SEEKARSPITZE

Vrchol v Rakousku

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Seekarspitze

Další vrchol, který jsme se rozhodli zdolat, byl Seekarspitze (2350 m). Leží ve Schladminských Taurách, nedaleko průsmyku Radstädter Tauern mezi Schladminskými a Radstadtskými Taurami. Pod tento vrchol jsme se podívali už během dovolené Salcbursko 2002 v náší výpravě do pohoří Nízké Taury, jehož jsou Schladminské Taury součástí. Od Residence Könighaus v Sankt Michael im Lungau jsme jeli stejnou cestou jako při výletu na Speiereck po Katschbergstraße. Z Mauterndorfu jsme pokračovali po této silnici dál údolím Taurachtal do Twengu a následně do Obertauernu. Zaparkovali jsme u dolní stanice sedačkové lanovky Grünwaldkopfbahn a v 9:00 jsme začali stoupat k horní stanici nad Grünwaldsee, která stojí vedle horské restaurace Treff 2000. Počasí bylo proměnlivé, nad Schladminskými Taurami bylo modré nebe, nad Radstadtskými Taurami bylo zataženo.

Během cesty lanovkou jsme měli pěkný výhled na Obertauern se třemi vrcholy Plattenspitze (2294 m), Gamskarlspitze (2411 m) a Pernerkopf (2409 m) v pozadí. Na náhorní plošině se nám otevřel nádherný výhled na jezero Grünwaldsee a vrchol Seekarspitze zvedající se za ním. Sešli jsme k jezeru a kolem sedačkové lanovky Seekareckbahn jsme začali stoupat pod vrcholy Seekareck (2217 m) a Seekarschneid (2288 m) k vrcholovému kříži na Seekarspitze. Společnost nám dělali pasoucí se koně vybarvení jako dalmatýni a svišti, kteří před námi varovali svou kolonii ostrým hvizdem. Kolem menších jezírek jsme stoupali dál a pohledem zpět jsme viděli, že nebyla zdaleka jediná. Náhorní plošina byla jezery a jezírky posetá ve velké míře. Kolem Seekarsnchneid jsme vystoupali až do sedla v nadmořské výšce 2210 m.

Seekarspitze (2350 m)
Seekarspitze (2350 m)
Turistická značka
Turistická značka
Taurachtal
Taurachtal
Seekarspitze (2350 m)
Seekarspitze (2350 m)

To, že se počasí v horách mění z minuty na minutu, jsme zažili na vlastní kůži. Během chvilky se náhorní plošina pod námi i vrchol nad námi ponořili do neprostupné oblačnosti, ze které navíc začalo pršet. V té chvíli jsme vyhodnotili, že pokračovat ve výstupu na sklanatý vrchol je riziko. Zahájili jsme okamžitý sestup, doprovázený houstnoucím deštěm. Ten nám naštěstí zabral jen několik desítek minut. Po půl hodině bylo po dešti a obloha se zbarvila do modra. Druhý pokus o zdolání vrcholu Seekarspitze jsme už nezahájili. Na sluníčku jsme se osušili, posvačili a kolem jezera jsme se vydali k Hochalm. Rozprostírá se na východním břehu Grünwaldsee, na nejslunnějším místě celé náhorní plošiny. Na sluneční terase podávají kromě zdejšího malinového likéru i kulinářské speciality od Kaspressknödelsuppe, polévky se sýrovými knedlíky, po Kaiserschmarrn, císařský trhanec.

Pokračovali jsme po cestě ke Krummschnabelsee. Seekarspitze se nám odkrýval z mnoha různých pohledů. Z blízka jsme si prohlédli stěnu Gamsleitenspitze (2359 m) a zelení pokrytý Rosskogel (2254 m) a Hundskogel (2239 m). Z jiné perspektivy jsme viděli i trojici vrcholů Plattenspitze s typickým vysílačem na vrcholu, Gamskarlspitze a Pernerkopf. Na opačné straně stála na okraji náhorní plošiny restaurace Treff 2000 a horní stanice Grünwaldkopfbahn. Za nimi se táhl pás Radstadtských Taur s vrcholy Gamsleitenspitze (2359 m) a Gamsspitzl (2340 m). Vrátili jsme se zpět ke Grünwaldsee. Sedačkovou lanovkou Grünwaldkopfbahn jsme sjeli dolů do Obertauernu. Cestou jsme měli před sebou Radstadtské Taury a pod námi vysokohorský průsmyk Radstädter Tauern v namořské výšce 1738 m.

Koně
Koně
Hochalm
Hochalm
Seekarspitze (2350 m)
Seekarspitze (2350 m)
Krummschnabelsee
Krummschnabelsee

Vysokohorský průsmyk Radstädter Tauern byl využívaný už ve středověku. Přes průsmyk vede Katschbergstraße z Radstadtu v údolí Ennstal do Twengu a Mauterndorfu, odkud pokračuje přes Sankt Michael im Lungau přes průsmyk Katschberg (1641 m) do Korutan. V horní části průsmyku Radstädter Tauern pramení řeky Nördliche Taurach a Südliche Taurach, nazývané také Pongauer Taurach a Lungauer Taurach. V průsmyku se rozkládá známé zimní středisko Obertauern. Po Römerstraße a následně po Tauernstraße jsme popojeli kousek níž směrem k Untertauernu a zaparkovali na malém odtsavném parkovišti. Odtud jsme se vydali k vodopádu Johannesfall. Od rozcestníku to bylo k vodopádu jen 5 minut. Po krátké chůzi se nám otevřel nádherný pohled na Windschaufel (2214 m) a Steinfeldspitze (2344 m).

Steinfeldspitze (2344 m)
Steinfeldspitze (2344 m)
Johannesfall
Johannesfall
Johannesfall
Johannesfall
Nördliche Taurach
Nördliche Taurach

Po chvíli jsme došli nad skalní stěnu, ze které padal 38 m dolů Johannesfall. Tento působivý vodopád se nachází na Nördliche Taurachu. Po dřevěných schůdcích jsme sešli kolem skály dolů k vodopádu a ve výklenku za ním jsme prošli na jeho druhou stranu. Mohli jsme si ho prohlédnout ze všech stran. Výjimečný pohled byl i na odtékající Nördliche Taurach, který se vlnil skalní soutěskou. Vše jsme si důkladně prohlédli a nafotili. Potom jsme se po schůdcích vrátili zpět na parkoviště. Přes průsmyk Radstädter Tauern jsme se vrátili zpět do Lungau a přes Tweng a Mauterndorf do Sankt Michael im Lungau a Residence Könighaus, kde jsme byli v 15:00. Připravili jsme si večeři a po ní jsme už tvořili plány na zítřejší cestu přes Katschberg do Korutan, do působivého údolí Maltatal.

Fotogalerie: Seekarspitze, Johannesfall