MONTE SANT' ANGELO

Město na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2007 / Monte Sant' Angelo

Monte Sant' Angelo je nejvýše situovaná a nejchladnější obec poloostrova Gargano. Patří k nejvýznamějším poutním místům v Itálii. Ve výšce 796 m nad mořem nabízí nádherný panoramatický výhled na jih na Manfredonský záliv, na západ na nížinu Tavoliere a na sever na gargánské lesy, v jejichž srdci se nachází prales Foresta Umbra. Stejnojmenná hora vysoká 843 m, na které se Monte Sant' Angelo rozprostírá, je vápencová a proto obsahuje dutiny a jeskyně. Mezi ně patří i ta nejznámější. Koncem pátého století se zjevil archanděl Michael biskupovi ze Siponta. Ukazoval na jeskyni v hoře a tlumočil boží příkaz, aby se jeskyně proměnila v křesťanský chrám. Původně se v ní nacházela svatyně kultu boha Mithry.

Teprve trojí zjevení v letech 490, 492 a 493 společně s vítězstvím nad nepřátelskými neapolskými vojsky, zemětřesením a bouřemi, přesvědčilo obyvatele Siponta, aby mu tuto jeskyni zasvětili a vybudovali nad ní kostel. Otisk nohy, který údajně archanděl Michael v tamější jeskyni zanechal, je malý jako dětská šlépěj. Brzy tam začali po stezce zvané Via Sacra proudit zástupy poutníků a Monte Sant´ Angelo se tak stalo prvním poutním místem křesťanské Evropy. Podle legendy se archanděl Michael zjevil ještě počtvrté, v roce 1656. Via Sacra byla ještě poměrně nedávno jedinou cestou, spojující vesnice ve vnitrozemí. Významné slavnosti se zde konají 8. května a 29. září. Sjíždějí se sem obyvatelé z dalekého okolí a mnoho z nich je oblečeno do tradičních krojů.

Monte Sant' Angelo
Monte Sant' Angelo
Basilica S. S. Michele Arcangelo
Basilica S. S. Michele Arcangelo
Osmiboká kampanila
Osmiboká kampanila
Castello Normanno Svevo Aragonese
Castello Normanno Svevo Aragonese

Z Mattinaty jsme stoupali serpentinami po silnici SS89 do sedla Cavola a odtud dál až na Monte Sant´ Angelo. Zaparkovali jsme na Strada Panoramatica Sud, ve stínu stromů. Tady se neplatilo parkovné. Uličkami jsme se dostali na Viale Manfredi, po Corso Vittorio Emanuele a po Via Reale Basilica až nad staré město. Tady stojí hlavní cíl všech poutníků - Santuario di San Michele Archangelo, poutní svatyně, do které je vstup zdarma a ve které by se měly dodržovat zásady pro vstup do církevních budov. Po pravé straně malého nádvoří, na kterém se zdržovaly především žebrající osoby, jsme vstoupili dovnitř a po 89. mramorových schodech jsme sestoupili dolů do chladné podzemní říše.

Pohled z Via della Rampa
Pohled z Via della Rampa
Pohled z Via della Rampa
Pohled z Via della Rampa
Pohled z Belvedere
Pohled z Belvedere
Chiesa di San Benedetto
Chiesa di San Benedetto

Nádherná odlitá bronzová vrata, vyrobená v roce 1076 v Konstantinopoli, tvoří vchod do kostela postaveného nad jeskyní. O kousek dál postavená gotická klenba plynule navazuje na bílou vápencovou jeskyni s žebrovou klenbou. Nachází se tady Mariin, Františkův a hlavní oltář. V čele svatyně stojí ve schránce z českého křišťálu mramorová socha archanděla. Mezi cenné zajímavosti chrámu patří biskupská stolice z 11. století. Zvenku kostela stojí zvonice s osmihranným půdorysem postavená v roce 1274 na příkaz Karla I. z Anjou. Naproti svatyni se nachází Chiesa di San Pietro a za ním Tomba di Rotari, pravděpodobně křestní kaple z 12. století. O něco dál je Chiesa Santa Maria Maggiore se zbytky fresek ze 13. a 14. století.

Od svatyně jsme pokračovali do kopce po Via del Castello až k impozantním rozvalinám normanského hradu. Byl opevněný v 11. století a užívaný až do renesance. Jsou z něj úchvatné výhledy do širokého okolí. Od hradu jsme sestoupili po schodech dolů na Via Belvedere a k několika nádherným vyhlídkám směrem k Manfredonskému zálivu a nížině Tavoliere. Odtud už to bylo kousek zpět do starého města s mnoha střechami, komínky, uličkami, schůdky, teráskami. Prostě nádherná spleť všeho. Ze starého města jsme se vrátili zpět na Via Manfredi a dolů městem k autu zaparkovanému na Strada Panoramatica Sud. Dolů do Mattinaty jsme sjeli mnoha serpentinami. Oproti cestě nahoru jsme měli před sebou neustálý výhled dolů k moři a na okolní pahorky.

Fotogalerie: Monte Sant' Angelo