OD FLACHAU PO RAURIS

Střediska v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Od Flachau po Rauris

Pondělí. Hned brzy ráno jsme se přemístili do Flachau, domova olympijského vítěze a dvojnásobného mistra světa ve sjezdovém lyžování Hermanna Maiera. Soustavou dvou sedačkových lanovek Sechs-Sesselbahn StarJet a SixPack jsme se nechali vyvézt vysoko nad Flachau, pod horu Grießenkareck (1991 m) k horskému hotelu Latschenhof (1750 m). Opět se nám naskytly nádherné výhledy na hory, městečka v dolinách i horská plesa. Zážitkem byl severovýchodní pohled. V plné své kráse se nám ukázal Gosaukamm, Hoher Dachstein (2995 m) a Rötelstein (2247 m) s celou řadou dalších dvoutisícovek v okolí. Další naší zastávkou byl Wagrain. Ke svěžímu horskému vzduchu a k dalším panoramatickým výhledům do výšky 1700 m na Grafenberg (1712 m) nás vyvezla kabinková lanovka Grafenbergbahn.

Přes St. Johann jsme se dostali do Goldeggu, kde se nachází zámek ze 14. století. Má jedinečné sály s dřevěným panelovým obložením stěn a velkolepý rytířský sál. Součástí zámku je muzeum kraje Pongau. Odtud kolem romantického jezera a krkolomnými silničkami jsme se přesunuli do Raurisu, kde už začínají Vysoké Taury. Kabinkovou lanovkou Hochalmbahn jsme se vyvezli pod zdejší dvoutisícovky. Naskytly se nám nádherné panoramatické výhledy na Godberggruppe, Großglockner, Steinernes Meer, Dachstein a Hochkönig. V polovině trasy lanovky jsme si na chvíli vystoupili a seznámili jsme se s rýžováním zlata. Pro děti tady byla připravena několik sada praktických ukázek z dob ručního dobývání zlata.

Hoher Dachstein (2995 m)
Hoher Dachstein (2995 m)
Gasthof Jandlalm
Gasthof Jandlalm
Hochkönig (2941 m)
Hochkönig (2941 m)
Zámek Goldegg
Zámek Goldegg

V Taxenbachu jsme se poprvé setkali se soutěskou - s další nádhernou přírodní scenérií, kterých je v Salcbursku nespočet. Kitzlochklamm vytvářela tisíce let řeka Rauris, která vyřezala do skalního podloží kaňon a vytvořila tuto nádhernou soutěsku. Vodopády, vodní mísy, schůdky, lávky, můstky, tunely - to vše nám nabídl tento kousek vodního světa. Cestou zpět jsme se stavili v Dorfgasteinu u tvrze Klammstein. Tato nejstarší historická stavba Gasteinu od nepaměti střeží Gasteinské údolí. Bohužel byla již uzavřena. V historii je tvrz hluboce zakořeněna jako administrativní a justiční středisko až do 16. století. Ve věži je myslivecká výstava, výstava minerálů a dokonce je zde zobrazeno i strašidlo.

Poslední naše zastávka tohoto dne byla v St. Johann im Pongau. Zdejší soutěska Liechtensteinklamm je nádherná přírodní památka, opředená množstvím mýtů a pověstí. Ze všech alpských roklí přístupných veřejnosti je nejdelší a nejhlubší. V půběhu tisíciletí ji vyhloubily burácející vodopády s hrozivě se valícími masami vody. Její kamenné stěny jsou místy tak blízko u sebe a jsou tak vysoké, že, podíváte-li se nahoru, uvidíte proužek nebe, který vám bude připadat jako úzká modrá stužka. Zpět do Gosau jsme se vrátili přes nádherné alpské středisko Bischofshofen a po nám již z dřívějška známé Salzburger Dolomitenstraße. Cestou jsme předjížděli traktor, který převážel figuríny a balón vytvořené ze sena a slámy. Probíhaly zde slavnosti a vše, co si jen lze představit, bylo ze sena a slámy.

Fotogalerie: Flachau až Rauris

Raurisertal
Raurisertal
Kitzlochklamm
Kitzlochklamm
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Přeprava dekorací
Přeprava dekorací