SCHÖNBRUNN

Zámek ve Vídni

 /  / Reporáže z cest / Vídeň 2012 / Schönbrunn

Nejkrásnější barokní areál v Evropě Schönbrunn byl v roce 1996 zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě historicky významného zámku nabízí návštěvníkům kouzelné zahrady a zahradní labyrint Irrgarten s dvanácti znemeními zvěrokruhu, kavárnu Gloriette s okouzlujícím výhledem na Vídeň z vyhlídkové terasy, palmový skleník Palmenhaus s rostlinami z pralesů všech kontinentů, pouštní dům Wüstenhaus s historickými slunenčími hodinami a unikátní sbírkou kaktusů, a v neposlední řadě také zoologickou zahradu, nejstarší na světě. Na zámku se narodil v roce 1830 císař František Josef, už v šesti letech zde koncertoval Wolfgang Amadeus Mozart, zasedal zde Napoleon i Vídeňský kongres, v roce 1918 zde nastal konec monarchie podpisem abdikace Karla I.

Už od počátku 14. století se toto místo nazývalo Katterburg a majetek patřil k panství kláštera v Klosterneuburgu. Areál byl v majetku Habsburků od roku 1569. Maxmilián II. tady měl dům, mlýn, stáje, zahradu a ovocný sad. Název Schönbrunn nesl letohrádek, který zde nechala vybudovat v roce 1642 Eleonora, vdova po císaři Ferdinadu II. V roce 1683 areál vydrancovala turecká vojska při obléhání Vídně. Zámecký areál s parkem byl budován od roku 1696 za císaře Leopolda I. a v roce 1743 ho nechala Marie Terezie od základů přestavět. Za její vlády se stal Schönbrunn centrem soudu a politického života. Po roce 1918 přešel areál do správy Rakouské republiky a od roku 1992 státní společnosti Schloss Schönbrunn Kultur-und Betriebsges.m.b.H.

Schönbrunn je dostupný linkou metra č. U4, tramvají č. 10 nebo 58 a autobusem č. 10A. Vchod je ze strany Schönbrunner Schloßstraße. Vlevo od vstupní brány je pokladna, vchod do paláce je pak vlevo z nádvoří, vchod do muzea vpravo. Ceny vstupenek se pohybují od € 11,50 do € 16,50 podle rozsahu prohlídky, děti, studenti, invalidé a školní skupiny mají slevu. Vstupné se platí i do muzea, zahrad a zahradních atrakcí. Existují i kombinované vstupenky. Ušetřit lze s Vienna Card. Zámek se otevírá v 8:30 a uzavírá v 17:00 až 18:30 podle ročního období. Park je otevřen od 6:30 a uzavírá se 17:30 až 21:00 podle ročního období. Na nádvoří se koná od konce listopadu do 26.12. vánoční trh, na který navazuje od 27.12. do 1.1. novoroční trh.

Schönbrunn
Schönbrunn
Pergoly v zahradě Schönbrunn
Pergoly v zahradě Schönbrunn
Schönbrunn
Schönbrunn
Zahrada Schönbrunn
Zahrada Schönbrunn

My jsme si prohlédli jen exteriéry a část parku, protože naším hlavní programem byla návštěva vánočních trhů. Zprava jsme obešli hlavní budovu a vstoupili do areálu parku. Obdivovali jsme síť cestiček zastřešených pergolami s altánky. Dostali jsme se až do centrální části parku - Großes Parterre. Jedná se o venkovní pokračování reprezentativních interiérů zámku, které tvoří páteř parku. Odtud se symetricky park rozvíjí do všech směrů. Großes Parterre je zakončeno Neptunovou kašnou, za kterou se zvedá Schönbrunner Berg s Gloriette. Když jsme se otočili o 180 stupňů, mohli jsme obdivovat zámek Schönbrunn v celé své kráse. Pořídili jsme několik posledních fotografií a vrátili jsme se zpět na nádvoří, kde začala naše Vánoční Vídeň s Vánočními trhy.

Fotogalerie: Schönbrunn