SCHAFBERG A WOLFGANGSEE

Hora a jezero v Solné komoře

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Schafberg a Wolfgangsee

Po snídani jsme v 9:00 vyjeli poznávat další krásy Solné komory. Tentokrát jsme měli v plánu uskutečnit vyhlídkový výlet v okolí Wolfgangsee. Z Gosau jsme sjeli k Hallstätter See a odtud přes Bad Goisern a Bad Ischl do Sankt Wolfgang im Salzkammergut. Zaparkovali jsme u stanice ozubnicové dráhy Schafbergbahn. Parkovné stálo € 1,00 a platilo se v automatu u závory při vjezdu na parkoviště. Schafbergbahn využívá k přenosu tažné síly ozubená kola, která zabírají do ozubeného hřebene upevněného v ose koleje. Jedná se o nejstrmější ozubnicovou železnici v Rakousku. V provozu je od roku 1893 a v úseku 5,85 km vystoupá 1190 výškových metrů na jednu z nejkrásnějších panoramatických hor v Rakousku - Schafberg (1783 m). Největší sklon je 26%. Zakoupili jsme si zpáteční rodinnou jízdenku v ceně € 55,00, se Salzkammergut Card [karta] jsme měli slevu € 8,50. Cestu jsme absolvovali parní lokomotivou 999.204, kterou společně s dalšími třemi objednala ÖBB u švýcarské lokomotivky SLM z Winterthur a obdržela ji v roce 1996. Do provozu byla uvedena začátkem května 1996. Lokomotiva je vytápěná lehkým topným olejem a dokáže sunout dva vozy.

Jakmile jsme opustili stanici ozubnicové dráhy v Sankt Wolfgang, opustili jsme také spolkovou zemi Horní Rakousko a přejeli jsme do Salcburska. Podél hraničního potoka Dittelbach jsme se přes louky a lesy vyšplhali do nadmořské výšky 1000 m k Dorneralm. Postupně se nám otevíraly nádherné výhledy na Wolfgangsee a okolní hory. Překročili jsme další potok Hubritzbach a opustili jsme oblast lesa. V nadmořské výšce 1363 m byla zastávka Schafbergalm. Šplhali jsme dál podél skalních stěn směrem k hoře. Projeli jsme dvěma tunely a dojeli jsme do cílové zastávky Schafbergspitze. Ta byla pod vrcholem Schafbergu a pod stejnojmenným hotelem. Pohodlnou cestičkou jsme vystoupali až na vrchol, odkud byl panoramatický výhled do všech stran. Kromě horského hotelu Schafbergspitze, který od roku 1966 provozuje rodina Pasch a od roku 2002 už v druhé generaci, byla v blízkosti vrcholu i restaurace Himmelspfortenhütte s další vyhlídkou.

Parní lokomotiva 999.106
Parní lokomotiva 999.106
Schutzhütte Himmelspforte
Schutzhütte Himmelspforte
Mondsee
Mondsee
Wolfgangsee
Wolfgangsee

Pod námi byla čtyři jezera - Wolfgangsee, Mondsee, Attersee a Schwarzensee. Před námi byly horské celky Höllengebirge, Totesgebirge, Dachstein, Tennegebirge, Steinernes Meer a Loferer Steinberge. Obdivovali jsme vrcholy Hoher Dachstein (2995 m) a Hochkönig (2941 m). Všude byla rozkvetlá alpská květena. Sešli jsme do stanice Schafbergspitze a prohlídli jsme si další dvě lokomotivy od švýcarské lokomotivky SLM - 999.201 a 999.203. Poslední z dodané čtveřice - 999.202 jsme viděli už ve výchozí stanici, včetně historické 999.106 od lokomotivky Krauss z Lince z roku 1894. Sjeli jsme dolů do Sankt Wolfgang im Salzkammergut a v přístavišti jsme si zakoupili rodinnou jízdenku na plavbu po jezeru Wolfgangsee. Jízdenka stála € 29,00 [jízdenka], s kartou jsme měli slevu € 4,00. Platná byla celý den na všechny lodě z flotily ÖBB.

Sankt Wolfgang im Salzkammergut
Sankt Wolfgang im Salzkammergut
Schafberg (1783 m)
Schafberg (1783 m)
Socha mladého Wolfganga Amadea
Socha mladého Wolfganga Amadea
Ferienhort am Wolfgangsee
Ferienhort am Wolfgangsee

Jezero Wolfgangsee má hladinu v nadmořské výšce 538 m a svou rozlohou je 9. největším jezerem v Rakousku a největším v Salcbursku. V některých místech je hluboké 114 m. Nalodili jsme se na lopatkový parník Kaiser Franz Josef I. Tato 33 m dlouhá loď pochází z roku 1873 a ve své době byla považovaná za velký technický úspěch. Objevila se v mnoha filmech. Kapacitu má 100 cestujících na otevřené palubě. Hned v přístavišti jsme se setkali ještě s další lodí - Österreich. Je největší lodí a pochází z roku 1984. Kapacitu má 365 cestujících. Z lodi jsme měli jako na dlani celé městečko. Ze všech stran jsme si prohlédli kostel, přístaviště i místní hotely. Nad městem se tyčil majestátný Schafberg. Projeli jsme nejužším místem jezera, které ho rozděluje na dvě poloviny. Tento průliv je široký 200 m. Po pravé straně jsme viděli Ferienhort am Wolfgangsee, rekreační středisko organizující od konce 19. století jedinečné prázdninové tábory pro děti a mládež. Hlavní budova je podobná zámku. Pokračovali jsme kolem jeho vlastního přístaviště. Dojeli jsme ke skalnímu útvaru Falkensteinwand, jehož 200 m vysoká stěna spadá přímo do jezera. V těchto místech je jezero nejhlubší. O něco dál jsme na pobřeží spatřili Hochzeitskreuz, Svatební kříž. Pochází z roku 1609 a podle legendy se tady prolomil led se svatebními hosty. Na malém ostrůvku jsme obdivovali Ochsenkreuz, Volský kříž. Pochází z roku 1579 a získal název podle legendy o řezníkovi a jeho volovi. Přes Fürberg jsme dopluli do Sankt Gilgen, kde jsme vystoupili.

V tomto lázeňském středisku jsme si udělali malou procházku. Zaujalo nás především náměstí s radnicí a sochou malého Wolfganga Amadea Mozarta. Na místní pláži jsme se vykoupali a nalodili jsme se na loď Wolfgang Amadeus, která pochází z roku 1990. Je nejmenší z moderních lodí a má kapacitu 200 lidí. Pluli jsme stejnou trasou jako ze St. Wolfgang do St. Gilgenu. Za nejužším místem jsme pokračovali dál až k městečku Strobl. Před námi z jezera vystupovala homole Bürgl (745 m) a v pozadí vrcholy Hainzen (1638 m), Rosskopf (1657 m) a Bergwerkskogl (1781 m). Vratíli jsme se zpět do Sankt Wolfgang im Salzkammergut. U Wolfgangsee jsme už pobývali v roce 2002, při naší jednodenní návštěvě Solné komory. Po 18. hodině jsme odjeli zpět do Gosau.

Fotogalerie: Schafberg, Wolfgangsee