KRIPPENSTEIN

Krasová oblast pod Dachsteinem

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Krippenstein

Ráno v 8:00 jsme odjeli přes Gosau a Hallstatt do Obertraunu. Zaparkovali jsme u dolní stanice lanovky Dachsteinbahn-Obertraun a zakoupili jsme si obousměrnou jízdenku na všechny tři úseky lanovky. Standardní jízdenka stála € 20,60 [jízdenka], se Salzkammergut Card [karta] jsme měli slevu € 3,10. První úsek mezi Obertraun a Schönbergalm je v provozu od roku 1951 a překonává výškový rozdíl 740 m. Druhý úsek mezi Schönbergalm a Krippenstein je v provozu od roku 1956 a překonává výškový rozdíl 729 m. Třetí úsek mezi Krippenstein a Gjaidgalm je v provozu od roku 1961 a překonává výškový rozdíl 288 m. Měla být vybudovaná i čtvrtá část od Gjaidgalm pod Dachstein. Nikdy však nebyla postavená. Dachsteinský ledovec je dostupný lanovkou z Ramsau am Dachstein. Vyvezli jsme se prvním úsekem na Schönbergalm, odkud jsou přístupné stezkami dachsteinské jeskyně.

Od rozcestníku jsme se vydali po stezce k Rieseneishöhle, k Obří ledové jeskymi. Kombinovaná standardní vstupenka do obou jeskyní stála € 12,70 [vstupenka], s kartou jsme měli slevu € 1,90. Obří ledová jeskyně leží vysoko nad údolím Trauntal. Led v jeskyni je tvořený výluhem, který proniká do jeskyně z dachsteinské náhorní plošiny přes štěrbiny ve skále. I když je venkovní teplota nad bodem mrazu, studený vzduch v jeskyni pronikající vodu zmrazí a vznikají nádherné ledové útvary. I přes pronikající teplejší vodu v létě, kdy led mírně taje, je v jeskyni pozitivní růstová rovnováha ledu. Zimní nárust ledu je větší než jeho letní ztráta. Nejstarší led vznikl více než před 500. lety. Jeskyně je na seznamu světového dědictví UNESCO. Oficiálně byla jeskyně objevena 17. července 1910, prohlídky s průvodcem se organizovaly od roku 1912, osvětlena byla v roce 1928. Prohlídka jeskyně trvala přibližně hodinu a procházeli jsme několika patry. Cesta jeskyní vedla po lávkách a schůdcích. Víděli jsme ledové krápníky, vodopády, ledové kužele a další útvary. Procházeli jsme také několika dómy: Krápníkový dóm, Dóm krále Artuše s balvany, kde se našly kosti jeskynních medvědů, Ledový palác, Dóm Parzival, kde je celý rok teplota pod bodem mrazu, Dóm Tristana s ledovou podlahou silnou 25 m, jejíž erozí vznikla Ledová kaplička. Nejvíce nás zaujal Velký ledovec, ledový kužel vysoký 9 m a nasvětlený ledový zvon zvaný Gralsburg.

Vchod do Rieseneishöhle
Vchod do Rieseneishöhle
Vchod do Mammuthöhle
Vchod do Mammuthöhle
Krippenstein (2108 m)
Krippenstein (2108 m)
Gjaidalm
Gjaidalm

Od Rieseneishöhle jsme sešli k rozcestníku a pokračovali jsme ke druhé zdejší jeskyni, k Mammuthöhle, k Mamutí jeskyni. Název jeskyně získala díky obrovské velikosti podzemních dómů a průchodů. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem je téměř 1,2 km. Západní vchod do jeskyně byl po staletí využívaný jako sklep pro ukládání ulovené zvěře. Z této strany začal v roce 1910 průzkum zdánlivě nekonečných chodeb. Některé vchody ve východní části byly také známé, se západní částí byly spojeny v roce 1914. Mamutí jeskyně je bez ledu. Při prohlídce, která trvala necelou hodinu jsme se seznámili s tvorbou jeskyní a prací speleologů. Průvodce nám vysvětlil usazování hornin v pravěkém moři a vyvrásnění někdejšího mořského dna do hor, přičemž vznikaly trhliny v horninách. Navštívili jsme Dóm Zapomenutí, kde jsme viděli jak voda pronikala podél trhlin a rozpouštěním vytvářela z tenkých trhlin velké jeskyně. Dále jsme došli do Půlnočního dómu, nejvzdálenější části jeskyně. Po stezce jsme se vrátili zpět k rozcestníku a ke stanici lanovky Schönbergalm. Prohlídku další jeskyně ve stejném masivu, Koppenbrüllerhöhle, jsme si naplánovali na začátek výletu Asusseerland.

Hoher Dachstein (2995 m)
Hoher Dachstein (2995 m)
Dachsteinský kras
Dachsteinský kras
Hallstätter See
Hallstätter See
Zinken (1854 m)
Zinken (1854 m)

Druhým úsekem lanovky jsme vyjeli ke stanici Krippenstein a následně sjeli do stanice Gjaidalm. Zdejší horská chata leží v nadmořské výšce 1738 m a dříve se jmenovala Schilcherhaus po svém prvním majiteli. Jméno Gjaidalm bylo odvozeno od starodávného slova Gjaid - lov. Počátkem 30. let minulého století začala rakouská armáda rozvíjet severní stranu dachsteinské náhorní plošiny ve vysokohorské cvičiště. Ve výšce 1550 m byl postavený tábor Krippenbrunn a z Obertraunu na Gjaidalm materální lanovka. Přímo na Gjaidalmu byla postavená kasárna. Po spojení s Německou říší převzal systémy Wehrmacht. V roce 1945 předali američané kasárna Josefovi Schilcherovi. Následující rok začal Gjaidalm rozšiřovat, vzniklo turistické ubytování a lyžařská škola. Po smrti Josefa Schilchera v roce 1974 převzal podnikání jeho syn Hans. V roce 2001 byly v okolí chaty provedeny vykopávky a výzkum historie vysokohorských oblastí. Předpokládá se, že Gjaidalm byl využívaný v římských dobách k chovu hospodářských zvířat. Od chaty jsme měli výhled na dva dominantní vrcholy, severozápadně to byl Wandeln (1930 m), jihozápdně Taubenkogel (2300 m). V okolí chaty jsme obdivovali především alpskou květenu. Hojně se zde vyskytoval pěnišník chlupatý, štírovník bažinný, dryádka osmiplátečná a hořec jarní.

Přejeli jsme zpět do stanice Krippenstein. Vystoupali jsme na stejnojmenný vrchol ve výšce 2108 m a dlouho jsme se kochali panoramatickým výhledem. Ne jihozápadě byl dominantní dachsteinský masiv s vrcholy Großer Koppenkarstein (2863 m), Hoher Gjaidstein (2794 m), Hoher Dachstein (2995 m), Torstein (2948 m), Hohes Kreuz (2837 m) a Hoher Ochsenkogel (2527 m). Pod nimi ledovce Schladminger Gletscher, Hallstätter Gletscher a Großer Gosaugletscher, o něco níže dachsteinská krasová náhorní plošina. Na severu pod námi bylo Halštatské jezero ke kterému se spouštěli odvážlivci na paraglidingu. Viděli jsme samozřejmě celou řadu horských skupin - Tennengebirge, Bavorské Alpy, Totes Gebirge a Nízké Taury. Vysoké Taury zůstaly ukryty za dachsteinským masivem. Kousek od nás stála Heilbronner Kapelle, která připomínala horskou targédii z roku 1954, kdy o Velikonocích přišli o život při sněhové bouři na dachsteinské masivu 3 učitelé a 10 studentů. Akce, do které bylo zapojeno více než 400 horských záchránářů, patří k největším v alpské historii. Pod námi jsme měli jako na dlani Bergrestaurant Dachstein Krippenstein. Lanovkami jsme sjeli do Obertraunu a zpět do Gosau.

Fotogalerie: Rieseneishöhle, Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle, Krippenstein