KRIMMELSKÉ VODOPÁDY

Vodpády v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Krimmelské vodopády

Středa. Brzy ráno jsme směřovali daleko do západního výběžku Salzburgerlandu. První zastávku jsme měli ve Ferleitenu. Ve zdejším romantickém údolí se na 20. hektarech rozkládá Wildpark. Je to zoologická zahrada s přibližně 200 alpskými živočichy. Přímo nad Wildparkem, z Glocknergruppe, spadal dolů vysoký vodopád bystřiny pramenící pod Hoher Tenn (3368 m). Ve Ferleitenu byla silnice přehrazena závorami a bylo zde vybíráno mýtné. Odtud se začínala klikatit Großglockner Hochalpenstraße, vedoucí kolem nejvyšší hory Rakouska - Großglockneru (3798 m) přes nejvýše položený průsmyk Rakouska. Začíná se vinout z Brucku z nadmořské výšky 757 m až k tzv. Vysoké bráně v nadmořské výšce 2506 m. Malá odbočka vede na vrchol Edelweißspitze.

O kousek dál, v Kaprunu, jsme objevili nádhernou soutěsku Sigmund-Thun-Klamm. Během pozdní doby ledové bylo kaprunské údolí pokryto obrovským ledovcem, který se pohyboval dolů z hor a zanechal za sebou kaňon. Řeka Kaprun si pak dobývala cestu skrz horninu a vytvořila obdivuhodnou rokli. Ta je zpřístupněna veřejnosti a protkaná množstvím lávek a schůdků, proplétajícími se soutěskou přímo nad divokou říčkou. Na horním konci rokle se rozprostírá překrásné jezírko. Toto místo na nás působilo svíravým dojmem, poněvadž v nedávné době se tady stala tragédie - havárie pozemní lanovky v nedalekém tunelu. Na silnicích v okolí Kaprunu se kolem nás proháněli cyklisté na horských kolech v dresech mnoha států světa. Pořádalo se zde mistrovství světa.

Sigmund Thun Klamm
Sigmund Thun Klamm
Sigmund Thun Klamm
Sigmund Thun Klamm
Kapruner Ache
Kapruner Ache
Klammsee
Klammsee

Před sebou jsme měli zlatý hřeb dne - největší vodopády ve střední Evropě - Krimmler Wasserfall. Během celého týdne jsme se setkávali s minimálním množstvím turistů, stejně tak jsme nikde neplatili parkovné. Zdejší přírodní atrakce však byla vyjímkou. Láká obrovské množství turistů, pořádají se sem masové zájezdy ze všech končin Evropy. Za parkovné na obrovském parkovišti jsme zaplatili € 3,50. U vjezdu do placené části Gerlosstraße se rozkládá Wasser Wunder Welt. Tato výstava poskytuje jedinečný, úžasný a originální pohled na všechno, co souvisí s tématem voda. Nejvíce nás zaujala různá hejblátka a udělátka na přesun vody z jednoho místa na druhé. V budově jsme pak shlédli výstavu s promítáním filmů.

Po prohlídce výstavy jsme nasedli na taxi Panoramabus, které nás vyvezlo z výšky 1076 m do výšky 1306 m na Schönangerl, místo mezi prvním a druhým vodopádem. Pak už nám nezbývalo nic jiného než s otevřenými ústy obdivovat tuto nádhernou přírodní scenérii ze všech úhlů pohledu. Masy vody zavinuté závojem z vodní tříště se valily dolů s ohromným rachotem. Kolem vodopádů jsme sešli dolů a náročný program jsme zakončili v nedalekém Neukirchenu, kde jsme se nechali vyvézt kabinkovou lanovkou Wildkogelbahn pod vrchol Wildkogel (2224 m). Po krátké procházce, zkrácené začínajícím deštěm, jsme se vrátili více jak 100 km zpět napříč celým Salcburskem do Gosau.

Fotogalerie: Krimmelské vodopády

Wasser Wunder Welt
Wasser Wunder Welt
Krimmler Wasserfall
Krimmler Wasserfall
Krimmler Wasserfall
Krimmler Wasserfall
Krimmler Wasserfall
Krimmler Wasserfall