AINECK

Vrchol v Rakousku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Aineck

Poslední den pobytu v salcburském Lungau jsme se rozhodli strávit v okolí hory Aineck (2210 m). Stejně jako při cestě do Maltatal jsme se vydali z Residence Könighaus po východním okraji Sankt Michael im Lungau ke Katschbergstraße, která nás vyvedla do průsmyku Katschberg (1641 m). Nasedli jsme na sedačkovou lanovku Aineckbahn a nechali jsme se vyvézt k restauraci Adlerhorst u horní stanice lanovky. První nás zaujala nádherná vyhlídka na Radstadtské Taury v čele s vrcholy Weißeneck (2563 m) a Schareck (2466 m). Naopak vlastní hřeben Ainecku byl zahalený do mlhy, ze které se ozývalo mečení koz, kterými byl v blízkosti restaurace posetý. Po hřebenovce jsme se vydali k zasněžovací nádrži a dál k vrcholu Teuerlnock (2145 m). Výhledy jsme měli do údolí Liesertal a na Gurktalské Alpy.

Vrchol Ainecku je plochý. Pří jeho přechodu se z dálky ozvalo silné nepřirozené bučení krav. Otočili jsme se a viděli jsme, jak k nám z dálky běží s bojovým výrazem tři krávy. Krve by se v nás nedořezal, ale na útěk jsme se nedali. Naštěstí se těsně před námi zastavily, očuchaly nás a když zjistily, že pro ně nic nemáme, zase odešly o kus dál. Za Teuerlnockem jsme se zastavili u kříže, u kterého se dalo posedět. Bylo však obsazeno. Usadilo se tady stádo koz. Za trvalého výhledu na Gurktalské Alpy a do údolí Murtal jsme začali sestupovat směrem k horskému sedlu Laußnitzhöhe (1695 m). Ve třetině cesty jsme prošli kolem čtyřčlenného stáda krav, které obsadily stezku, a na následujícím rozcestí jsme odbočili na stezku vedoucí po vrstevnici. Procházeli jsme kolem dřevěné stodoly, kterou jsme viděli pod sebou už z Teuerlnocku.

Kozy
Kozy
Běžící krávy
Běžící krávy
Teuerlnock (2145 m)
Teuerlnock (2145 m)
Stezka po úbočí Ainecku
Stezka po úbočí Ainecku

Kromě výhledů na Gurktalské Alpy s vrcholy Schwarzwand (1364 m) a Schereck (2181 m) se nám otevíraly výhledy na Schladminské Alpy. Stezka vlnící se po úbočí Teuerlnocku a Ainecku nás dovedla k další dřevěné salaši. Zdejší porosty byly plné klouzků. Lesem jsme prošli ke Kößelbacher Alm a Branntweiner Hütte. Výhled jsme měli na panorama s dvoutisícovkami Gurktalských Alp - Hühnerleitennock (2182 m), Mühlhauserhöhe (2215 m), Kleiner Königstuhl (2253 m), Kilnprein (2408 m), Bärennock (2234 m), Ochsenriegel (2282 m) a Rosaninhöhe (2280 m). Ještě jsme se podívali do údolí řeky Mur a začali jsme vystupovat zpět na Aineck. Před námi bylo přibližně 400 výškových metrů. Kolem zdejších sjezdovek a zasněžovacích nádrží jsme vystoupali až ke kříži na Aineck Nord (2167 m).

Nahlédli jsme do údolí Murtal a Zederhaustal, před sebou jsme měli Radstadtské Taury, Schladmingské Taury a Gurktalské Alpy. Pod sebou jsme měli Sankt Michael im Lungau a nad ním v celé své kráse Speiereck (2411 m), který jsme zdolali při našem prvním výletu. Pokračovali jsme až na vrchol Ainecku k horní stanici Bergbahn Katschberg, před kterou se pásly krávy. Pohlédli jsme do údolí Liesertal, kterým se táhla dálnice A10 Tauern Autobahn. V dlouhé koloně byly na ní seřazené automobily turistů, kteří se vraceli od moře v Chorvatsku a Itálii. Ještě poslední pohledy na restauraci Adlerhorst, hřeben Ainecku a už jsme sjížděli sedačkovou lanovkou do průsmyku Katschberg. Pod sebou a před sebou jsme měli nádhernou přírodní scenérii, kterou tvořil průsmyk Katschberg a vrchol Kareck (2481 m).

Kößelbacher Alm
Kößelbacher Alm
Gurktalské Alpy
Gurktalské Alpy
Aineck Nord
Aineck Nord
Kareck (2481 m)
Kareck (2481 m)

V průsmyku Katschberg nás také zaujal Premium Apartment Edel Weiss. Tento ubytovací komplex byl tvořený dvěma věžemi ve tvaru borových šišek s velkolepou dřevěnou fasádou. Hned vedle byly v několika řadách horské chaty Landal Katschberg. Sjeli jsme do Sankt Michael im Lungau a Residence Könighaus. Po večeři jsme začali balit, protože naše dovolená v salcburském regionu Lungau končila. Zítra nás čekala Cesta domů napříč východní částí Rakouska.

Fotogalerie: Aineck