CESTA DOMŮ

Cesta autem z Lungau

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Cesta domů

Vzhledem k tomu, že jsme se pobalili hned po návratu z výletu na Aineck, mohli jsme hned po snídani brzy ráno vyrazit na cestu domů. Bylo 7:30, když jsme naložili zavazadla do auta a opustili jsme Residenci Könighaus. Projeli jsme severní částí Sankt Michael im Lungau do Sankt Martin a u Gasthof Lankmayer jsme odbočili doprava, abychom se po chvíli napojili na Murtalstraße, která v této části byla součástí Katschberg-Bundesstraße. Po proudu řeky Mur jsme dojeli do místa, kde se tyto dvě silnice rozpojili a po chvíli jsme opustili i Murtalstraße. Po Thoimataler Landesstraße jsme dojeli do Sankt Margarethen im Lungau, odkud jsme v polovině týdne podnikli výlet po Wasserweg. Přes Thomatal a Madling jsme se dostali opět k řece Mur. Po jejím proudu jsme přes Stadl an der Mur, Sankt Ruprecht ob Murau a Sankt Lorenzen ob Murau dojeli do Murau.

V Murau jsme se napojili na silnici č. 96, která nás stále po proudu řeky Mur dovedla do Scheiflingu, kde jsme přejeli na B317 Friesacherstraße. Její příběh navazuje z velké části na vysokohorskou tranzitní trasu Virunum - Ovilava, která je součástí Via Norica a sahá přinejmenším do římského období. Silnice nás dovedla do Judenburgu, kde jsme se už napojili na S36 Murtal Schnellstraße. Tady jsme už potřebovali rakouskou dálniční známku. Měli jsme ji od dovolené Chorvatsko 2010, kdy jsme si zakoupili její dvouměsíční verzi za € 22,90. Murtal Schnellstraße nás dovedla k dálniční křižovatce mezi S36, S6 a A9 u Sankt Michael im Obersteiermark. Plynule jsme tedy přejeli na S6 Semmering Schnellstraße. Ta nás dovedla do Bruck an der Mur, na soutoku řeky Mur a Mürz. Řeku Mur, která pokračovala směrem ke Grazu, jsme tady opustili a jeli jsme proti proudu řeky Mürz.

St. Margharethen im Lungau
St. Margharethen im Lungau
Semmeringtunnel (3437 m)
Semmeringtunnel (3437 m)
Shopping City Süd
Shopping City Süd
Reintal
Reintal

S řekou Mürz jsme se rozloučili u Mürztuschlagu a vjeli jsme do oblasti Semmeringu. V horském průsmyku Semmering Pass (984 m) v severních vápencových Alpách prochází hranice mezi Štýrskem a Dolním Rakouskem. Hned u Mürztuschlagu jsme projížděli Ganzsteintunnelem (2102 m). Jižní tubus, kterým jsme projížděli, byl zprovozněný teprve nedávno, v roce 2008. O rok později byl zrekonstruovaný severní tubus, který je o 33 m delší. U Spital am Semmering jsme projížděli Tunnel Spital (2544 m), u Steinhaus am Semmering jsme projížděli Tunnel Steinhaus (1850 m) a u Semmering Pass jsme projížděli Tunnel Semmering (3437 m). Následovaly ještě dva kratší tunely - Eselsteintunnel (175 m) a Grasbergtunnel (352). To už jsme se blížili k dálnici A2 Sud Autobahn, na kterou jsme se za Neukirchenem připojili.

Kolem Wiener Neustadt, Bad Vöslau a Mödling jsme se přemístili do Vídně. Za Shopping City Sud jsme nepodlehli směrovkám a navigaci, které nás nutili u Vösendorfu odbočit na obchvat Vídně S1 přes Schwechat. Pokračovali jsme po A2 a u Izersdorfu jsme přejeli na A23 Südosttangente. Ta nás přenesla kolem centra Vídně k Dunaji, který jsme přejeli po Praterbrücke. Za Stadlau jsme už plynule navázali na obchvat vídně S2, který nás v její severní části přenesl k dálnici A5 Nord Autobahn. Po té jsme už rychle uháněli až do Schricku, kde jsme se napojili na silnici č. 7 s již typickými větrnými elektrárnami v její blízkosti. Ze silnice č. 7 jsme sjeli u Wilfersdorfu a pokračovali jsme po B47 k rakousko-české hranici u Reintalu. Dokud nebude dobudovaná dálnice A5 k rakousko-české hranici u Mikulova, bude to pro nás stále lepší varianta.

Fotogalerie: Cesta domů