AUSSEERLAND

Solné doly a jezera v Solné komoře

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Ausseerland

Závěr dovolené v Solné komoře jsme se rozhodli strávit v Ausseerlandu, na který jsme si vyčlenili čtvrtek a pátek. Jedná se o krajinu, které dominují impozantní hory a křišťálově čistá jezera. Nachází se ve Štýrsku mezi masivem Dachsteinu a Totes Gebirge, Mrtvými horami. Rozhodli jsme se navštivit jezera Altaussee, Grundlsee, Toplitzsee, Kammersee, Ödensee a tři ze šesti jezer na náhorní plošině Tauplitzalm. Cílem naší cesty byly také solné doly v Altausee. Z Gosau jsme sjeli k Halštatskému jezeru a přes Hallstatt a Obertraun jsme vjeli proti proudu řeky Traun do údolí Koppental. Na začátku údolí jsme zaparkovali v blízkosti železniční stanice Obertraun - Koppenbrüllerhöhle. Po stezce nad řekou Koppentraun jsme došli necelý kilometr ke vstupu do nejmladší dachsteinské jeskyně Koppenbrüllerhöhle, která je součástí jeskynního systému pod Krippensteinem. Zakoupili jsme si vstupenku v ceně € 7,00 [vstupenka], se Salzkammergut Card [karta] jsme měli slevu € 1,05.

Podle legendy se ukrýval v jeskyni v 18. století dezertér Franz Engl. Turistický význam jeskyně je zmíněn v průvodci po Solné komoře z roku 1820. Tehdy zřejmě prováděli návštěvníky místní obyvatelé. Oficiálně byla jeskyně otevřena pro prohlídky s průvodcem v srpnu 1910. Vědecké studie prováděl v jeskyni Friedrich Simony. Jeskyni proslavil nález brouka - slepého jeskynního střevlíka. Vodní jeskyně nám umožnila nahlédnout do tajemství podzemních vodních cest, které byly vodní erozí vytvářeny po tisíce let. Před vstupem jsme obdrželi svítilny a vydali jsme se do podzemí. Přes Simonyhalle, propast Niedrigen Versturzhalle a Hannakluft jsme došli až k jezeru Bocksee. Po prohlídce jeskyně jsme na povrchu dlouho nezůstali. Čekala nás návštěva solných dolů v Altausee. Tam jsme se dostali přes Bad Aussee a Altaussee. Vstupenka stála € 11,50 [vstupenka], s kartou jsme měli slevu € 1,70.

Koppenbrüllerhöhle
Koppenbrüllerhöhle
Hornická skluzavka
Hornická skluzavka
Loser (1837 m)
Loser (1837 m)
Altausseer See
Altausseer See

Těžba soli v Altaussee byla poprvé zaznamenaná v roce 1147, kdy byla řízena klášterem Rein. V roce 1211 byla znárodněna, práva získal vévoda Leopold VI a těžbu přestěhoval do Unterlupitsch. V roce 1285 došlo k přestěhování do Bad Aussee. V roce 1319 začalo tunelování pro Steinbergstollen. Největšího rozmachu dosáhla těžba soli v letech 1334 až 1449 pod vedením soukromé společnosti Hallinger. Produkce vzrostla na 10 tisíc tun soli ročně. Počet zaměstnanců je 120. V roce 1449 byla za vlády císaře Friedricha III těžba znárodněna. V roce 1906 se začala dopravovat solanka přes Bad Ischl do Ebensee a počátkem dvacátého století těžba soli narostla 4x a počet zaměstnanců se zdvojnásobil. Na konci druhé světové války byly ve zdejších dolech ukryty sbírky uměleckých děl z celé Evropy, které nakonec před zničením zachránili místní horníci. V roce 1949 začalo tunelování pro Erbstollen. V roce 1971 se počet zaměstnanců zastavil na 313. Do současné doby klesl hluboko pod 100. Stejně jako v Hallstattu jsme se oblékli do modrobílých hornických kostýmů a pohlédli jsme si největší aktivní solný důl v Rakousku. Zaujala nás kaple sv. Barbory z čisté kamenné soli, jízda na dvou hornických skluzavkách a také podzemní solné jezero.

Loďka na Toplitzsee
Loďka na Toplitzsee
Hinterbachfall
Hinterbachfall
Kanál mezi Toplitzsee a Kammersee
Kanál mezi Toplitzsee a Kammersee
Toplitzsee
Toplitzsee

Po prohlídce dolu jsme se na chvíli zastavili u jezera Altausseer See, kde jsme se vykoupali. K tomu jsme měli výhled na dominantní vrchol Loser (1837 m). Potom jsme se přemístili k největšímu štýrskému jezeru Grundlsee. Parkovné v obci Gößl stálo € 1,40 [parkovací lístek]. Jezero Grundlsee je dlouhé necelé 4 km a široké necelý 1 km. Maximální hloubka dosahuje 64 m. Po jezeru plula loď Rudolf, která byla vyrobena v roce 1903 v loděnici v Linci. Do roku 1954 byla loď poháněna parním strojem, následně naftovým motorem. V roce 1965 dostala loď nový vzhled. Loď je dlouhá necelých 20 m a je určena pro maximálně 60 cestujících. Z obce Gößl jsme pokračovali pěšky kolem Raphael-Kapelle a pěkných domečků k Toplitzsee. Tradiční dřevěnou lodí zvanou Plätten jsme se vydali na plavbu po Toplitzsee. Jízdenka stála € 5,00 [jízdenka]. Jezero je dlouhé 2 km a široké 400 m. maximální hloubka dosahuje 103 m.

Cestou jsme míjeli dva vodopády - Vordernbachfall a Hinterbachfall. Dojeli jsme na konec jezera, odkud nás stezka dovedla ke Kammersee. Toto malé horské jezero bylo obklopené skalními stěnami, ze kterých do něj spadal Traun-Ursprung. Jezero je dlouhé přibližně 330 m a široké 160 m. Maximální hloubka dosahuje 7 m. Kammersee spojuje s Toplitzsee kanál vytesaný ve skále, který v 18. století vybudovali vězni. Jeho využití bylo při dopravě dřeva. Po prohlídce a procházce jsme se dopravili zpět po Toplitzsee a pěšky ke Grundlsee k autu a odjeli jsme přes Bad Aussee, Obertraun a Hallstatt do Gosau.

Fotogalerie: Rieseneishöhle, Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle, Altausseer see, Toplitzsee