MATTINATA

Město na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2007 / Mattinata

Mattinata je městečko s téměř 6,5 tisíci obyvateli. Nachází se na jižním úbočí Parco Nazionale del Gargano na dvou pahorcích - Coppa Madonna a Castellucio. Ze tří stran je obklopena horami - na jihu je to Monte Saraceno, na severu Monte Sacro a na západě Monte Sant' Angelo. Z východní strany se svažuje k moři rovina posetá olivovníky - la piana. Mnoho turistů, nadšenců a vědců - botaniků láká 61 druhů nádherných orchideí, které je možné na území Mattinaty najít. Některé z nich rostou výhradně v této oblasti. Pobřeží mezi Mattinatou a Vieste je věhlasné svými bílými vápencovými skalami porostlými piniemi a středozemní vegetací, zátokami, trhlinami, útesy, roklemi a jeskyněmi. Některé z nich nebyly dodnes zcela prozkoumané.

Městečko mělo zpočátku řecký název Apeneste, zřejmě související s východní polohou - místo, kde se rodí slunce. Tady, na Monte Saraceno, založili řečtí mořeplavci koncem druhého století malé tržiště. Tržiště sloužilo obchodu mezi obyvateli Daunie, kteří obývali celé Gargano. Postupem let se v osadě rozšířilo rybářství. Následkem římské kolonizace v Apulii získala osada jméno Matinum, odvozené od bohyně jitra Mater Matura. V této době bývalo městečko významným přístavem, domovem rybářů a pěstitelů oliv. Vyvážel se odtud olivový olej a víno do nejrůznějších koutů světa. Z této doby se zachovaly vykopávky v blízkosti turistického přístavu. Následkem silného zemětřesení a následných přilivových vln bylo městečko zničeno a opuštěno.

Mattinata a Monte Sacro (872 m)
Mattinata a Monte Sacro (872 m)
Turistický přístav
Turistický přístav
Corso Matimo
Corso Matimo
Municipio
Municipio

Jednou v podvečer jsme se vydali na procházku Mattinatou. Její historické centrum nese stopy z osídlení dávných civilizací. Stopy ve zdivu zanechalo 18. století, avšak charakteristické sklepní byty z bílého kamene tzv. pagliai jsou stopami z dob mnohem starších. Jeden z historických skvostů - Palazzo Mantuano - stojí na Largo Agnuli, kousek od městské knihovny. Dva zdejší kostely - Chiesa di S. Maria della Luce a Chiesa di Cristo Re - se nacházejí nedaleko hlavní třídy Corso Matino. Spousta malebných zákoutí, úzké křivolaké uličky čítající mnoho kamenných schodů na nás dýchaly tajemnou atmosférou dávných věků. Historické pozůstatky z těchto dob jsou soustředěny v Museo Civico, které se nachází na Via Di Vittorio.

Piazza Aldo Moro
Piazza Aldo Moro
Zdroj pohody
Zdroj pohody
Prodejna s místními produkty
Prodejna s místními produkty
Týdenní trh
Týdenní trh

Druhou naši návštěvu Mattinaty jsme nasměrovali na čtvrteční dopolední trhy. Konají se v jihozápadní části Mattinaty na Corso Matino a na Via C. Battisti. Kousek za Piazzale Belvedere Saraceno se tyto dvě ulice spojují a trh končí. Jedná se o typický jihoitalský trh, kde lze zakoupit vše od oblečení, řemeslných výrobků, kosmetiky až po ovoce, zeleninu a mořské živočichy. Po nákupech jsme pokračovali dál v prohlídce Mattinaty. Šli jsme mírně nahoru po Corso Matino, na kterém jsou dvě další náměstí - Piazza a Moro, Piazza Roma. Několik kroků odtud je Turistická informační kancelář. Tato pěší zóna s úzkými uličkami, elegantními obchůdky, romantickými kavárničkami a pizzeriemi poskytuje na konci pěkný pohled na Monte Sacro. Odtud jsme se vrátili zpět mezi olivami k moři.

Významné období prožívá Mattinata v polovině září. Od 14. do 16. září je svátek, zasvěcený Santa Maria delle Luce. Slavnost začíná oficiálně ráno 14. září za zvuku zvonů a zahajovacím ohňostrojem. Hlavní ulice Corso Mattino je vyzdobena do oblouků množstvím světel. Při této příležitosti přichází do Mattinaty řada prodavačů s typickými sladkostmi a hračkami. Přijedou i kolotoče. Program oslav se skládá obvykle z koncertů klasické hudby a přednášek. Město těmito oslavami doslova dýchá. Velice působivé je procesí, které prochází městem poslední den. Vše je zakončeno pozdě veřer ohňostrojem. Další zajímavou tradicí jsou tři putování do roka. Poslední sobotu v dubnu k venkovskému kostelu Madonna Incoronata, 11. července na Monte Sacro a 21. září ke kostelíčku S. Matteo.

Fotogalerie: Mattinata