TAUPLITZALM A ÖDENSEE

Středisko a jezero v Solné komoře

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Tauplitzalm a Ödensee

Během druhého dne poznávání Ausseerlandu jsme se přemístili do Tauplitz. Z Gosau jsme tam dojeli přes Hallstatt, Obertraun, Bad Aussee a Bad Mitterndorf. Zaparkovali jsme u dolní stanice sedačkové lanovky Vierersesselbahn Tauplitz. Zakoupili jsme si zpáteční jízdenku za € 12,50 [jízdenka], se Salzkammergut Card [karta] jsme měli slevu € 3,00. Oba úseky sedačkové lanovky nás vyvezly na největší náhorní plošinu ve střední Evropě - Tauplitzalm. Čekala nás tam okouzlující alpská krajina, křišťálově čistá horská jezera a alpská flóra hrající zářivými barvami. Cestou jsme pozorovali pasoucí se krávy pod námi a také skalnatý hřeben pod vrcholem Weißkirchl (1526 m), pod kterým se nachází jeskyně Lieglloch. V té byly nalezeny kosti jeskynních medvědů, kostěná flétna z doby kamenné a rytiny. Dojeli jsme na náhorní plošinu do výšky 1650 m. Je na ní celkem 6 jezer: Krallersee, Großsee, Märchensee, Tauplitzsee, Steirersee a Schwarzensee. Nachází se tady také mnoho horských chat, restaurací a pastvin. Z Bad Mitterndorf sem vede také Tauplitzalm Alpenstraße.

Přešli jsme na parkoviště na konci Tauplitzalm Alpenstraße. Stála tady nejstarší horská chata na Tauplitzalm - Berggasthof Hollhaus. Zakoupili jsme si jízdenku na panoramatickou projížďku výletním vláčkem v ceně € 3,00, s kartou jsme měli slevu € 0,50. Cestou jsme měli výhled na celé jižní panorama počínaje Hoher Dachsteinem (2995 m) přes Stoderzinken (2048 m), Kammspitz (2139 m), Hochgolling (2862 m), Hochwildstelle (2747 m až po Grimming (2351 m). Viděli jsme jezera Großsee a Tauplitzsee, hory na severu Lawinenstein (1965 m), Schneiderkogel (1765 m), Traweng (1981 m) a jižní okraj Totes Gebirge, Mrtvých hor. V polovině výletu jsme měli zastávku, během které jsme si došli po horských pastvinách k vyhlídce na Steirersee a Sturzhahn (2028 m). Na dosah jsme měli horské chaty Popp-Hütte a Marburger Hütte. Fascinovala nás široká škála alpské květeny. Poznávali jsme štírovník bažinný, koulenku chlupokvětou, pěnišník chlupatý, prasetník jednoúborný, kopretinu bílou a hořec jarní.

Tauplitzalm
Tauplitzalm
Tauplitzsee
Tauplitzsee
Marburger Hütte
Marburger Hütte
Steiersee
Steiersee

Po projížďce panoramatickým vláčkem jsme si udělali malou vycházku k jezeru Großsee. Jezero má hladinu v nadmořské výšce 1568 m a svou maximální hloubkou 12 m je po Steiersee druhým nejhlubším jezerem na Tauplitzalm. Dlouhé je necelých 450 m a široké více jak 180 m. Po svahu vrcholu Schneiderkogel jsme sestoupili až k jezeru a prohlédli jsme si také necelých 100 m vzdálené jezírko Märchensee. Po malé svačince jsme zase vystoupali zpět k Tauplitzalm Plateauweg, která nás dovedla k horní stanici lanovky. V její blízkosti byl malý kostelík Bergkirche Tauplitzalm. Tento horský kostelík byl postavený v letech 1962 až 1963 z iniciativy katolické mládeže. Je určený především pro rekreanty ubytované na Tauplitzalm. Štítový tvar kostelíku připomíná horu. Už při výletu ke Großsee se začala tvořit oblačnost a nad horami formovat bouřka. Lanovkou jsme sjeli za deště dolů do Tauplitz. Měla kryt, takže jsme nezmokli.

Lawinenstein a Schneiderkogel
Lawinenstein a Schneiderkogel
Großsee
Großsee
Tauplitz
Tauplitz
Ödensee
Ödensee

Cestou zpět jsme se za Bad Mitterndorfem u Äußere Kainisch zastavili u rašeliništního jezera Ödensee, obklopeného mokřady. Jezero je dlouhé přibližně 670 m a široké přibližně 300 m. Maximální hloubka dosahuje 19 m. Hladina je v nadmořské výšce 776 m. V létě je jezero oblíbené milovníky koupání, ale i vyznavačů rybolovu. V jezeře žijí pstruzi, siveni, štiky, kapři a několik druhů bílých ryb. Zaparkovali jsme nedaleko Kohlröserlhütte, která tady stojí už od 70. let minulého století, a vydali jsme se na okružní cestu kolem jezera. Trasa vedla převážně ve stínu lesa přírodní rezervací po pohodlných chodnících a lávkách. Cestou jsme měli výhledy především na Oberer Radling (1363 m) a Rötelstein (1614 m). Po procházce jsme odjeli přes Bad Aussee, Obertraun a Hallstatt do Gosau.

Fotogalerie: Tauplitzalm, Ödensee