SOLNÁ KOMORA

Pohoří v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Solná komora

Pátek. Den jsme si rozdělili na dvě části. Dopoledne jsme navštívili ještě několik míst, která se nám nevešla do předchozího programu, odpoledne jsme pak věnovali návštěvě Solné komory. Nedaleko Untertauernu je Wildpark s více jak 50. zvířaty. Viděli jsme červenou vysokou zvěř, kozy, muflony, bobry, králíky a ptáky. V sousedství je dětský park s mnoha atrakcemi. Když už jsme byli tak daleko, zajeli jsme si do Obertauernu a vyvezli se znovu sedačkovou lanovkou ke Grünwaldsee pod vrchol Seekarspitze (2350 m). Výhledy na Nízké Taury jsou zážitkem, který nikdy nezevšední. Nezapoměli jsme samozřejmě na jízdu dřevěným autem a skluzavkou, které byly k dispozici u dolní stanice lanovky.

Přemístili jsme se do ráje pěší turistiky - Filzmoosu. Toto krásně položené místo uprostřed salcburského sportovního světa Amadé, na úpatí Große Bischofsmütze a Hoher Dachsteinu, jsme si vychutnali při jízdě sedačkovou lanovkou na Großberg, odkud jsou fantastické rozhledy na Große Bischofsmütze (2458 m), nejvyšší vrchol z Gosaukamm, a na Hoher Dachstein (2995 m), stejně tak na protilehlé straně na Roßbrand (1770 m). Dachstein nám zůstal skryt v oblacích. Po krátké procházce a prohlídce překrásné novostavby dřevěné horské chaty jsme sjeli zpět do Filzmoosu. Nad domečky místních usedlíků jsme okukovali jejich krátce střižené trávníky a obrovské množství květin rozmístěných všude možně. Nikde jsme neviděli zahrádku se zeleninou. Asi si vše raději nakoupí než vypěstují.

Seekarspitze (2350 m)
Seekarspitze (2350 m)
Kleinbergalm
Kleinbergalm
Eiskarspitz a Rettenstein
Eiskarspitz a Rettenstein
Důl v Hüttau
Důl v Hüttau

V nedalekém Hüttau, kde se nachází historický měděný důl u Larzenbachu, jsme se ponořili do kouzelného světa středověkých horníků, kteří dobývali měď a jiné barevné kovy. Důl se nachází v klidném prostředí a pro veřejnost byl otevřen v roce 1998. Více jak hodinová prohlídka zdejší štoly v nás zanechala nezapomenutelné zážitky. Prodírali jsme se úzkými chodbami s přilbami na hlavě. A bylo jich třeba. Ran, které hlava utržila od nízko položených trámků podpírajících masu horniny, bylo nespočetně. Viděli jsme zajímavé nástroje a původní technologie, zasazené do přirozeného prostředí soustavy chodeb měděného dolu. Z našeho pohledu je Hüttau zajímavé i jinak. Nachází se zde autosalon jednoho z prodejců značky Škoda.

Dlouhý přesun do Solné komory se nám vyplatil. Ve St. Gilgenu jsme nastoupili do kabinkové lanovky Zwölferhorn-Seilbahn a nechali jsme se vyvézt do nadmořské výšky 1476 m. Odtud jsme měli Solnou komoru jako na dlani. Zwölferhorn nabízí jeden z nejlepších pohledů na solná jezera. Vystoupali jsme ještě o necelých 50 m výše, do nadmořské výšky 1521 m a naskytl se nám úchvatný 360. stupňů panoramatický výhled na celé Salcbursko. Vrcholy, se kterými jsme se po celý týden seznamovali z blízka i zdaleka, jsme měli teď jako na dlani. Dole jsme se pak prošli po břehu Wolfgangsee. Viděli jsme tady potápěče v akci. Se Solnou komorou jsme se rozloučili v jejím srdci - u Hallstatského jezera.

Fotogalerie: Solná komora

St. Gilgen a Wolfgangsee
St. Gilgen a Wolfgangsee
Informace o štítech
Informace o štítech
Schafberg (1783 m)
Schafberg (1783 m)
Hallstätter See
Hallstätter See