RIEDINGTAL

Údolí v Rakousku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Riedingtal

Po údolí Maltatal jsme se vypravili do dalšího údolí. Údolí Riedingtal jsme se rozhodli poznávat ze stezky vedoucí vysoko nad ním. Po snídani v Residenci Könighaus jsme se vydali stejnou cestou, jako v první části výletu Rotgüldensee a Wasserweg. Ze Sankt Michael im Lungau jsme jeli na západ po Zederhauser Landesstraße. Projeli jsme obcemi Zederhaus a Wald a vjeli jsme do údolí Riedingtal, kterým protéká potok Zederhausbach, nad Schlierersee Redingbach. Na parkovišti u Schlierersee jsme zaparkovali. Hned se nám otevřel nezapomenutelný pohled na jezero v pozadí s vrcholem Riedingspitze (2266 m), jehož obraz se zrcadlil na hladině jezera a během následujících několika hodin nám měl být věrným společníkem. Přešli jsme k zastávce Tälerbusu, který zajišťoval dopravu po údolí Riedingtal. Po desetiminutové jízdě údolím jsme vystoupili na zastávce u Königalm (1667 m).

Bohužel po vystoupení z Tälerbusu nás přivítalo sychravé mlhavé počasí se začínajícím mrholením. I přesto jsme se rozhodli držet se svých plánů a začít stoupat svahem nad Königalm do vysokohorského sedla Haselloch (2135 m). Čas nám ukázal, že to bylo správné rozhodnutí. Zpočátku jsme měli výhledy jen do údolí Riedingtal. Viděli jsme Königalm, Zauneralm a Örgenhiasalm. Viděli jsme Großer Reicheschkogel, Prabitschkopf, Riedingspitze, Schwarzkogel a Pfefferkogel. Vyšší vrcholy byly ještě ukryté v mlhavém závoji. Ve vysokohorském sedle Haselloch bylo jezírko a nad ním vrchol Schiereck (2363 m). Otevřel se nám výhled na oblast pod Glingspitze (2433 m), Jägerspitze (2508 m) a Sommerleitenkopf (2457 m). Pod horským sedlem Wasserfallscharte (2183 m) jsme viděli vodopád na přítoku Riedingbachu i samotný Riedingbach.

Königalm
Königalm
Sedlo Haselloch (2135 m)
Sedlo Haselloch (2135 m)
Ilgsee
Ilgsee
Franz-Fischer-Hütte
Franz-Fischer-Hütte

Vydali jsme se kolem Schierecku po vrstevnici a následně náhorní plošině s mnoha jezery a jezírky. Od vysokohorského sedla Weißgrubenscharte (2257 m) k nám padala bystřina, která se následně vlnila po náhorní plošině aby za ní opět divoce padala do údolí Riedingtal, kde se připojila k Riedingbachu. Narazili jsme na suchozemského plže Plamatku lesní a obdivovali jsme elegantnost pcháče nejostnitějšího. Pod úbočím vrcholu Stierkarkopf (2358 m) jsme se napojili na Centrální alpskou stezku. Z rostlin nás zaujala kýchavice bílá, která má silně jedovatý kořen paralizující po pozření nervový systém. Došli jsme k nádhernému jezeru Ilgsee pod vrcholem Wildkarkopf (2353 m). Toto jezero leží v nadmořské výšce 2099 m a na jeho hladině se odráží okolní zelené svahy. Nad tímto jezerem bylo menší jezírko, kolem kterého rostl suchopýr Scheuchzerův, jehož květy tvořilo bílé chmíří.

Pokračovali jsme dál po pěšině vedoucí pod hlavním alpským hřebenem a lemované hořcem panonským. Před námi se objevil za Riedingspitze mohutný Weißeck (2711 m), nejvyšší vrchol Radstadtských Taur. Vychutnávali jsme si krásné pohledy do údolí Riedingtal a na vrcholy Hochfeind (2687 m) a Bärnleitenkopf (2305 m) daleko za ním. Pod námi jsme už viděli na náhorní plošině horskou chatu Franz-Fischer-Hütte obklopenou skalními obry Stierkarkopf (2358 m), Wildkarhöhe (2505 m), Rothorn (2522 m), Faulkogel (2654 m), Windischkopf (2609 m) a Mosermandl (2680 m). Chata byla otevřená v roce 1931. Pod chatou se rozprostíralo jezero Zaunersee v nadmořské výšce 1980 m. Pokračovali jsme dál k jezeru Essersee v nadmořské výšce 2088 m pod vrcholy Windischkopf a Mosermandl. O kousek dál se nám naskytl pohled na osamocenou chatku s mohutným Weißeckem za ní.

Riedingspitze (2266 m)
Riedingspitze (2266 m)
Weißeck (2711 m)
Weißeck (2711 m)
Jakoberalm
Jakoberalm
Mosermandl (2680 m)
Mosermandl (2680 m)

U začátku výstupové cesty na Mosermandl jsme obdivovali už poněkolikáté pohledy na Großer Reicheschkogel a Riedingspitze. Pokračovali jsme směrem k horské chatě Jakoberalm cestou lemovanou hořcem jarním, hořcem panonským a hořcem žlutavým. V jednu chvíli na nás zapískal svišť. U rozcestí před Jakoberalm jsme měli nádherný výhled na Weißeck a Mosermandl. Dole pod námi bylo jezero Schlierersee, ke ketrému jsme začali sestupovat. Stejnou cestou jakou jsme přijeli jsme se vrátili do Sankt Michael im Lungau a Residence Könighaus. Více jak šestihodinová túra byla hodně atraktivní a natěšila nás na zítřejší závěrečné putování v okolí vrcholu Aineck.

Fotogalerie: Riedingtal