NÍZKÉ TAURY

Pohoří v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Nízké Taury

Neděle. Po noční bouři, která udělala z Gosau místo, ve kterém se všichni čerti ženili, jsme se probudili do husté mlhy. Ta byla tak hustá, že by se dala krájet. To nás však neodradilo od toho, abychom se vypravili do jihovýchodního cípu Salcburska, do Nízkých Taur. Přes Paß Gschütt (957 m), dále po Salzburger Dolomitenstraße, přes Annaberg a Radstadt, údolím Turachu s několika vodopády, jsme se přemístili do Obertauernu. Sluníčko mlhu mezi tím rozpustilo. Obertauern leží mezi Schladminger Tauern a Radstädter Tauern ve výšce 1739 m, v nejvyšším místě údolí Taurachtal. Zvláštností tohoto údolí je i to, že říčky v obou větvích údolí se jmenují stejně - Taurach.

Čtyřsedačkovou lanovkou Grünwaldkopfbahn jsme se vyvezli ke Grünwaldsee, ležícím pod vrcholem Seekarspitze (2350 m). Odtud byly překrásné výhledy jak na Radstädter Tauern, tak i na Vysoké Taury. Po krátké vycházce kolem jezera jsme sjeli lanovkou dolů a odjeli jsme do Mauterndorfu, kde jsme si prohlédli zdejší hrad. Kabinkovou lanovkou Großeckbahn jsme se vyvezli do výšky 2000 metrů nad mořem. Prudkým stoupáním jsme vyšli více jak 50 výškových metrů na vrchol Großecku (2066 m), odkud byly nádherné výhledy na všechny strany. Oběd nám zde chutnal dvojnásobně. Po krátké konverzaci s italskými turisty, kteří pokračovali dál a výše do hor, jsme sešli k lanovce a sjeli dolů do údolí.

Nízké Taury
Nízké Taury
Seekarspitze (2350 m)
Seekarspitze (2350 m)
Großeckbahn
Großeckbahn
Burg Mauterndorf
Burg Mauterndorf

Přes sedlo Katschberg (1641 m) a osadu Rennweg jsme se přemístili do údolí Pöllatal. Toto údolí tisíce orchidejí je chráněnou přírodní oblastí. Nacházejí se zde i pozůstatky štol na těžbu zlata a arsenu. Celé údolí jsme si projeli vláčkem zvaným Tschu-Tschu-Bahn, kolem říčky Lieser. Všude kolem nás byly zelené louky, ze kterých se šplhaly do oblak dvoutisícovky. Na konečné stanici u chaty Kochlöffelhütte jsme vystoupili a pokračovali kousek dál kolem říčky Lieser. Po krátké procházce jsme se vrátili zpět. Cesta vede ještě dál kolem vodopádů až k prameni říčky Lieser, vyvěrajícímu ze skalní stěny, k horské salaši Lanisch-Ochsenhütte a dále až k jezerum Lanischseen, ležících na úpatí sněhem pokrytého vrcholku hory Großer Hafner (3076 m).

Náročný program jsme zakončili v nedalekém Gmündu, v soukromém Porsche Automuseum. Museum založil roku 1982 Helmut Pfeifhofer jako první a jediné soukromé automobilové muzeum Porsche v Evropě. Bylo vybudované na místě, kde byl zkonstruován první automobil této značky - Porsche 356. Ferdinand Porsche postavil celkem 52 vozů (44 kupé a 8 kabrioletů) a potom přesídlil do německého Stuttgartu. Muzeum ukazuje vývoj vozů Porsche od prvních vozů po současnost, exponáty muzea jsou také sportovní a závodní vozy Porsche. Z obrovského množství exponátů - skutečných (více jak 40 ks) i modelových - nás nejvíce zaujalo dřevěné Porsche. Cestou zpět jsme se ještě zastavili na Katschbergském sedle.

Fotogalerie: Nízké Taury

Pöllatal
Pöllatal
Tschu-Tschu-Bahn
Tschu-Tschu-Bahn
Porsche Automuseum
Porsche Automuseum
Tauernstrasse
Tauernstrasse