CAPO VATICANO A VĚŽE

Mys v Kalábrii

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2006 / Capo Vaticano a věže

V místech, kde se v Tyrhénském moři spojují dva zálivy Golfo di S. Eufemia a Golfo di Gioia Tauro, se nachází malý nenápadný mys Capo Vaticano. Je nejzápadnějším skalním výběžkem širokého poloostrova, který tvoří výstupek na nártu italské boty. Na vrcholu mysu stojí starý maják, spolehlivý strážce pobřeží. Na stupňovitých útesech byly vybudované malé zahrady s množstvím květin, s pěšinkami, lavičkami a vyhlídkami. Vše doplňují mohutné kaktusy, kterými je vrchol obsypaný. Pohledy do tří světových stran jsou nezapomenutelné, pohledy dolů, na malé plážičky v zátokách, přístupné jen z moře, jsou závratné. Za pěkného počasí lze daleko na horizontu moře vidět obrysy Aiolských ostrovů, jejichž vulkány vystupují z moře do výšky od pětiset do téměř tisíce metrů.

Capo Vaticano jsme prozkoumali ze všech směrů. V části nazvané Belvedere sud začíná vyhlídková trasa, přímo u agroturistické restaurace. Cestička s dřevěným zábradlím se klikatí mezi kaktusy a kopíruje členitý obrys mysu. Naskytl se nám pohled na pláže, včetně nejkrásnější Grotticelle, v pozadí s Monte Poro dosahující výšky 711 m. V dáli bylo vidět vrcholky pohoří Aspromonte, Messinskou úžinu i pobřeží Sicílie. V oparu vyčnívaly z moře Aiolské ostrovy včetně nezaměnitelného Stromboli. Hluboko pod námi, pod téměř kolmými stěnami, neúnavně bičovalo moře útesy. Nad námi vše sledoval 26 m vysoký maják, který každých 20 s vysílá světelný signál. Byl postavený v roce 1870 a uvedený do chodu v roce 1885. Ze severu, v Belvedere nord, je vybudována vyhlídka s rozlehlou zahradou. Poskytuje výhledy do zálivu Golfo di Gioia a na pláže směřující k Torre Ruffa, dolů pak na zapadlé plážičky u útesů Scogli ´U Tono. Osvěžení poskytuje restaurace, zasazená v subtropické zeleni. Tady, nebo na lavičkách v zahradě, lze posedět při čekání na západ slunce, které Vás odmění fascinujícím pohledem na Aiolské ostrovy v oranžově zbarveném horizontu.

Vyhlídková trasa
Vyhlídková trasa
Vyhlídková trasa
Vyhlídková trasa
Útesy na Capo Vaticano
Útesy na Capo Vaticano
Capo Vaticano
Capo Vaticano

Pro průzkum mysu Capo Vaticano z moře, jsme si vypůjčili za € 10,00 šlapadlo. Propluli jsme kolem útesů Scogli ´I Bicchieri, které nejen podle názvu, ale i ve skutečnosti připomínají pohárky, ve kterých se prohánějí malé rybičky a další malé mořské potvůrky. Odtud jsme už pokračovali přímo kolem útesů Capo Vaticano. To, co jsme viděli z vyhlídky, bylo z moře ještě úžasnější. Kolem ostrůvku Scoglio Mantineo jsme dopluli až k Punta ´U Tono, k nejsevernějšímu útesu. Mezi útesy prapodivných tvarů se krčily romantické plážičky. Různými otvory ve skalách se snažilo proniknout slunce i do těch nejzapadlejších zátok. Pod námi se proháněly malé i větší ryby a nad námi na samém vrcholku se tyčil maják. Kdykoliv jsme mohli sjet po skluzavce do průzračného moře a osvěžit se.

V 16. století nechal Don Pedro z Toleda, místokrál z Neapole, vybudovat stovky strážných věží jako ochranu před piráty. Některé z nich jsou dosud k vidění i na Capo Vaticano - např. Torre Bali, Torre Marino, Torre Ruffa, Torre S. Maria, Torre Parnaso, Torre Marrana nebo Torre Galli. K okolním věžím jsme si udělali půldenní výlet. Nejdříve jsme si vyjeli k troskám starobylé Torre Marrana. Tato důležitá strážní věž válcového tvaru byla vybudovaná z žulového a vápencového kamene. Stojí osamoceně na skalnatém kopci poblíž osady Brivadi. Ve spojení s věží z Capo Vaticano a s Torre Ruffa signalizovala do vnitrozemí příjezd nebezpečných saracenských lodí. Další naše zastávka byla u Torre Ruffa a Torre Marino, od které byl nádherný výhled na Stromboli.

Capo Vaticano
Capo Vaticano
Capo Vaticano
Capo Vaticano
Torre Marrana
Torre Marrana
Torre Ruffa
Torre Ruffa

Poslední večer před odjezdem jsme poznali Capo Vaticano i z jiné strany. Majitelé Residence Le Cannelle nás pozvali na exkurzi do výrobny typických produktů z Kalábrie. Exkurze byla spojena s ochutnávkou těchto produktů. Výrobna se nacházela někde v lokalitě Torre Ruffa. Na místo nás dovezl minibus, kterým jsme jezdili na pláž. Majitel podniku nás seznámil s historií svého podnikání a s technologií konzervace produktů. Zpracovával různé olivy, feferony, houby, marmelády, sýry, atd. Téměř vůbec jsme nerozumněli, dalo se však mnoho pochytit z názorných ukázek. Při ochutnávce jsme ochutnali různé pomazánky, sýry, klobásky, dokonce i místní červené a bílé víno. V podnikové prodejně jsme si koupili zdejší koření pro vyladění našich kulinářských výtvorů.

Fotogalerie: Vyhlídka na Capo Vaticano, Moře a pláže, Věže a okolí, Plavba kolem Capo Vaticano