GOLLINGSKÝ VODNÍ SVĚT

Vodopády a soutěsky v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Gollingský vodní svět

Úterý. Příznivé počasí nás pozvalo na setkání s Dachsteinem. A vyplatilo se nám to. Kabinovou lanovkou Gosaukammbahn jsme se dopravili z 923 m u Gosausee do 1475 m pod Zwieselalm. Přímý pohled na Hoher Dachstein (2995 m) a Dachsteinský ledovec byl úchvatný. Více jak 500 m hluboko pod námi se lesklo Gosausee, téměř na dosah jsme měli Gosaukamm s vrcholy Donnerkogel (2055 m), Grosswand (2415 m) a Bischofsmütze (2489 m). Po krátké procházce jsme sjeli dolů a Dachstein se zahalil zpět do oblak. Objeli jsme horu a v Rußbachu jsme nasedli do kabinkové lanovky Hornbahn a vyjeli jsme do výšky 1433 m na Hornspitze. Otevřely se nám výhledy ze západu na Tennengebirge a ze severu na Gamsfeld (2027 m).

Další pozornost jsme věnovali okolí města Gollingu, kde řeka Salzach a její přítoky vytvořily nádherné scenérie. První zastávka byla v Scheffau. Zde se nachází impozantní přírodní dílo - Lammeröfen. Po době ledové, během tisíce let, vytvořily vody tajícího ledovce strmou rokli, kterou protéká v délce přibližně jednoho kilometru říčka Lammer. O kousek dál, nedaleko Pass Lueg, jsme obdivovali krásy Salzachöfen. Tato rokle vytvořená řekou Salzach odděluje dvě horská pásma. Zdejšími skvosty jsou Dóm a Řečiště zařezávající se 100 m hluboko do Dachsteinské vápencové horniny. Nemohli jsme vynechat nedaleký Gollinger Wasserfall. Tento vodopád byl častým objektem romantických malířů. Nedaleko se nachází pozdně gotický poutní kostel St. Nikolaus vybudovaný na skále.

Hoher Dachstein (2995 m)
Hoher Dachstein (2995 m)
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee
Lammer
Lammer
Lammeröfen
Lammeröfen

Jižně od Gollingu je městečko Werfen s hradem Hohenwerfen. Tato dřívější arcibiskupská pevnost se datuje již z 11. století. Rozkládá se na 155 m vysokém pahorku vysoko nad městečkem v údolí Salzachtal, kterým protéká řeka Salzach. Hrad byl založen jako Sesterský hrad u pevnosti Hohensalzburg. Celá staletí sloužil jako věznice. Hrad se stal také známým díky filmu Agenti umírají sami. Prohlídka hradu byla velice zajímavá, dostali jsme se až nahoru do věže, ze které byl nádherný výhled do okolí. K dispozici jsme měli sluchátka s českým výkladem. Na nádvoří probíhal doprovodný program v dobových kostýmech. Běžně se zde pořádají koncerty a divadelní představení. V zahradě jsme shlédli představení skupiny sokolníků, kteří pořádali letecké představení svých rozličných dravců.

Závěrem jsme zajeli do nedalekého Werfenwengu, odkud jsme se nechali vyvézt kabinkovou lanovkou Bergbahnen Werfenweng do výšky 1880 m na Bischlinghöhe. Zde byl 360. stupňový panoramatický výhled na Vysoké a Nízké Taury, Höchkenig (2941 m), Hagengebirge s vrcholem Riffikopf (2254 m), Dachsteinský masív a především na nejbližší Tennengebirge se štíty Hochthron (2362 m), Eiskogel (2321 m), Napf (2167 m), Tauernkogel (2249 m), Fritzerkogel (2360 m) a Bleikg (2411 m). V masivu Tennengebirge se nachází největší ledová jeskyně světa - Eisriesenwelt. Její chodby, dómy a jeskyně se rozvětvují do vzdálenosti asi 40 kilometrů. Přední část je pokryta 30000 m2 ledu, který místy dosahuje tloušťky až dvaceti metrů.

Fotogalerie: Golling a okolí

Salzachöfen
Salzachöfen
Gollinger Wasserfall
Gollinger Wasserfall
Hohenwerfen
Hohenwerfen
Bergbahnen Werfenweng
Bergbahnen Werfenweng