PROTI PROUDU ŘEKY MUR

Cesta autem do Lungau

 /  / Reporáže z cest / Salcbursko 2010 / Proti proudu řeky Mur

V sobotu, 14. srpna 2010 v 7:30, jsme v Poštorné překročili státní hranice s Rakouskem, abychom se vydali na naši již tradiční srpnovou alpskou výpravu do Salcburska. Po dovolených Salcbursko 2002, Salcbursko 2008 a Salcbursko 2009 by tentokrát naším cílem Sankt Michael im Lungau, známý především mýtnicí mezi dvěma dlouhými alpskými tunely, tauernským a katschberským. Jediným poplatkem na naší trase byla rakouská dálniční známka. Využili jsme známku z naší červencové cesty na Makarskou riviéru, z dovolené Chorvatsko 2010, kdy jsme si zakoupili její dvouměsíční verzi v ceně € 22,90. Bylo to pohodlnější a i o něco málo levnější než tři desetidenní rakouské dálniční známky. Počasí nám na cestu přálo. Bylo zataženo, ale nepršelo. Vybavení jsme byli cestovním pojištěním od Allianz Direct, platebními kartami a hotovostí v €, kterám nám zbyla z dřívějších dovolených.

Silnice B47 byla za hranicemi jako vždy naprosto prázdná a její kvalita výborná. Společnost nám většinou dělaly jen větrné elektrárny kolem cesty. V Rakousku jich je instalovaných už kolem 600 s výkonem kolem 1000 MW. Na cestě k dálnici A5 nás čekaly jen tři vesničky, kde byla stejně jako u nás rychlost omezena na 50 km/h. První z nich Reintal leží hned za česko-rakouským hraničním přechodem. Už dávno zde stávala knížecí cihelna, která v roce 1624 dodávala materiál na stavbu zámku ve Valticích. Následoval Großkrut s dominujícím kostelem sv. Štěpána. Tato vinařská obec má přibližně 170 hektarů vinic. Vinné sklepy lemovaly silnici už při vjezdu od Reintalu. Na závěr jsme projížděli Bullendorfem, který je součástí městyse Wilfersdorf. Zdejší zámek je od roku 1436 nepřetržitě v držení rodu Lichtenštejnů.

Česko-rakouská hranice
Česko-rakouská hranice
Dálnice A5
Dálnice A5
A23 u St. Marx
A23 u St. Marx
Semmering Schnellstraße
Semmering Schnellstraße

Za Bullendorfem jsme podjeli silnici B7 vedoucí z Mikulova do Vídně a hned jsme se na ni připojili. Za Hobersdorfem byla čerpací stanice ÖMV, kde je možné v případě potřeby zakoupit rakouskou dálniční známku. Po několika kilometrech u obce Schrick jsme najeli na dálnici A5 - Nord Autobahn, která byla nedávno postavená. Dokončovali ještě stavby týkající se služeb - čerpací stanice, motely, parkoviště atd. Samozřejmostí byly koridory pro zvěř a ploty po obou stranách dálnice. Po 25 km jsme se napojili na obchvat tvořený S1 a S2 a následně na dálniční spojku A23 - Autobahn Südosttangente Wien, které nás rychle dovedly do Vídně a po Praterbrücke přes Dunaj k A2 - Süd Autobahn. Projeli jsme kolem Shopping City Süd a dálnice A2 nás už rychle nasměrovala ven z Vídně směrem k Alpám.

U Neukirchenu jsme A2 opustili a pokračovali jsme po S6 - Semmering Schnellstraße. Ta si, především v okolí Semmeringu, razila cestu mnoha tunely. Nejdelší z nich Tunnel Semmering měřil 3437 m. Oblast je známá především železniční Horskou dráhou Semmering, která je považovaná za první skutečnou horskou železnici na světě. Tvoří ji 14 tunelů, 16 viaduktů, 118 menší kamenných a 11 menších železných mostů. U Mürzzuschlagu jsme se připojili k řece Mürz, která se u Bruck an der Mur spojila s řekou Mur. Proti jejímu proudu jsme pokračovali prakticky až do cíle. Za Leobenem jsme podjeli dálnici A9 a pokračovali po S36 - Murtal Schnellstraße. Ta u Judenburgu skončila a pokračovala už jako obyčejná B317. Po této jsme pokračovali až do Scheiflingu. V této obci se nachází zajímavé muzeum dýmek.

Murtal Schnellstraße
Murtal Schnellstraße
Sankt Georgen ob Judenburg
Sankt Georgen ob Judenburg
Pichlern
Pichlern
Aineck (2210 m)
Aineck (2210 m)

Ve Scheiflingu jsme odpočili doprava na B96, která pokračovala proti proudu řeky Mur a dovedla nás až do Murau, kde jsme odbočili na B97, kopírující stále Mur. Změna nastala až v Madlingu, kde jsme řeku Mur opustili. Zvolili jsme zkratku po Thomataler Landesstrasse. Přes Thomatal a Sankt Margarethen im Lungau nás přivedla opět k B96 a řece Mur. Před sebou jsme měli vrchol Ainecku. B96 jsme opustili na prvním sjezdu u Sankt Martin. Pokračovali jsme doprava a na první křižovatce jsme zastavili u Gasthofu Lankmayer, který patří stejně jako Könighaus rodině Prodinger. Domluvili jsme si čas nástupu na ubytování a zajeli se podívat na Könighaus v Sankt Michael im Lungau. Bylo 12:30 hodin. Poté jsme odjeli do sedla Katchberg na oběd a ve 14:30 jsme se vrátili zpět, abychom se ubytovali.

Fotogalerie: Cesta do Lungau