MONTE SARACENO

Vrchol na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2007 / Monte Saraceno

Monte Saraceno se vypíná vzhůru přímo z moře, 5 km od centra Mattinaty směrem k Manfredonii. Jeho vrchol tvoří tři pahorky ve výšce od 230 do 260 m. Těch 260 výškových metrů se však zvedá přímo z moře a to dává Monte Saraceno jeho vyjímečnost v okolní krajině. Na Monte Saraceno se psaly dějiny Mattinaty. Proto jsme se rozhodli podniknout na tento vrcholek malou výpravu. Existují prakticky dvě přístupové cesty. Jedna od moře, druhá od silnice SS89. My jsme si zvolili tu druhou. Z Mattinaty jsme vystoupali až na křižovatku v sedle Cavola. Cesty se tady rozdělují. Jedna vede do Manfredonie, druhá na Monte Sant' Angelo a třetí do Mattinaty. Zaparkovali jsme auto na okraji úzké kamenité cesty a vydali jsme se po ní do historie.

Cesta se vinula mezi skalami porostlými různou vegetací, od kosodřevin, po různé keře až po trávy a byliny. Dokonce jsme objevili několik uschlých orchidejí. Mezi kamením pobíhaly ještěrky. Neustále jsme měli k dispozici panoramatický výhled. Na severozápadě jsme obdivovali rovinu la piana s jejími olivovníky, za ní usazenou Mattinatu, Valle della Vecchia vedoucí kolem historické oblasti Sperlonga a zakončené majestátným Monte Sacro. Na severovýchodě se nám naskytl pohed na záliv s pláží a rovinou la piana. Viděli jsme turistický přístav a nad ním Ruderi Villa Romana ad Agnuli z období Velkého Říma. O kousek dál pak pobřeží, ve kterém je skryto mnoho jeskyní, zátok a plážiček. V moři jsme viděli rozmístěné rybářské sádky.

Monte Saraceno (260 m)
Monte Saraceno (260 m)
Cesta na Monte Saraceno
Cesta na Monte Saraceno
La piana
La piana
Mattinata a Monte Sacro
Mattinata a Monte Sacro

Kousek nad cestou, mezi rozmarýny a houštím, jsme zahlédli první z přibližně pětiset hrobů. Jsou součástí rozsáhlého pohřebiště. Vyhloubeny jsou ve vápencové skále, mají tvar váčku, přesně podle zvyků obyvatel původní Euroasie. Cesta nás dovedla až na konec hřebene. Tady byla umístěna informační tabule. Naskytl se nám pohled na zbytky budov. Otevřel se nám další výhled, tentokrát do Manfredonského zálivu. Viděli jsme Manfredonii a v pozadí pás Apenin. Celý areál na Monte Saraceno je rozsáhlý, mnohé jeho části jsou oploceny a veřejnosti nepřístupné. Při archeologických průzkumech tady byly nalezeny různé přezky, jehly, výrobky z jantaru atd. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět do sedla Cavola.

Fotogalerie: Monte Saraceno