OKOLÍ SALCBURKU

Střediska v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Okolí Salcburku

Sobota. Poslední den, po předání apartmánu, jsme vyjeli s naloženým autem směr Salcburk. Cestou jsme se zastavili v Annabergu a vyvezli jsme se sedačkovou lanovkou Riedlkar Doppelsesselbahn již potřetí (poprvé od Gosausee a podruhé z Rußbachu) pod Zwieselalm, tentokrát z jižní strany. Nádherný pohled se nám naskytl především na Tennengebirge. Další zastávka byla v Abtenau, kde jsme se rozloučili s Alpami na místě, kde jsme vlastně týden plný alpských zážitků začali. Vyhlídková jízda sedačkovou lanovkou Karkogel Doppelsesselbahn byla posledním naším horským výletem v tomto týdnu. Pak už nás směr nabral jediný směr - hlavní město Salcburska - Salcburk.

V Salcburku jsme měli jediný cíl - zoologickou zahradu v Hellbrunu. Žije zde více jak 400 zvířat, od afrického nosorožce po evropskou trpsaličí myš. Zvláštností této zoologické zahrady byla velká terária naaranžovaná jako místnosti v domě. V podkroví se proháněly krysy a v kuchyni myši. Jinak jsme samozřejmě obdivovali faunu ze všech světadílů. Při průjezdu Salcburgem se nám naskytl nádherný pohled na Hohensalzburg, stojící majestátně nad historickým městem. Jeho historie je stará více jak 900 let. Do hradu je možné se dostat lanovkou - zubačkou, která je v provozu od roku 1892. V celé historii pevnosti Hohensalzburg se žádnému z jejich obléhatelů nikdy nepodařilo ji dobýt.

Riedlkar Doppelsesselbahn
Riedlkar Doppelsesselbahn
Hochkarfelderkopf a Schober
Hochkarfelderkopf a Schober
Myši v Zoo Salzburg
Myši v Zoo Salcburk
Käsewelt
Käsewelt

Severně od Salcburku, kousek od Mattsee, se nachází malé městečko Schleedorf. Proslavilo se výrobou sýrů. Zdejší původní alpská sýrárna Käsewelt produkuje z místního alpského mléka ty nejlahodnější sýrové výrobky. Na vlastní oči jsme viděli, jak se sýry vyrábějí, jak zrají. V muzeu jsme měli možnost prohlédnout si historické nástroje a pomůcky a v podnikové prodejně pak zakoupit zdejší výrobky. Na terase podnikové restaurace jsme absolvovali ochutnávku pokrmu ze sýrů, vyrobených jen pár metrů od nás. Potom jsme nasedli do auta a přes Linz, České Budějovice a Brno jsme se vrátili domů do Bučovic. Ze Salcburska jsme si dovezli spoustu zážitků a rozhodnutí, že se do těchto končin zase někdy podíváme.

Fotogalerie: Okolí Salcburku