SANKT MICHAEL IM LUNGAU

Město v Rakousku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Sankt Michael im Lungau

Městys Sankt Michael im Lungau na horním toku řeky Mur v nadmořské výšce 1075 m je vstupní branou do jedinečného alpského horského světa mezi horskými sedly Katschberg a Obertauern. Město se rozkládá na široké náhorní plošině na úpatí hory Speireck na severu a hory Aineck na jihu. Je zasazené do prostředí horských celků Nízké Taury a Nockberge, známého také jako Gurgtalské Alpy, se sedmi romantickými bočnímu údolími, vrcholy dosahujícími výšky až 2500 m, alpskými pastvinami, slunnými náhorními plošinami, mnoha horskými jezery, nesčetnými horskými bystřinami a vodopády. Náleží k němu celkem 5 osad, ve kterých žije 3500 obyvatel. Jsou to: Höf, Oberweissburg, Sankt Martin im Lungau, Sankt Michael im Lungau a Unterweissburg. Kolem města prochází dálnice A10 Tauern Autobahn s velkou mýtnicí mezi tauernskými tunely.

Oblast byla nepřetržitě osídlená přinejmenším od doby bronzové. Místní halštatská kultura byla přibližně v roce 450 př.n.l. přizpůsobovaná keltskými přistěhovalci. V roce 15 př.n.l. se keltské království Noricum stalo římskou provincií a přes průsmyk Katschberg byla vytyčená silnice do města Teurnia na jihu. V šestém století se do oblasti nastěhovaly slovanské kmeny z území dnešního Štýrska, které o 200 let později vystřídali bavorští osadníci ze severu. Mnoho názvů vesnic a dokonce i příjmení však stále poukazují na slovanské dědictví Lungau. První zmínka o farním kostelu zasvěcenému sv. Michaelovi je z roku 1147. Ve 13. století se Sankt Michael stal společně s regionem Lungau součástí poměrně nového Salcburského arcibiskupství. Zámek Heihsgut v obci Sankt Martin, poprvé doložený v roce 1478, je jedním z nejstarších dochovaných obydlí v Salcburských Alpách.

Marktstraße
Marktstraße
Pfarrkirche Sankt Michael im Lungau
Pfarrkirche Sankt Michael im Lungau
Kareck, Steinwandeck a Schober
Kareck, Steinwandeck a Schober
Pramen s korýtkem
Pramen s korýtkem

Dnešní ekonomika města je závislá na dopravě, cestovním ruchu a zemědělství. Asi nejdůležitějším místem pro turisty je informační centrum, které se nachází naproti kostela. Nonstop je zde možné si vyzvednout informační materiály - brožurky, mapky, ceníky atd. Ve městě jsou tři supermarkety. Spar je kousek pod centrem na Poststrasse. Tady je i pošta. Další dva supermarkety jsou podél Murtal Bundesstrasse. Tady je i čerpací stanice. V těchto místech je i sportovní centrum. Koupaliště se nachází v severní části městečka. Po celém Sankt Michael im Lungau je spousta restaurací, kavárniček, barů a obchůdků. Ve městečku je i několik turistických okruhů. Na jihu je to Glashüttenrundweg, na východě pak Martnibergrundweg a Hollerbergrunde, na severu Mühlsteig a na západě Oberweissburgrundweg.

Fotogalerie: Sankt Michael im Lungau