Úvod / Reportáže / Gargano 2007

MANFREDONIA  

Manfredonia v našich vzpomínkách a fotografiích 

Manfredonia se rozprostírá na jihu Gargana, v Manfredonském zálivu. Město bylo založeno roku 1256 Manfredem, nemanželským synem normanského krále Fridricha II. Manfredonia byla založena po tom, co v roce 1223 bylo zemětřesením zničeno město Siponto. Šachovnicový půdorys napovídá, že se město stavělo podle plánu. Z doby založení města zachovala normanská pevnost (Castello Svevo), která působí nedobytně. Pevnost má čtyřúhelníkový půdorys. Rozšířena byla Anjouovci. V roce 1607 k ni přistavěli Španělé bašty, aby udrželi turecké dobyvatele v bezpečné vzdálenosti. Přesto v roce 1620 Turci hrad dobyli, zdecimovali místní obyvatele a většinu města zpustošili. Velká část ochranných hradeb se však dochovala. Dnes jsou v pevnosti umístěny sbírky Musea Nazionale.

V Manfredonii se konají každou středu ráno velké trhy. My jsme se tam vypravili z Mattinaty před devátou hodinou po silnici SS89. Na severním sjezdu jsme sjeli do Manfredonie a hned na okraji jsme zaparkovali ve stínu stromů. Kousek odtud začínaly trhy, které nabízely nepřeberné množství všeho možného - od ovoce a zeleniny, přes různé druhy potravin, obuvi, oblečení, spotřebního zboží až po obrazy, šperky i drogérii. V mnoha výprodejích se dalo nakoupit velice levně. Stánky trhovců byly postaveny na velké ploše v mnoha malých uličkách a na malých náměstích. Rozprostíraly se až téměř k moři, až po Via San Giovanni Bosco. Návštěva tohoto trhu byla pro nás velkým zážitkem.

Po Via San Giovanni Bosco jsme se vypravili do centra Manfredonie. Prošli jsme kolem Stadio Miramare a pokračovali po Corso Manfredi. Prohlédli jsme si Castello Svevo a pokračovali ještě dál kolem Chiesa Stella Maris až na Piazza del Popolo. Tady v Palazzo San Domenico se nachází Municipio a také turistická informační kancelář, ve které jsme si vyzvedli mapu. Procházeli jsme historickou částí Manfredonie. Nachází se zde katedrála Cattedrale di San Lorenzo, dalších osm kostelů, více jak deset paláců a několik věží. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět na trhy a odtud autem do Mattinaty. Na trhy do Manfredonie je možné se vypravit i v rámci organizovaného výletu z kempu Riccio. [Mapa Manfredonie] [Mapa Siponta]- Podruhé na Gargano - Česká vesnička - Mattinata - Průzkum pobřeží - Monte Saraceno - Monte Sacro - Ve stínu pralesa -
- Radovánky v aquaparku - Monte Sant´ Angelo - Manfredonia - Zvedáme kotvy - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou na Garganu -