PRIELOM HORNÁDU

Kaňon na Slovensku

 /  / Reporáže z cest / Slovenský ráj 2022 / Prielom Hornádu

Po snídani jsme se vypravili na první etapu poznávání Slovenského ráje. Z parkoviště před hotelem Spoolcentrum jsme po ulici Mierová, SNP a Hlavná vyjeli ze Svitu a po silnici č. 18 jsme dojeli do Popradu. Kolem nám už známých dvou nákupních center jsme projeli Popradem a po silnici č. 18 pokračovali přes Hozelec a Švábovce do obce Hôrka. Tady jsme odbočili na místní komunikaci. Nedaleko železniční zastávky Spišský Štiavnik nás kousek od krajnice pozorovala mladá liška. Přes Betlanovce jsme dojeli do Podlesku, kde jsme za € 3,00 na den zaparkovali - účet. Současně jsme si v kiosku koupili za € 1,50 jednodenní vstupenku, kterou jsme uhradili poplatek za vstup do Národního parku Slovenský ráj. Z tohoto poplatku se financuje obnova technických zpřístupňovacích zařízení - žebříky, stupačky, lávky atd. Po asfaltové cestě jsme překročili potoky Veľká Biela voda a Suchá Belá.

Po Chodníku Horskej služby značeném modře jsme pokračovali kolem Chaty Podlesok, Ranče Podlesok a rekreačního střediska Turistický ráj k rozcestí se zelenou turistickou značkou směřující na Kláštorisko. My jsme pokračovali po modré k Hrdlu Hornádu, které jsme mohli po chvíli pozorovat ze skalní vyhlídky. Tady kolem nás prošla liška. Sešli jsme dolů k soutoku Veľké Biele vody a Hornádu, zvanému Hrdlo Hornádu (528 m), a po mostě jsme přešli přes Hornád. U kiosku jsme se prokázali zakoupenými vstupenkami a pokračovali podél Hornádu po Chodníku Horskej služby. Vstoupili jsme do kaňonu Prielom Hornádu, který je jako jediný ve Slovenském ráji průchozí obousměrně. Cesta je zajištěná kovovými mosty a lávkami, řetězy, žebříky a stupačkami. Měli jsme před sebou zážitkovou hodinovou cestu po severním okraji Slovenského ráje v kontaktu s Hornádem.

Chodník nad Hornádem
Chodník nad Hornádem
Hornád
Hornád
Stupačky pod Zelenou horou
Stupačky pod Zelenou horou
Reťazový most
Reťazový most

Hornád se stáčel kolem Zelené hory (655 m), která byla osídlená v pozdní době kamenné, na přelomu letopočtu a později v období Velkomoravské říše. Na náhorní plošině začal v roce 1260 budovat Marcel, syn poddaného uherského krále Bély IV., kamenný hrad. Ten však nikdy nedokončil. Zdolali jsme stupačky pod Zelenou horou a pokračovali nad Hornádem k dalším stupačkám pri Míchovej diere. Po jejich zdolání jsme nad sebou spatřili i Mníchovu dieru, malou jeskyni ve skále. Po chvíli jsme došli k Reťazovému mostu, po kterém jsme přešli na druhý břeh Hornádu. Kolem Vlčí doliny jsme vystoupali ke stupačkám nad Večným dažďom. V této lokalitě havaroval v roce 2015 během záchranné akce v Kláštorské roklině záchranářský vrtulník. Čtyřčlenná posádka havárii nepřežila. U Chodníku horskej služby byla instalovaná pamětní deska.

Postupně jsme sešli k dalšímu mostu přes Hornád, nazvaném Lanová lávka. Jedná se o nejvyšší a nejdelší můstek ve Slovenském ráji zavěšený na ocelových lanech. Při chůzi se kývá, proto je počet přecházejících omezený na pět osob. Prielom hornádu pokračoval za lávkou dál k Letanovskému mlynu, Tomášovskému výhľadu a Čingovu. My jsme ho však v tomto místě opustili a vydali jsme se Kláštorskou roklinou nahoru ke Kláštorisku.

Fotogalerie: Prielom Hornádu