CESTA NA MORAVU

Cesta autem na Moravu

 /  / Reporáže z cest / Slovenský ráj 2022 / Cesta na Moravu

Ráno po snídani jsme odešli se zavazdly na recepci hotelu Spolcentrum. Recepčí zkontrolovala, zda máme vše vpořádku uhrazené, převzala od nás klíčky od apartmánu a popřála nám příjemnou cestu. Na tu jsme se vydali po stejné trase jako při Cestě na Slovensko. Ze Svitu jsme vyjli v 8:00 po Hlavné ulici kolem Chemosvitu. Ještě jednou jsme obdivovali panoráma Vysokých Tater, tentokrát už s některými vrcholy skrytými v dešťových mracích. Ná dálnici D1 jsme se napojili u přírodní rezervace Bôrik u obce Mengusovce. Projeli jsme mezi Štrbou a Tatranskou Štrbou k obci Važec, která je známá krasovou jeskyní. Pokračovali jsme k Východné, kde se od roku 1953 koná známý folklórní festival. Přejeli jsme řeku Belou a kolem Liptivského Hrádku a Liptovského Mikuláše jsme dojeli k vodní nádrži Liptivská Mara. Při její výstavbě bylo úplně zaplaveno sedm liptovských vesnic, tři částečně.

Projeli jsme kolem obce Bešeňová, známé svými termálními lázněmi a prameny. U Ivachnové končila dálnice D1. Pokračovali jsme po silnici č. 18. Před městem Ružomberok jsme zastavili na farmě, kde jsme si nakoupili výrobky z ovčího sýra a domácí klobásu. Přibližně o 500 m dál jsme zastavili u další prodejny, kde jsme si dokoupili ovčí sýr a brynzu. Od Ružomberoku jsme jeli souběžně s Váhem, nejdelší řekou na Slovensku. Projeli jsme obcí Hubová a Ľubochňa. S tou druhou nás pojí vzpomínka na rok 1986, kdy jsme odtud vyráželi na druhou část putování Napříč Slovenskem: 4 část - Velká Fatra. V Kraľovanech jsme viděli, jak Orava odevzdává své vody Váhu a za Kraľovianskym meanderem a Vodní nádrží Krpeľany jsme se opět napojili na dálnici D1. Ta nám umožnila objet Turany, Sučany a Vrútky, za kterými dálnice D1 opět končila.

Ľubochňa
Ľubochňa
Dálnice D1 u Trenčína
Dálnice D1 u Trenčína
Drietoma
Drietoma
Slovensko-česká hranice
Slovensko-česká hranice

Vjeli jsme do soutěsky v Malé Fatře, kam se vešla jen silnice, železnice a řeka Váh. Nad Domašínským meanrem jsme spatřili zříceninu Starého hradu a u výjezdu ze soutěsky zříceninu Strečnianského hradu. Odtud už jsme po silnici č. 18 pokračovali do Žiliny, kterou jsme projeli k Vodní nádrži Hričov, kde jsme se napojili na dálnici D3. O kousek dál u žilinského letiště jsme přejeli na dálnici D1. Ta nás vedla kolem města Bytča k Povážské Bystrici, která nás vítala zříceninou Povážského hradu. Přes město jsme se přenesli po estakádě a pokračovali jsme směrem k městům Ilava a Dubnica nd Váhom. Za ní jsme už spatřili na kopci Trenčianský hrad, dominantu nad městem Trenčín. U trenčínského letiště jsme dálnici D1 opustili a pokračovali jsme po silnici č. 9 k obci Drietoma. Ponořili jsme se do Bílých Karpat a u Drietoma-Dolina jsme přejeli slovensko-českou hranici.

Po silnici č. 50 jsme projeli první českou obcí Starý Hrozenkov a přes Bílé Karpaty jsme se přenesli do Bystřice pod Lopeníkem. Odtud už to bylo kousek do Uherského Brodu a Uherského Hradiště. Po mostě jsme projeli nad řekou Moravou a za Buchlovicemi jsme vjeli do Chřibů. Těmi jsme projeli kolem hradu Buchlova, Starých Hutí a motorestu Samota. Odtud už to bylo domů jen kousek.

Fotogalerie: Cesta na Slovensko