Úvod / Reportáže / Salcbursko 2010

PROTI PROUDU ŘEKY MUR  

xxx  

V sobotu, 14. srpna 2010 v 7:30, jsme v Poštorné překročili státní hranice s Rakouskem, abychom se vydali na naši již tradiční srpnovou alpskou výpravu. Tentokrát byl naším cílem Sankt Michael im Lungau, známý především mýtnicí mezi dvěma dlouhými alpskými tunely - tauernským a katschberským. Jediným poplatkem na naší trase byla rakouská dálniční známka. Využili jsme známku z naší červencové cesty na Makarskou riviéru, kdy jsme si zakoupili její dvouměsíční verzi. Bylo to pohodlnější a i o něco málo levnější než tři desetidenní známky. Počasí nám na cestu přálo. Bylo zataženo, ale nepršelo. Silnice B47 byla za hranicemi jako vždy naprosto prázdná a její kvalita výborná. Na cestě k dálnici nás čekaly jen tři vesničky, kde byla stejně jako u nás rychlost omezena na 50 km/h.

První z nich, Reintal, leží hned za hraničním přechodem. Už dávno zde stávala knížecí cihelna, která v roce 1624 dodávala materiál na stavbu zámku ve Valticích. Následoval Grosskrut, s dominujícím kostelem sv. Štěpána. Tato vinařská obec má přibližně 170 ha vinic. Vinné sklepy lemovaly silnici už při vjezdu od Reintalu. Na závěr jsme projížděli Bullendorfem, který je součástí městyse Wilfersdorf. Zdejší zámek je od roku 1436 nepřetržitě v držení rodu Lichtenštejnů. Za Bullendorfem jsme podjeli silnici B7 vedoucí z Mikulova do Vídně a hned jsme se na ni připojili. Po několika kilometrech u obce Schrick jsme najeli na dálnici A5 - Nord Autobahn, která byla nedávno vystavěna. Dokončovali ještě stavby týkající se služeb - čerpací stanice, motely, parkoviště atd.

Po 25 km jsme se napojili na dálniční spojku A23, která nás rychle dovedla do Vídně a po Praterbrücke přes Dunaj k A2 - Süd Autobahn. Ta už nás rychle nasměrovala ven z Vídně směrem k Alpám. U Neukirchenu jsme A2 opustili a pokračovali jsme po S6 - Semmering Schnellstrasse. Ta si, především v okolí Semmeringu, razila cestu mnoha tunely. Nejdelší z nich - Tunnel Semmering - měřil 3437 m. U Mürzzuschlagu jsme se připojili k řece Mürz, která se u Bruck an der Mur spojila s řekou Mur. Proti jejímu proudu jsme pokračovali prakticky až do cíle. Za Leobenem jsme podjeli dálnici A9 a pokračovali po S36 - Murtal Schnellstrasse. Ta u Judenburgu skončila a pokračovala už jako obyčejná B317. Po této jsme pokračovali až do Scheiflingu.

Ve Scheiflingu jsme odpočili doprava na B96, která pokračovala proti proudu řeky Mur a dovedla nás až do Murau, kde jsme odbočili na B97, kopírující stále Mur. Změna nastala až v Madlingu, kde jsme řeku Mur opustili. Zvolili jsme zkratku po Thomataler Landesstrasse. Přes Thomatal a Sankt Margarethen im Lungau nás přivedla opět k B96 a řece Mur. B96 jsme opustili na prvním sjezdu u Sankt Martin. Pokračovali jsme doprava a na první křižovatce jsme zastavili u Gasthofu Lankmayer, který patří stejně jako Könighaus rodině Prodinger. Domluvili jsme si čas nástupu na ubytování a zajeli se podívat na Könighaus v Sankt Michael im Lungau. Bylo 12:30 hodin. Poté jsme odjeli do sedla Katchberg na oběd a ve 14:30 jsme se vrátili zpět, abychom se ubytovali. [Příjezdový plánek]- Proti proudu řeky Mur - Könighaus - Sankt Michael im Lungau - Speiereck - Seekarspitze - Maltatal -
- Rotgüldensee a Wasserweg - Riedingtal - Aineck - Cesta domů - Fotogalerie - Otázky a odpovědi -
- Vyhledejte si svoji dovolenou v Salcbursku -