GOSAU

Středisko v Salcbursku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2002 / Gosau

Sobota. Brzy ráno jsme vyjeli ještě za tmy vstříc dalším zážitkům, tentokrát k rakouskému Salcburku, do kraje zvaného Salzburgerland, Salcbursko. Přes Brno, Pelhřimov, Jindřichův Hradec a České Budějovice jsme se bez problémů dostali k Dolnímu Dvořišti, kde jsme překročili hranice. Odtud až do Lince nás v každém městečku tloukly do očí cedule nesoucí protitemelínská hesla. V Linci jsme již podruhé zajeli do průmyslové zóny (poprvé při návratu ze Solné komory v roce 1999), opět nás zachránila dálnice, která nás vyvedla z města správným směrem. Naštěstí bez kontroly a odlehčení naší peněženky hned na začátku dovolené. Přes Wels, Gmunden a Bad Ischl jsme se dostali do krásného alpského střediska Gosau, kde jsme se měli odpoledne ubytovat.

Protože jsme měli času dost, vydali jsme se do turistického centra v Rußbachu, abychom si zakoupili karty Sommer Joker. Tato karta opravňuje držitele ke vstupu do více jak 200 atraktivních míst Salzburgerlandu - přírodní atrakce, koupaliště, muzea, hrady, lanovky atd. Za jedinou cenu - paušální poplatek při nákupu karty. Bohužel zde měli pouze dětské karty. Velice ochotná paní v turistickém centru neváhala ani chvilku a telefonicky nám zajistila dvě dospělé karty v 10 km vzdáleném Abtenau. Všechny tři karty (dvě dospělé a jedna dětská) nás přišly na € 100,00. Pro Lukáška byly veškeré vstupy zdarma. Nákup těchto karet se nám výrazně vyplatil. Nemuseli jsme se ohlížet na ceny a mohli jsme si vše vychutnávat plnými doušky.

Karkogel Doppelsesselbahn
Karkogel Doppelsesselbahn
Abtenau a Osterhorngruppe
Abtenau a Osterhorngruppe
Tennengebirge
Tennengebirge
Pass Gschütt Strasse
Pass Gschütt Strasse

Po malém obědě jsme nasedli na sedačkový Karkogel Doppelsesselbahn a nechali jsme se vyvézt k severovýchodnímu úpatí Tennengebirge, na jehož dvoutisícovky a jeskynní otvory byly nádherné výhledy už z lanovky. Nahoře byl zase nádherný pohled dolů na Abtenau a za ním necelé dva tisíce metrů vysoké vrcholy Osterhorngruppe. Dolů jsme pak sjeli letním tobogánem na bobu. Dva kilometry dlouhý sjezd byl jedním z mnoha obrovských zážitků této dovolené. Bob jel po vodící kolejnici, stačilo tedy jen přibržďovat a vyvažovat. Ostré zatáčky střídaly strmé sešupy, podjezdy pod můstkem zase nadjezdy. A všude dokola krásné výhledy na alpskou krajinu, posetou stády krav se zvonky u krku.

Z Abtenau jsme se přemístili zpět do Gosau, místní části Mittertal, kde jsme se ubytovali v apartmánovém domě Bergblick. Ubytovaní jsme měli být v apartmánu 2+2. Protože neměli volný náš apartmán, dostali jsme jiný větší, ve kterém jsme měli navíc k dispozici větší kuchyni s jídelnou. Další pokoj byl zamčený. Po zabydlení jsme si zajeli ke Gosausee, nad kterým se tyčí několik dvoutisícovek zvaných Gosaukamm. V pozadí se do výšky 2995 m zvedá nejvyšší vrchol této oblasti - Hoher Dachstein. Díky zvýšené oblačnosti nám však samotný vrchol zůstal zatím skrytý. To nám však nevzalo potěšení z nádherné vycházky kolem průzračně čistého jezera, ve kterém se proháněla hejna ryb. Ve vodě se odrážel obraz okolních štítů, a dolaďoval tak celou kouzelnou scenérii.

Fotogalerie: Gosau a Abtenau

Gosaukamm
Gosaukamm
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee
Sommer Joker
Sommer Joker