změna oproti našim dřívějším výpravám, kdy jsme jezdili přes Břeclav a Reintal. Mrzlo a předpovědi nevylučovaly sněhové přeháňky. Sice se nedalo očekávat, že by silnice mezi Reintalem a Mistelbachem nebyly udržované, volili jsme raději jistotu v podobě silnice vyšší třídy. Provoz na silnicích nebyl velký. Větší nápor jsme předpokládali až kolem poledne, proto jsme vyjeli o něco dříve. Nechali jsme za sebou vrcholy Pálavy a vjeli jsme do Rakouska.

Přes Drasenhofen, Poysdorf, Erdberg a Wilfersdorf jsme dojeli k dálnici A5. Ta nás dovedla k rychlostní silnici S2, jejíž východní větev nás směrovala na Vídeň. Ve Vídni se změnila na dálnici A23 - Südosttangente, po které jsme přejeli Dunaj a za ním Donaukanal s nájezdy na dálnici A4. Potom už následoval sjezd Ansluchsstelle Sant Marx, po kterém jsme sjeli na Zentrum / Erdberg. Na křižovatce jsme odbočili vlevo na Franzosengraben, další křižovatku jsme projeli rovně a zařadili se do odbočovacího pruhu vlevo, který nás navedl na Safargasse končící vjezdem do parkovacího domu. Tady jsme si vyzvedli u závory v 11:19 hodin parkovací lístek a najeli do centra budovy, na parkoviště chráněné před vnějšími povětrnostními vlivy.

Systém parkovišť P+R je ve Vídni velice dobře propracovaný. Parkoviště se nacházejí na hlavních příjezdových trasách a jsou napojena na veřejnou dopravu, většinou na linky U-bahn a S-bahn. Počet parkovacích míst je dostatečný a nabídka tarifů pokrývá veškeré potřeby motoristů - denní, týdenní, měsíční a roční. V systému je deset hlavních parkovišť P+R. Námi zvolený parkovací dům Erdberg má kapacitu 1800 parkovacích míst a v provozu je nonstop. Přímé spojení do centra Vídně je prostřednictvím podzemní dráhy (metra) U-bahn, konkrétně oranžové linky U3 Simmering - Ottakring. Za celodenní parkování jsme při odjezdu v 17:01 hodin zaplatili v automatu € 3,00. Potvrzený parkovací lístek jsme pak použili pro otevření závory na výjezdu.

Desetidenní dálniční známka
Desetidenní dálniční známka
Sjezd na Erdberg
Sjezd na Erdberg
Parkovací lístek
Parkovací lístek
Fronta na jízdenky U-bahn
Fronta na jízdenky U-bahn

Z parkoviště nás propojovací chodba zavedla do haly, kde byly informační přepážky a automat na prodej jízdenek na městskou dopravu ve Vídni. Síť městské hromadné dopravy ve Vídni je rozsáhlá. Obsahuje pět linek metra, 28 tramvajových a 90 autobusových linek. Všechny jsou v provozu téměř 20 hodin denně. Jízdenky dopravního podniku Wienlefter Linien jsou k dispozici na jednu jízdu do cílové stanice a síťové jízdenky na 24 hodin, 48 hodin, 72 hodin a týden (od pondělí do pondělí 9:00). Děti do šesti let neplatí, stejně tak děti do patnácti let během školních prázdnin ve Vídni, o svátcích a v neděli. V automatu jsme si zakoupili síťové jízdenky na 24 hodin. Jedna stála € 6,70. Tato jízdenka nám umožnila cestování po Vídni bez omezení. První naše cesta vedla na Schönbrunn.