CESTA DO GOSAU

Autem do Solné komory

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Cesta do Gosau

V posledních dvou letech jsme dovolenou strávili v Salcbursku 2002 a Tyrolsku 2003. Tentokrát jsme se rozhodli zamířit na trojmezí rakouských spolkových zemí Salcburska, Horního Rakouska a Štýrska, do oblasti Severních vápencových Alp, známé jako Solná komora. Ubytování jsme zvolili stejné jako v roce 2002 v apartmánovém domě Bergblick v Gosau. Vybavení cestovním pojištěním a sadou turistických map jsme se vydali po známé trase z roku 2002 přes Brno, Pelhřimov, Jindřichův Hradec a České Budějovice do Rakouska. Státní hranici jsme překročili v Dolním Dvořišti. V Lici jsme tentokrát nebloudili a bez problému jsme se mimo dálnici dostali na silnici B1, která nás přes Wels a Gmunden dovedla do Solné komory k jezeru Traunsee. Od toho jsme se odpojili hned v Gmundenu a přes Altmünster, Ebenzweir a Neukirchen bei Altmünster jsme dojeli do Wildparku Hochkreut.

Tento přírodní park leží v okolí vrcholu Hochkreut (959 m), na krásném místě mezi jezery Traunsee a Attersee. Po příjezdu jsme si zakoupili za € 4,90 slevovou kartu Salzkammergutcard [karta], která nás provedla zážitkovými místy v Solné komoře a nabídla nám řadu slev na vstupném i jízdném. Ke kartě jsme obdrželi brožurku se všemi informacemi. První slevu jsme čerpali ve Wildparku Hochkreut ve výši € 0,55. Standardní vstupenka stála € 5,25. Žije tady ve výbězích mnoho alpských divokých zvířat, např. kozorožec horský, daněk evropský, paovce hřívnatá, muflon asijský, jelen evropský, jelen sika, tarpan, prase divoké nebo jak domácí. Na speciálních stezkách jsme se seznamovali s dalšími zástupci alpské fauny i flóry. Např. na ptačí stezce jsme vnímali zvuky dravých ptáků i místních zpěváků, houbová stezka nám představila nejběžnější houby s podrobným popisem a na žabím stanovišti jsme se seznámili se světem obojživelníků, především různých druhů žab. Panorama museum nám nabídlo nádherné výhledy na okolní krajinu a hory. Na východě jsme obdivovali Traunstein (1691 m) a Hochkogel (1486 m), na jihovýchodě Erlakogel (1575 m), Farnaugupf (1239 m) a Eibenberg (1598 m) a na jihu Alberfeldkogel (1707 m). Gamskogel (1645 m), Eiblgupf (1813 m), Brunnkogel (1779 m) a Grünalmkogel (1821 m).

Traunstein a Hockogel
Traunstein a Hockogel
Žabí stanoviště
Žabí stanoviště
Daněk evropský
Daněk evropský
Traunstein (1691 m)
Traunstein (1691 m)

Od Wildparku Hochkreut jsme přejeli zpět k Traunsee. Jezero dlouhé 12 km a široké 3 km je položené na řece Traun v nadmořské výšce 423 m. Jeho český název je Travenské jezero. Nad jezerem se tyčil vrchol Traunstein s vrcholovým křížem vysokým 10 m. Je památkou vojákům z první a druhé světové války. Skládá se ze 4000 součástek, které na vrchol vyneslo 600 lidí. Od jezera jsme se vydali proti proudu řeky Traun do Bad Ischlu a přes Bad Goisern k Hallstätter See. Jeho český název je Halštatské jezero. Po chvíli jsme odbočili na silnici B166. Podjeli jsme unikátní most Gosauzwang na solné stezce. Zapsaný je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Po mostě vede potrubí dopravující slanou vodu, solanku, z Hallstattu do Ebensee. Proti proudu Gosaubachu jsme dojeli do Gosau, nejjižnějšího městečka Horního Rakouska. Po Gosausee Bezirksstraße jsme dojeli do místní části Mittertal, kde u ústí potoka Glaselbach do Gosaubachu stál apartmánový dům Bergblick, náš domov na následující týden ve druhé polovině července.

Gosau a Gosaukamm
Gosau a Gosaukamm
Haus Bergblick
Haus Bergblick
Pokoj v apartmánu
Pokoj v apartmánu
Kuchyňka v apartmánu
Kuchyňka v apartmánu

Už při příjezdu nás uchvátilo panorama masivního horského hřebenu Gosaukamm na konci údolí Gosautal. To jsme měli před sebou, kdykoliv jsme vyšli na balkon našeho apartmánu. K dispozici jsme měli obývací pokoj s dvojlůžkem a dvěma přistýlkami, vybavenou kuchyňku a koupelnu se sprchovým koutem a WC. Na balkoně bylo malé posezení. Pro děti byly na zahradě skluzavka a malý bazének, v suterénu herní místnost. Ubytování bylo na menší ploše než v roce 2002, bylo však dostačující. Nepříjemná byla kauce ve výši € 100,00, kterou nám ale při odjezdu bez problému vrátili. V nedalekém centru Gosau bylo turistické informační centrum a základní obchody a služby.

Díky tomu, že jsme vyjeli hodně brzy, mohli jsme se ubytovat už ve 14:00. Po pozdním obědě jsme chvíli relaxovali na zahradě a v bazénku. Potom jsme odjeli k dolní stanici lanovky Gosaukammbahn-Zwieselalm, kde jsme zaparkovali. Tady jsme si udělali malou vycházku po břehu jezera Vorderer Gosausee. Naskytl se nám nádherný pohled na Hoher Dachstein (2995 m), který se i se svými ledovci odrážel na hladině jezera. Nad námi se tyčily další dvoutisícovky, které tvořily horský hřeben Gosaukamm. Potom už jsme odjeli do apartmánu a po večeři jsme plánovali náš nedělní výlet na Krippenstein.

Fotogalerie: Gosau a Bergblick, Wildpark Hochkreut, Gosauseen